Kamery termowizyjne do wykrywania wycieków gazów
Skanowanie wielkich obszarów w celu szybkiego wykrycia wycieków gazów legło u podstaw stworzenia nowych kamer termowizyjnych. Należą do nich:
- FLIR GF320, kamera optymalizowana do detekcji gazów węglowodorowych jak np. metan, LPG
- FLIR GF306, kamera do detekcji bardzo agresywnego i szkodliwego gazu SF6, stosowanego np. w elektroenergetyce oraz amoniaku.
- GasFindIR CO, kamera potrafiąca wykrywa wycieki CO.
- FLIR GF77, kamera termowizyjna do wykrywania wycieków metanu.
Do rodziny kamer „gazowych” , z uwagi na podobną konstrukcję zaliczono również GF309, kamerę, która pozwala obserwować wnętrze pieców opalanych gazem, kotłów opalanych węglem oraz innych urządzeń podobnego typu.
Wszystkie te urządzenia pozwalają na skanowanie tysięcy punktów instalacji w trakcie jednej zmiany, pod pełnym obciążeniem, z pewnej odległości, co zwiększa efektywność pracy służb utrzymania ruchu i/lub bhp oraz samo bezpieczeństwo, a z drugiej zmniejsza koszty eksploatacji i czas potrzebny na dotarcie do gwałtownych, niespodziewanych wycieków.
Kamery termowizyjne GF (306, 309, 320) oferują również pełną analizę temperaturową, co pozwala na wykorzystanie tych urządzeń w normalnej diagnostyce urządzeń energetycznych, elektrycznych, mechanicznych czy izolacji. Pełna cyfrowa rejestracja w paśmie podczerwieni i widzialnym wspomagana komentarzem głosowym i tekstowym pozwalają na diagnostykę, archiwizację i raportowania stanu technicznego badanych urządzeń. Połączenie optycznej metody detekcji z normalnymi funkcjami pomiarowymi kamery termowizyjnej jest idealnym rozwiązaniem dla przemysłu petrochemicznego, chemicznego oraz gazowego.