Aktualności

Jak wybrać kompaktową kamerę termowizyjną?

Kluczowe czynniki przy wyborze najodpowiedniejszej kamery termowizyjnej do przechowywania w torbie narzędziowej często sprowadzają się do zamierzonego zastosowania kamery i tego, jak często planuje się jej używać. W końcu ceny kamer termowizyjnych FLIR do użytku domowego, komercyjnego i przemysłowego mogą wahać się od kilkuset dolarów do wysokich pięciocyfrowych kwot ze znacznymi skokami wydajności pomiędzy nimi. Odpowiednia ręczna kamera termowizyjna zapewni funkcje i możliwości, których potrzebuje użytkownik, w cenie, na którą może sobie pozwolić.

Ponieważ istnieją dziesiątki specyfikacji, które można porównać między kamerami, ważne jest, aby zrozumieć, które z nich mogą być najbardziej pomocne przy ocenie różnych serii kamer termowizyjnych oferowanych przez FLIR.

Oto cztery najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

Rozdzielczość: Ogólnie rzecz biorąc, im niższy koszt kamery, tym niższa rozdzielczość. Nawet przy niższej rozdzielczości kamery te mogą być skuteczne w bliskiej odległości, aby zbadać łatwo dostępne cele, ale będą miały trudności z zapewnieniem skutecznych szczegółów wizualnych niezbędnych do podejmowania znaczących decyzji w przypadku bardzo małych celów lub tych oddalonych o wiele metrów.

Ostrość: Kamery z niższej półki mają zazwyczaj stałą ostrość, która wymaga od użytkownika poruszania kamerą w celu uzyskania wyraźnego obrazu. Może to stanowić problem, jeśli zadanie wymaga precyzyjnych pomiarów. Nieostry obraz oznacza mniej dokładny pomiar temperatury, niezależnie od rzeczywistej rozdzielczości termicznej danej kamery.

Pole widzenia (FOV): W przypadku pracy z bliska, obiektyw o szerokim kącie widzenia (45° lub więcej) będzie bardziej przydatny niż teleobiektyw (zazwyczaj 12° lub 6°), który jest przeznaczony głównie do pracy z większej odległości. Dla tych, którzy wymagają zarówno bliskiej, jak i dalekiej inspekcji, urządzenie z wymiennymi obiektywami zapewnia największą użyteczność.

Bateria: Czas czuwania baterii, oczekiwana żywotność baterii przy ciągłym użytkowaniu oraz możliwość szybkiej wymiany baterii – wszystko to należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Dla tych, którzy wymagają szybkiego użycia kamery termowizyjnej tylko raz na kilka tygodni, czas czuwania będzie miał pierwszeństwo. Z kolei ci, którzy oczekują, że kamera będzie używana przez cały dzień, mogą chcieć długiego czasu pracy baterii i możliwości łatwej wymiany baterii w celu nieprzerwanej pracy.

Mając to na uwadze, poniżej znajdują się trzy modele ręcznych kamer termowizyjnych z cenami i funkcjami, które mogą służyć jako dobry punkt wyjścia do określenia najbardziej odpowiedniej kamery do własnych potrzeb: FLIR E96, FLIR E8 Pro i FLIR C5.

E96 oferuje to, co najlepsze ze wszystkich światów

Ponieważ rozdzielczość może często odgrywać największą rolę w cenie danej kamery, ważne jest, aby zastanowić się nad rodzajem wymaganej rozdzielczości, a poza tym nad możliwością ustawienia ostrości kamery w celu sprawdzenia punktów zainteresowania zarówno blisko, jak i daleko.

FLIR E96 oferuje najlepszą rozdzielczość dla ręcznej kamery termowizyjnej z uchwytem pistoletowym. Jest to również pierwsza kamera termowizyjna o rzeczywistej rozdzielczości 640 × 480 dostępna w cenie 12 599 Eur w tej obudowie. W końcu więcej pikseli oznacza więcej szczegółów, zapewniając możliwość uzyskania dokładniejszych pomiarów temperatury za każdym razem dla wszystkich rodzajów celów.

Aby w pełni wykorzystać tę rozdzielczość, kamera E96 oferuje szereg wymiennych obiektywów, które mogą być automatycznie kalibrowane i zapewniają dynamiczne opcje ustawiania ostrości. Dzięki trzem opcjonalnym obiektywom FLIR AutoCalTM , od teleobiektywu (14°) do szerokiego kąta (42°), kamera oferuje najbardziej kompletne pokrycie dla inspekcji z bliska i daleka.

Co więcej, E96 posiada system wymiennych akumulatorów o dużej pojemności, aby zapewnić jak największą elastyczność podczas całodziennego użytkowania.

Kamera z serii Ex do pracy z bliska w przystępnej cenie: FLIR E8 Pro

Z podobną formą uchwytu pistoletowego jak E96, FLIR E8 Pro oferuje niezłą mieszankę funkcji, ale za ułamek ceny: 3 699 Eur. Ta obniżona cena wiąże się również ze zmniejszoną rozdzielczością, z detektorem o rzeczywistej rozdzielczości termicznej 320 × 240 i brakiem możliwości regulacji ostrości. Stały obiektyw 45° zapewnia odpowiednie pole widzenia do kontroli z bliższej odległości, ale nie można go wymienić na inny. E8 Pro daje jednak użytkownikowi możliwość wymiany baterii na ładowanie zewnętrzne, co jest niezbędne do całodziennego użytkowania, oferując jednocześnie bardzo wysoki zakres temperatur dla różnych inspekcji w wysokich temperaturach od -20°C do 550°C (-4°F do 1022°F).

Ograniczenia E8 sprawiają, że urządzenie to jest dobrym wyborem dla tych, którzy potrzebują wysokiej jakości, wytrzymałej kamery ręcznej, ale nie muszą przeprowadzać inspekcji na duże odległości, gdzie niezbędne jest węższe pole widzenia i możliwość regulacji ostrości.

C5: najlepsza ręczna kamera termowizyjna poniżej 1000 USD

Za ułamek ceny E8 i E96, FLIR C5 jest dostępny za 769 USD. Charakteryzujące się rzeczywistą rozdzielczością termiczną 160 × 120, urządzenie to ma kompaktową obudowę w stylu „wyceluj i zrób zdjęcie” z ekranem dotykowym, który będzie działał w rękawiczkach, a jednocześnie łatwo mieści się w kieszeni.

Pomimo mniejszego rozmiaru, urządzenie jest wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać upadki z dwóch metrów i chroni swoje komponenty przed kurzem i brudem występującym na typowym placu budowy.

Dla tych, którzy obecnie używają FLIR ONE Pro, C5 jest świetnym ulepszeniem, ponieważ bateria działa znacznie dłużej (4 godziny na jednym ładowaniu) i ma około 30 dni czasu czuwania do szybkiego, ale nieregularnego użytkowania w bliskim zasięgu, a wszystko to w wytrzymałej obudowie i z łącznością Wi-Fi.

Nadal nie wiesz, jaka kamera jest odpowiednia? Zapoznaj się z dodatkowymi specyfikacjami do rozważenia w Specyfikacje kamery termowizyjnej, które powinieneś znać przed zakupem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz