Aktualności

Jak wykrywać problemy w środowiskach zagrożonych wybuchem bez zbędnych formalności.

Świat niebezpiecznej produkcji może być wystarczająco skomplikowany bez dodawania dodatkowych elementów do obciążenia pracą. Zezwolenia na prace gorące są często postrzegane jako niezbędny element pracy w niebezpiecznych środowiskach – ale co by było, gdybyś mógł przeprowadzić kontrolę bez konieczności dostarczania dużej ilości dokumentów?

Międzynarodowa firma zajmująca się produkcją chemikaliów niedawno zaczęła to robić, zwalniając czas i siłę roboczą w celu przesunięcia całej siły roboczej.

Zazwyczaj inspekcja w niebezpiecznym środowisku Strefy 2 wymaga uzyskania zezwolenia na prace gorące podpisanego przez kierownika. Zezwolenie to może obejmować obszerną dokumentację ręczną i wymaga zaprzestania prac na co najmniej godzinę przed inspekcją. Wymaga to również, aby wszystkie potencjalnie wybuchowe materiały (takie jak palne pyły i gazy) były dokładnie mierzone i monitorowane w celu zmniejszenia możliwości zapłonu.

Kamery termowizyjne są często wykorzystywane do kontroli kluczowych podzespołów maszyn w tych wymagających środowiskach, aby zidentyfikować gorące punkty, zmierzyć temperaturę maszyn i sprawdzić, czy części takie jak zawory działają zgodnie z oczekiwanymi parametrami. Niestety, kamery te stanowią pośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa samego obiektu, ponieważ z założenia nie są one iskrobezpieczne – dlatego też przed ich użyciem należy zatwierdzić zezwolenia na prace gorące.

Bezpieczniejsza inspekcja - dzięki FLIR Cx5

FLIR Cx5 to kamera termowizyjna zaprojektowana specjalnie w celu zapewnienia bezpieczniejszych inspekcji w niebezpiecznych miejscach. Wytrzymała obudowa zasilanej litowo-jonowo kamery termowizyjnej zapewnia wysoką wydajność termografii bez ryzyka związanego z produktami nieiskrobezpiecznymi.

Niezależnie od tego, czy chodzi o niebezpieczne lokalizacje z gazem, oparami, pyłem czy (w tym przypadku) łatwopalnymi chemikaliami, całkowicie eliminuje potrzebę uzyskiwania zezwoleń na prace gorące.

Na miejscu w tym zakładzie chemicznym pozwala operatorom bezpiecznie kontrolować obszary, w których występuje ekstremalne ciepło, takie jak materiał ogniotrwały, którego rdzeń działa w temperaturze 1400°C. Operatorzy mogą wyraźnie zobaczyć temperaturę zewnętrzną wyłożonego cegłą zbiornika i sprawdzić, czy działa zgodnie z wytycznymi. Kamera FLIR Cx5 jest również używana w tym obiekcie do monitorowania pomp wirnikowych, temperatury łożysk i poziomu cieczy wewnątrz zbiorników.

Godziny czasu, które można poświęcić na lepszą obsługę obiektu

Rzecznik obiektu wyjaśnia: „Korzystanie ze sprzętu certyfikowanego dla stref niebezpiecznych jest zawsze preferowane, ponieważ źródło zapłonu jest usuwane, a pozwolenie na prace gorące nie jest wymagane.

„Wygenerowanie pozwolenia na prace gorące jest pracochłonne, ponieważ należy złożyć wniosek, przygotować pozwolenie na pracę i potwierdzić, że wszystkie odpowiednie obszary są wolne od łatwopalnych gazów (i oczywiście potwierdza to tylko, że łatwopalne gazy nie są obecne w danym momencie). Podsumowując, prawdopodobnie poświęcamy 3 godziny pracy na każdą indywidualną inspekcję – co eliminuje Cx5 – i oznacza, że możemy ją lepiej wykorzystać gdzie indziej”.

Dzięki 3,5-calowemu interfejsowi z ekranem dotykowym, który jest prosty w obsłudze, a rozdzielczość termiczna 160 × 120 ujawnia dokładny pomiar temperatury pobliskich celów w zakresie od -20 do 400°C. Dodaj FLIR Cx5 do swojej skrzynki narzędziowej, a zawsze będziesz gotowy do badania sprzętu mechanicznego i elektrycznego w zakładzie produkcyjnym – bez pozwolenia na prace gorące.

Odkryj, jak możesz zaoszczędzić czas i zmaksymalizować produktywność w swoim zakładzie dzięki kamerze FLIR Cx5.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz