Obiektywy do kamer IR są wykonane z substancji takich jak german, lub innych materiałów o niskiej absorpcji w widmie podczerwieni. Ale dlaczego konieczne jest użycie tych specjalistycznych komponentów zamiast bardziej powszechnej substancji, takiej jak szkło?
Kamery na podczerwień nie działają tak samo jak zwykłe kamery na światło widzialne. Zwykłe kamery działają mniej więcej tak samo jak ludzkie oko, odbierając promieniowanie z zakresu światła widzialnego i przekształcając je w obraz. Z drugiej strony, kamery na podczerwień, zamiast światła widzialnego, tworzą obrazy z ciepła, emitowanego w paśmie podczerwieni (promieniowanie termiczne).
Promieniowanie podczerwone zachowuje się zupełnie inaczej niż światło widzialne. Z tego powodu obiektywy kamer na podczerwień muszą być wykonane z innych materiałów niż zwykłe kamery. Właściwości danego materiału w świecie widzialnym mogą nie mieć wpływu na jego właściwości w świecie podczerwieni – na przykład szkło jest niezwykle przezroczyste dla promieniowania w widmie widzialnym, ale w podczerwieni szkło jest całkowicie nieprzezroczyste:
Może być też odwrotnie. German, półmetaliczny pierwiastek podobny do krzemu, jest całkowicie nieprzezroczysty w świecie widzialnym:
ale prawie w 100% przezroczysty w podczerwieni:
Z tego powodu obiektywy kamer FLIR są wykonane z germanu lub innych materiałów, które są przezroczyste w spektrum podczerwieni.
Dowiedz się więcej o tym, jak działają kamery termowizyjne: https://www.flir.eu/discover/rd-science/how-do-thermal-cameras-work/