Aktualności

Jak daleko można zmierzyć za pomocą kamery termowizyjnej?

Często zadawane przez użytkowników kamer pytanie brzmi: „Jaki jest najdalszy cel, jaki mogę zmierzyć moją kamerą termowizyjną?” Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ale zasadniczo odległość, z której można zmierzyć, zależy od rozdzielczości detektora urządzenia i pola widzenia (FOV). Kamera o wyższej rozdzielczości zapewni więcej pikseli na celu, który próbujesz zmierzyć, poprawiając dokładność nawet z dużej odległości. Wąskie pole widzenia – około 6 ° – powiększy odległe obiekty, ponownie umieszczając więcej pikseli na odległych celach.

Podczas pomiaru temperatury za pomocą kamery termowizyjnej, chcesz mieć co najmniej 3×3 piksele na celu, aby zapewnić dokładny pomiar. Ogólną zasadą jest upewnienie się, że obszar, który próbujesz zmierzyć, jest większy od pola powierzchni  narzędzia pomiarowego w Twoje kamerze. Fakt, że widzisz coś w wizjerze, NIE oznacza, że możesz to dokładnie zmierzyć.

Obiekt do pomiaru powinien mieć co najmniej 3 x 3 piksele i całkowicie wypełniać narzędzie do pomiaru punktowego.

Skąd wiesz, czy możesz dokładnie zmierzyć cel? Szczegóły wyjaśniono w naszym artykule Zrozumieć zależność stosunek odległości do wielkości plamki pomiarowej , który opisuje, jak obliczyć, jak daleko możesz być od celu o danym rozmiarze i nadal uzyskać dokładny pomiar temperatury. To obliczenie wymaga trochę pracy umysłowej, ale w przypadku wielu zastosowań nie ma potrzeby zawracania sobie głowy skomplikowaną matematyką.

Kiedy ważne jest, aby obliczyć stosunek odległości do rozmiaru, a kiedy prawdopodobnie można go pominąć?

Aplikacje z dużej odległości

Następujące typy aplikacji będą zazwyczaj wymagały pomiarów na duże odległości:

 • Kontrola dachów lub innych wysokich obiektów z poziomu gruntu
 • Monitorowanie linii energetycznych
 • Monitorowanie podstacji elektrycznych i linii przesyłowych
 • Monitorowanie i mapowanie obiektów za pomocą dronów
 • Inspekcja farmy słonecznej za pomocą drona
 • Kontrole z odległości, gdy zbliżanie się do celu jest niebezpieczne lub niepraktyczne

Aplikacje te prawdopodobnie będą wymagały obliczenia stosunku odległości do rozmiaru plamki pomiarowej, aby uzyskać co najmniej 3 x 3 piksele na celu.

Inne aplikacje

Następujące typy aplikacji na ogół nie wymagają pomiarów z dużej odległości:

 • Inspekcja wnętrza domu lub budynku pod kątem wycieków powietrza, brakującej izolacji itp.
 • Wykrywanie problemów z wilgocią
 • Inspekcja skrzynki wyłączników lub innego okablowania domowego
 • Monitorowanie transformatorów, silników itp. W sytuacjach, w których podejście do sprzętu jest bezpieczne i praktyczne
 • Konserwacja i naprawa pojazdów
 • Mierzenie dużych celów, gdy można łatwo upewnić się, że wypełnia on więcej niż 3 × 3 piksele

Należy pamiętać, że używanie funkcji powiększenia elektronicznego w kamerze termowizyjnej tylko powiększa piksele: NIE poprawia to możliwości mierzenia małych celów. Jeśli cel jest szczególnie mały, możesz podejść bliżej, aby upewnić się, że masz co najmniej 3 x 3 piksele do pomiaru. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich środków ostrożności i nie zbliżaj się do otoczenia lub sprzętu, chyba że jest to bezpieczne.

Funkcja powiększenia elektronicznego poprawia możliwości mierzenia małych celów. Jeśli nie można zbliżyć się do celu, wymagany jest aparat o wyższej rozdzielczości i / lub teleobiektyw.

Jeśli zdecydowałeś, że musisz wykonywać pomiary z odległości, jakiej kamery termowizyjnej potrzebujesz? Które kamery termowizyjne nie będą pasować do Twojego zastosowania?

Kamery termowizyjne dla początkujących

Termin „poziom podstawowy” jest używany w odniesieniu do kamer o niższej rozdzielczości, takich jak FLIR C3, FLIR ONE lub tańszych kamer z serii Ex. Kamery te świetnie sprawdzają się w niektórych zastosowaniach, gdy możesz zbliżyć się do celu, a zwłaszcza gdy różnica temperatur, której szukasz, jest oczywista. Opcji niższej rozdzielczości nie należy używać do pomiarów z odległości, zwłaszcza jeśli dokładne pomiary temperatury są ważne dla aplikacji.

Kamery termowizyjne do pomiarów z dużej odległości

Kamery o wyższej rozdzielczości, takie jak te z serii FLIR T i FLIR Exx, będą lepiej przystosowane do wykonywania dalekich pomiarów. Do kamer szczególnie nadających się do pracy z dużej odległości należą FLIR T840 i FLIR T860, które oferują opcje teleobiektywów do pomiaru temperatury małych, mocno oddalonych, obiektów .

Zapoznaj się z naszym artykułem Zrozumieć zależność stosunek odległości do wielkości plamki pomiarowej, aby zapoznać się z niezbędną wiedzą na temat wykonywania pomiarów temperatury z dużej odległości.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o tym jak dobrać kamerę termowizyjną i napisz do nas.

Zostaw komentarz