Aktualności

Jaka jest różnica między termometrami IR a kamerami termowizyjnymi?

Kamery termowizyjne i bezkontaktowe termometry na podczerwień (IR) są wykorzystywane do bezkontaktowego pomiaru temperatury w wielu różnych zastosowaniach. Oba narzędzia działają na tej samej zasadzie: wykrywają promieniowanie podczerwone i przekładają je na odczyt temperatury. Kamery termowizyjne mają jednak kilka zalet w porównaniu z termometrami IR.

Termometr IR, znany również jako pirometr lub temp gun, daje pojedynczą liczbę – pomiar temperatury pojedynczego punktu celu. Kamera termowizyjna daje odczyty temperatury dla każdego piksela całego obrazu termowizyjnego i pozwala na wizualizację całej sceny w termowizji. Kamery termowizyjne mogą również mierzyć temperaturę z większej odległości, co pozwala użytkownikowi na szybką inspekcję dużych obszarów.

Kamera termowizyjna może szybko zidentyfikować gorące punkty na obrazie.

Ponieważ termometr IR działa na tej samej zasadzie fizycznej, co kamera termowizyjna, może być postrzegany jako kamera termowizyjna z tylko jednym pikselem. Mimo iż jest przydatny do wielu zadań, mierząc temperaturę tylko w jednym miejscu, operator może łatwo przeoczyć istotne informacje.

Termometr na podczerwień może mierzyć tylko jedno miejsce na raz, co oznacza, że znalezienie gorącego punktu lub innej usterki może potrwać dłużej.

Pomiar temperatury z odległości

Główną zaletą kamer termowizyjnych w porównaniu z termometrami IR jest to, że mogą one dokładnie mierzyć temperaturę z większych odległości. Odległość, z jakiej dana kamera termowizyjna lub termometr IR może dokładnie zmierzyć cel o danej wielkości i nadal uzyskać dokładny pomiar temperatury, jest znana jako stosunek odległości do wielkości (stosunek D:S).

Zrozumienie stosunku odległość : wielkości

Jak daleko można być od obiektu, a mimo to uzyskać dokładny pomiar temperatury za pomocą kamery termowizyjnej?

Dowiedz się więcej: https://www.flir.eu/discover/professional-tools/understanding-distancesize-ratio/

Większość kamer termowizyjnych ma znacznie większy stosunek D:S niż termometry IR. Przykładowo, przeciętny termometr na podczerwień może zmierzyć temperaturę celu o wielkości 1 cm z odległości od 10 do 50 cm. Większość kamer termowizyjnych może dokładnie zmierzyć temperaturę celu tej wielkości (1 cm) z odległości kilku metrów.

FLIR TG54, na przykład, ma stosunek D:S 24: 1, co oznacza, że może zmierzyć cel o wielkości 1 cm  w odległości 24 cm (lub cel o wielkości 1 cal w odległości 24 cali). FLIR E8, kamera termowizyjna o rozdzielczości 320 × 240 pikseli, ma stosunek D:S około 120:1, co oznacza, że może zmierzyć cel o wielkości 1 cm z odległości 120 cm.

(Uwaga: podczas gdy współczynnik D:S jest zwykle podawany jako jedna ze specyfikacji termometrów IR, obliczenie współczynnika D:S dla kamer termowizyjnych wymaga nieco więcej pracy – sprawdź nasz artykuł „Z jak dużej odległości można mierzyć?”, aby dowiedzieć się, jak doszliśmy do tej liczby).

Kamery termowizyjne takie jak FLIR T865 są w stanie precyzyjnie mierzyć temperaturę z dużych odległości.

Wiele z bardziej zaawansowanych kamer termowizyjnych posiada wymienne obiektywy, które wpływają na stosunek D:S kamery. Na przykład kamera termowizyjna FLIR T865 może być połączona z teleobiektywem o ogniskowej 6°, co umożliwia wykonywanie inspekcji termowizyjnych na obiektach z dużej odległości.

Pomiar tysięcy temperatur punktowych w tym samym czasie

Nawet jeśli gorący punkt jest zbyt mały lub oddalony, aby można było go dokładnie zmierzyć, kamera termowizyjna może wykryć go podczas skanowania obszaru, dając operatorowi szansę na zbliżenie się i uzyskanie dokładniejszego odczytu. Z drugiej strony, termometry na podczerwień wymagają, aby użytkownik wiedział, gdzie powinien znajdować się gorący punkt lub obszar zainteresowania, zanim spróbuje go zmierzyć.

Skanowanie dużych obszarów z wieloma komponentami za pomocą termometru IR jest czasochłonne, ponieważ trzeba skanować każdy komponent osobno. Kamera termowizyjna może zauważyć nawet małe problemy znacznie szybciej.

Narzędzia takie jak niektóre kamery z serii TG firmy FLIR łączą w sobie wygodną formę tradycyjnego termometru IR z kamerą termowizyjną, co pozwala szybko wykrywać usterki.

Poznaj kamery FLIR serii TG

Lekkie, ręczne narzędzia termowizyjne FLIR serii TG zostały zaprojektowane, aby

pomóc Ci zdiagnozować problemy z wyposażeniem i odkryć potencjalne punkty awarii.

Poznaj więcej: https://www.flir.eu/instruments/TG-Series/

Pomiar małych celów

Termometry IR są również ograniczone w swojej zdolności do pomiaru temperatury na małych obiektach. Ta zdolność staje się coraz ważniejsza przy kontroli elektroniki. W miarę jak nasze urządzenia coraz szybciej przetwarzają dane w jeszcze mniejszych obudowach, znalezienie sposobu na rozproszenie ciepła i zidentyfikowanie gorących punktów staje się coraz większym wyzwaniem.

Termometr IR może skutecznie wykrywać i mierzyć temperaturę, ale rozmiar plamki może być zbyt duży do pomiaru bardzo małych elementów.  Kamery termowizyjne z obiektywami close-up mogą rozpoznać obiekty  na poziomie mniejszym niż 5 μm (mikrometrów) na piksel. Pozwala to inżynierom i technikom na wykonywanie pomiarów niezwykle małych obiektów.

Zaawansowane kamery termowizyjne mogą dokonywać pomiarów niezwykle małych obiektów.

Termometr IR jest świetnym, niedrogim narzędziem do wielu zastosowań, szczególnie tych z bliskiej odległości, gdy masz dobre pojęcie o tym, gdzie dokładnie musisz dokonać pomiaru. Jednak w przypadku zastosowań na odległość lub szybkiego skanowania dużego obszaru, kamera termowizyjna jest zwykle lepszym narzędziem do pracy. Dowiedz się więcej o termometrach FLIR IR i ręcznych termicznych rozwiązaniach FLIR.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz