Aktualności

Z czego wykonane są obiektywy do kamer termowizyjnych (IR)?

Obiektywy do kamer IR są wykonane z substancji takich jak german lub innych materiałów o niskiej absorpcji w zakresie podczerwieni. Dlaczego jednak konieczne jest stosowanie tych specjalistycznych komponentów zamiast bardziej powszechnych substancji, takich jak szkło?

Kamery na podczerwień nie działają w ten sam sposób, co zwykłe kamery na światło widzialne. Zwykłe kamery działają mniej więcej tak samo jak ludzkie oko, odbierając promieniowanie z zakresu światła widzialnego i przekształcając je w obraz. Z drugiej strony, kamery na podczerwień, zamiast światła widzialnego, tworzą obrazy na podstawie ciepła, czyli promieniowania podczerwonego lub cieplnego.

Promieniowanie podczerwone zachowuje się zupełnie inaczej niż światło widzialne. Z tego powodu obiektywy kamer na podczerwień muszą być wykonane z innych materiałów niż w przypadku zwykłych kamer. Właściwości danego materiału w świecie widzialnym mogą różnić się od jego właściwości w świecie podczerwieni – na przykład szkło jest niezwykle przezroczyste dla promieniowania w spektrum widzialnym, ale w podczerwieni jest całkowicie nieprzezroczyste:

Może być też odwrotnie. German, półmetaliczny pierwiastek podobny do krzemu, jest całkowicie nieprzezroczysty w świecie widzialnym:

ale prawie w 100% przezroczysty w podczerwieni:

Z tego powodu obiektywy kamer FLIR są wykonane z germanu lub innych materiałów, które są przezroczyste w spektrum podczerwieni.

Dowiedz się więcej o tym, jak działają kamery termowizyjne: www.flir.com/discover/rd-science/how-do-thermal-cameras-work/

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz