Aktualności

Obrazowanie termowizyjne w kontroli jakości

Producenci polegają na kamerach wizyjnych do monitorowania procesów i zapewniania jakości produktów. Podczas gdy w przypadku niektórych procesów kamera wizualna zapewnia pokrycie potrzebne do wychwycenia błędów, wiele razy zdarza się, że spektrum wizualne po prostu nie wystarcza. Na przykład, kamery wizyjne nie są w stanie dostrzec, że forma wtryskowa nie jest wystarczająco gorąca, aby prawidłowo uformować produkt lub że nieprzezroczysta butelka nie została całkowicie napełniona na linii produkcyjnej. Nawet proste zautomatyzowane zadania typu „podnieś i umieść” mogą napotkać wyzwania, jeśli produkt, który ramię robota ma podnieść, jest tego samego koloru co tło za nim.

W takich przypadkach praktycznym rozwiązaniem mogą być kamery termowizyjne. Kamery te wykrywają promieniowanie podczerwone – ciepło – i wykorzystują je do tworzenia obrazu, w którym różne kolory reprezentują temperaturę na scenie. Po skierowaniu na linię nieprzezroczystych butelek, taka kamera natychmiast pokaże, która z nich nie jest całkowicie wypełniona.

Kamera termowizyjna skierowana na rolkę papieru na linii produkcyjnej może pomóc w sprawdzeniu, czy jest ona równomiernie podgrzewana i suszona.

Może to nawet pomóc w zapobieganiu wypadkom, takim jak odebranie przez klienta beczki wypełnionej płynem czyszczącym (ługiem) zamiast piwem. Ponieważ beczka zawierająca ług ma znacznie wyższą temperaturę niż beczka z piwem, ciągłe monitorowanie temperatury ułatwia uniknięcie błędów.

Beczka wypełniona ługiem wydaje się cieplejsza niż beczka wypełniona piwem.

Stacjonarna kamera termowizyjna, taka jak FLIR A50/A70 , może w powtarzalny i dokładny sposób zobrazować wzorce termiczne i gradienty potrzebne do pomocy inżynierom kontroli jakości w znalezieniu i skorygowaniu błędów na linii produkcyjnej, zapobiegając produkcji wadliwych produktów.

System ten może mierzyć temperatury w zakresie od -20°C do 1000°C (od -40°F do 3632°F) z dokładnością do ±2°C (±3,6°F). Jest zgodny z GigE Vision i GenlCam w zakresie sterowania kamerą i strumieniowego przesyłania obrazu termowizyjnego/wizualnego przez Ethernet do aplikacji wizyjnych innych firm. Seria A50/A70 oferuje dwie rozdzielczości pikseli (464 × 348 lub 640 × 480) i zakres pól widzenia (29°, 51° lub 95°) na stałych obiektywach, które można ustawić ręcznie, aby uzyskać spójny widok. W połączeniu z opcjonalną wbudowaną kamerą wizualną, A50/A70 może generować opatentowane przez FLIR obrazy MSX®, które są łatwe do interpretacji dla każdego.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o kamerach FLIR A50-A70 lub skontaktuj się z ekspertem FLIR, aby uzyskać więcej informacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz