Świat niebezpiecznej produkcji może być wystarczająco skomplikowany bez dodawania dodatkowych elementów do obciążenia pracą. Zezwolenia na prace gorące są często postrzegane jako niezbędny element pracy w niebezpiecznych środowiskach – ale co by było, gdybyś mógł przeprowadzić kontrolę bez konieczności dostarczania dużej ilości dokumentów?
Międzynarodowa firma zajmująca się produkcją chemikaliów niedawno zaczęła to robić, zwalniając czas i siłę roboczą w celu przesunięcia całej siły roboczej.
Zazwyczaj inspekcja w niebezpiecznym środowisku Strefy 2 wymaga uzyskania zezwolenia na prace gorące podpisanego przez kierownika. Zezwolenie to może obejmować obszerną dokumentację ręczną i wymaga zaprzestania prac na co najmniej godzinę przed inspekcją. Wymaga to również, aby wszystkie potencjalnie wybuchowe materiały (takie jak palne pyły i gazy) były dokładnie mierzone i monitorowane w celu zmniejszenia możliwości zapłonu.
Kamery termowizyjne są często wykorzystywane do kontroli kluczowych podzespołów maszyn w tych wymagających środowiskach, aby zidentyfikować gorące punkty, zmierzyć temperaturę maszyn i sprawdzić, czy części takie jak zawory działają zgodnie z oczekiwanymi parametrami. Niestety, kamery te stanowią pośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa samego obiektu, ponieważ z założenia nie są one iskrobezpieczne – dlatego też przed ich użyciem należy zatwierdzić zezwolenia na prace gorące.
Bezpieczniejsza inspekcja - dzięki FLIR Cx5
FLIR Cx5 to kamera termowizyjna zaprojektowana specjalnie w celu zapewnienia bezpieczniejszych inspekcji w niebezpiecznych miejscach. Wytrzymała obudowa zasilanej litowo-jonowo kamery termowizyjnej zapewnia wysoką wydajność termografii bez ryzyka związanego z produktami nieiskrobezpiecznymi.
Niezależnie od tego, czy chodzi o niebezpieczne lokalizacje z gazem, oparami, pyłem czy (w tym przypadku) łatwopalnymi chemikaliami, całkowicie eliminuje potrzebę uzyskiwania zezwoleń na prace gorące.
Na miejscu w tym zakładzie chemicznym pozwala operatorom bezpiecznie kontrolować obszary, w których występuje ekstremalne ciepło, takie jak materiał ogniotrwały, którego rdzeń działa w temperaturze 1400°C. Operatorzy mogą wyraźnie zobaczyć temperaturę zewnętrzną wyłożonego cegłą zbiornika i sprawdzić, czy działa zgodnie z wytycznymi. Kamera FLIR Cx5 jest również używana w tym obiekcie do monitorowania pomp wirnikowych, temperatury łożysk i poziomu cieczy wewnątrz zbiorników.
Godziny czasu, które można poświęcić na lepszą obsługę obiektu
Rzecznik obiektu wyjaśnia: „Korzystanie ze sprzętu certyfikowanego dla stref niebezpiecznych jest zawsze preferowane, ponieważ źródło zapłonu jest usuwane, a pozwolenie na prace gorące nie jest wymagane.
„Wygenerowanie pozwolenia na prace gorące jest pracochłonne, ponieważ należy złożyć wniosek, przygotować pozwolenie na pracę i potwierdzić, że wszystkie odpowiednie obszary są wolne od łatwopalnych gazów (i oczywiście potwierdza to tylko, że łatwopalne gazy nie są obecne w danym momencie). Podsumowując, prawdopodobnie poświęcamy 3 godziny pracy na każdą indywidualną inspekcję – co eliminuje Cx5 – i oznacza, że możemy ją lepiej wykorzystać gdzie indziej”.
Dzięki 3,5-calowemu interfejsowi z ekranem dotykowym, który jest prosty w obsłudze, a rozdzielczość termiczna 160 × 120 ujawnia dokładny pomiar temperatury pobliskich celów w zakresie od -20 do 400°C. Dodaj FLIR Cx5 do swojej skrzynki narzędziowej, a zawsze będziesz gotowy do badania sprzętu mechanicznego i elektrycznego w zakładzie produkcyjnym – bez pozwolenia na prace gorące.
Odkryj, jak możesz zaoszczędzić czas i zmaksymalizować produktywność w swoim zakładzie dzięki kamerze FLIR Cx5.