Utrzymanie każdego domu wymaga regularnych kontroli, wykraczających poza to, co widać na powierzchni. Na szczęście kamery termowizyjne dają nam możliwość zobaczenia znacznie więcej niż gołym okiem. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę, może zaoszczędzić cenny czas inspektorów i zapobiec wystąpieniu problemów, takich jak szkodniki ukrywające się w ścianach, nieszczelności powodujące przeciągi lub przegrzewanie się instalacji elektrycznych. Omówmy te trzy możliwe problemy i sposoby ich wykrywania za pomocą kamery termowizyjnej.
Wykrywanie szkodników
Termowizja jest jednym z najmniej destrukcyjnych sposobów przeprowadzania inspekcji szkodników. Chociaż nie powinieneś oczekiwać, że zobaczysz je aktywnie biegające wokół, takie rzeczy jak gniazda gryzoni często generują z czasem tyle ciepła, że zaczynają nagrzewać ścianę zewnętrzną. Dwa inne identyfikatory, których możemy użyć, to brakująca izolacja i dziury w ścianach, które wskazują punkty wejścia. Gryzonie często przesuwają izolację, aby zrobić sobie miejsce, tworząc zimne miejsca w domu.
Gniazdo szczurów oglądane przy pomocy termowizji.
Termity można spotkać w podobny sposób jak gryzonie, ale pozostawiają nieco inne ślady. Często tworzą one nieregularne wzory ciepła na powierzchni ścian, sufitów i podłóg, uwalniając dwutlenek węgla ze swojego układu pokarmowego. Inspektorzy mogą również szukać nieregularnych plam wilgoci na ścianach, spowodowanych przez termity budujące błotne rurki.
Większe szkodniki, takie jak gryzonie, powinny generować wystarczająco dużo ciepła, aby mogły być łatwo wykryte przez kamerę klasy podstawowej, taką jak FLIR ONE Pro. Mniejsze szkodniki, takie jak termity i chrząszcze, mogą wymagać kamery o wyższej rozdzielczości, takiej jak kamery FLIR serii Cx, Ex lub Exx. W niektórych przypadkach warto zrobić niewielki otwór w ścianie, aby dobrze przyjrzeć się potencjalnemu gniazdu szczurów lub ulowi pszczół. Specjalista od zwalczania szkodników uzbrojony w wideoskop termowizyjny, taki jak FLIR VS290-21, może wykonać zdjęcia lub filmy w podczerwieni tego, co kryje się w ścianach, bez potrzeby dodatkowego oświetlenia.
FLIR E96
Nieszczelności powietrza
Przejdźmy teraz do kwestii nieszczelności powietrza i sprawdźmy, co jest przyczyną przeciągów w domu. Jest jednak jedna rzecz, o której należy wiedzieć przed przeprowadzeniem kontroli szczelności: różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić co najmniej 15°K. Aby to ułatwić, zalecamy rozpoczęcie inspekcji rano, zanim słońce ogrzeje dom. Po upewnieniu się, że różnica temperatur jest odpowiednia, możemy zacząć rozglądać się za najczęstszymi winowajcami. Drzwi, okna, zewnętrzne gniazdka i kanały wentylacyjne to świetne punkty wyjścia. Sprawdzenie ich za pomocą kamery termowizyjnej, takiej jak FLIR C5 lub E8-XT, łatwo uwidoczni miejsca, gdzie powietrze z zewnątrz przedostaje się do środka. Drzwi zewnętrzne nie zawsze stanowią doskonałe uszczelnienie pomiędzy domem a otoczeniem zewnętrznym; sprawdź i zamontuj uszczelki w drzwiach, przez które ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz.
FLIR C5
Częstym sprawcą przecieków powietrza jest również brakująca izolacja. Obszary, które należy sprawdzić, to poddasza, ściany, podłogi, fundamenty, przestrzenie szczelinowe i kanały wentylacyjne. Szczeliny w izolacji często powstają podczas remontów, czy to w wyniku wiercenia otworów przez wykonawców, czy po prostu przenoszenia izolacji. Jeśli Twój klient właśnie zakończył remont domu, może to być dobry moment, aby sprawdzić, czy nie ma zimnych miejsc. Również w tym przypadku pomocne może być urządzenie FLIR VS290-21 lub VS290-33, ponieważ przedłużone sondy o długości do 2 metrów mogą sięgać do przestrzeni po schodach lub na strychy, do których dostęp może być trudniejszy. Piwnica jest również doskonałym miejscem do sprawdzenia, ponieważ fundamenty często nie są izolowane. Wreszcie, drzwi na poddasze często pozostają nieuszczelnione i tworzą przeciągi między domem a dachem. Szybkie sprawdzenie za pomocą kamery termowizyjnej powinno ułatwić ustalenie, czy drzwi wymagają osłony, aby zapobiec przepływowi powietrza.
Brak izolacji
Problemy z elektrycznością
Skoro omówiliśmy już szkodniki i przecieki powietrza, przejdźmy do niektórych typowych problemów z elektrycznością. Systemy elektryczne często na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, ale kamery termowizyjne pozwalają nam na pierwszy rzut oka dostrzec pojawiające się problemy. Inspekcja termowizyjna skrzynki z wyłącznikami, gniazdek, urządzeń elektronicznych, termostatu i innych systemów elektrycznych powinna pomóc w zidentyfikowaniu luźnych połączeń elektrycznych. Problemy te mogą powodować, że obwody wytwarzają znacznie więcej ciepła niż normalnie, co sprawia, że są łatwe do zidentyfikowania za pomocą kamer termowizyjnych. Rozszerzanie się i kurczenie połączeń pod wpływem ciepła oraz wibracje zewnętrzne powodowane przez ciężki sprzęt pracujący w pobliżu to możliwe przyczyny luźnych połączeń elektrycznych. Warto również przeprowadzić szybką inspekcję termowizyjną, jeśli zauważysz przebarwienia wokół instalacji elektrycznej lub zaobserwujesz nietypowe zapachy, które mogą oznaczać spalanie materiału.
Za pomocą termowizji możemy w sposób nieniszczący obejrzeć otoczenie i sprawdzić, czy nie ma w nim szkodników, przecieków powietrza lub poluzowanych połączeń elektrycznych. Takie naprawy często oznaczają niższe rachunki za energię, a nawet mogą uchronić Twoich klientów przed potencjalną katastrofą w przyszłości.