Aktualności

Specyfikacje kamery termowizyjnej, które należy znać przed zakupem

Liczba specyfikacji wymienionych dla kamery termowizyjnej może być przytłaczająca, gdy próbujesz znaleźć odpowiednią kamerę do swoich potrzeb. Każda specyfikacja osobno nie powie wiele o kamerze – zamiast tego jest to kombinacja czynników, które określają możliwości kamery termowizyjnej.

Wszystkie specyfikacje dostarczają przydatnych informacji, ale oto główne z nich, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że kupujesz odpowiednią kamerę do swojego zastosowania:

Zakres

Zakres to cały zakres temperatur, do których kamera jest skalibrowana i które może mierzyć.

Niektóre kamery mają wiele zakresów, aby dokładniej mierzyć szerszy zakres temperatur. Znajomość temperatur, które mogą wystąpić w danym zastosowaniu – wybór kamery o wyższym zakresie temperatur jest szczególnie ważny w przypadku niektórych zastosowań przemysłowych, takich jak pomiar urządzeń o wysokiej temperaturze, takich jak kotły lub piece.

Aplikacje takie jak pomiar temperatury w piecach (po lewej) wymagają kamery o wysokim zakresie temperatur. Gdy kamera jest poza zakresem, * przy temperaturze wskazuje, że kamera zgaduje temperaturę.

Pole widzenia (FOV)

Pole widzenia jest określane przez obiektyw kamery i jest to zakres sceny, którą kamera będzie widzieć w danym momencie. Do pracy z bliska potrzebny jest obiektyw o szerokim kącie widzenia (45° lub więcej). Do pracy z dużej odległości potrzebny jest teleobiektyw (12° lub 6°). Niektóre kamery mogą być dostępne z wieloma obiektywami do różnych zastosowań.

FOV określa, ile widzi kamera i z jakiej odległości. Teleobiektyw jest lepszy do pomiarów na odległość (po lewej), podczas gdy obiektyw szerokokątny jest lepszy do pracy z bliska (po prawej).

Rozdzielczość IR

Rozdzielczość kamery to liczba pikseli na obrazie. Wyższa rozdzielczość oznacza, że każdy obraz zawiera więcej informacji: więcej pikseli, więcej szczegółów i większe prawdopodobieństwo uzyskania dokładnego pomiaru. W zależności od zastosowania, zwłaszcza gdy można zbliżyć się do celu, można zastosować tańszą kamerę o niższej rozdzielczości. Pomiar mniejszych celów z większej odległości będzie wymagał wyższej rozdzielczości.

Kamery o niskiej rozdzielczości lepiej nadają się do pomiaru celów z bliskiej odległości (po lewej). Kamera o wysokiej rozdzielczości jest wymagana do pomiaru na odległość (po prawej).

Czułość termiczna (NETD)

Czułość termiczna lub różnica temperatur równoważna szumowi (NETD) opisuje najmniejszą różnicę temperatur, jaką można zaobserwować za pomocą kamery. Im niższa liczba, tym lepsza czułość termiczna systemu podczerwieni. Słowo ostrzeżenia: niektóre kamery mogą ukrywać niską czułość, mierząc NETD przy 50°C zamiast standardowych 30°C.

Jeśli mierzone obiekty zazwyczaj charakteryzują się dużymi różnicami temperatur, kamera o niskim współczynniku NETD prawdopodobnie nie będzie konieczna. Jednak w przypadku bardziej subtelnych zastosowań, takich jak wykrywanie wilgoci, potrzebna będzie większa czułość.

Wykrywanie subtelnych szczegółów, takich jak kołki w ścianie, wymaga wysokiej czułości termicznej.

Skupienie

Kamery mogą mieć stałą ostrość, co oznacza, że obraz jest zawsze ostry; mają ręczną ostrość, co oznacza, że użytkownik dostosowuje ostrość w kamerze; lub automatyczną ostrość, co oznacza, że kamera automatycznie ustawia ostrość na podstawie tego, co widzi, np kontrastu w polu widzenia. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej podstawowe kamery będą miały stałą ostrość, a kamery o wysokiej wydajności będą miały ręczną lub automatyczną ostrość. Przewaga ręcznego i automatycznego ustawiania ostrości sprowadza się do potrzeb użytkownika.

Do dokładnego pomiaru temperatury wymagana jest ostrość obrazu.

Zakres widmowy

Zakres spektralny to zakres długości fal wykrywanych przez czujnik w kamerze, mierzony w mikrometrach (µm). Większość kamer do wykrywania gazu (takich jak detektory propanu, metanu i butanu) to kamery średniofalowe, co oznacza, że ich zakres spektralny wynosi od 3 µm do 5 µm. Prawie wszystkie inne kamery termowizyjne są kamerami długofalowymi i mają zakres spektralny od 8µm do 14µm. Kamery długofalowe są odpowiednie do większości innych zastosowań, od inspekcji elektrycznych po gaszenie pożarów.

Kamery średniofalowe są używane do wykrywania gazów takich jak propan, metan i butan (po lewej), podczas gdy kamery długofalowe są używane do większości innych zastosowań (po prawej).

Należy pamiętać o tych ważnych specyfikacjach podczas określania, która kamera termowizyjna jest najlepsza dla Twoich potrzeb. Należy pamiętać, że spojrzenie tylko na jedną wartość specyfikacji nie zapewni dobrego wskazania możliwości kamery termowizyjnej. Na przykład, jeśli musisz wykrywać subtelne kwestie, takie jak wilgoć, wysoka rozdzielczość nie przyniesie ci nic dobrego, jeśli kamera nie ma również wysokiej czułości termicznej.

Jeśli potrzebujesz miejsca do rozpoczęcia, sprawdź serię FLIR Exx, aby uzyskać dobrą kamerę ręczną ogólnego przeznaczenia. W przypadku prac elektrycznych lub komunalnych na duże odległości, przyjrzyj się serii FLIR T, a do pracy z bliska lub jako podstawowy wybór, rozważ tańszą kamerę, taką jak FLIR ONE Pro lub FLIR C3.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz