Aktualności

Wizualizacja dźwięku za pomocą FLIR Si124: kamera do obrazowania akustycznego

Wiesz już, że możesz wizualizować dźwięk, ale czy wiesz, że nie musisz być inżynierem akustykiem, aby to zrozumieć? Przemysłowa kamera do obrazowania akustycznego FLIR Si124 wytwarza precyzyjny obraz akustyczny, który jest nakładany w czasie rzeczywistym na obraz z kamery cyfrowej. Połączony obraz wizualny i dźwiękowy jest prezentowany na żywo na ekranie, wyświetlając informacje ultradźwiękowe i umożliwiając Użytkownikowi dokładne zlokalizowanie źródła dźwięku.

Obrazowanie akustyczne jest wykorzystywane do dwóch podstawowych celów: wykrywania wycieków sprężonego powietrza i lokalizowania częściowych wyładowań w systemach wysokiego napięcia. Wykorzystując obrazowanie dźwiękowe ze 124 wbudowanych mikrofonów, FLIR Si124 może pomóc profesjonalistom w identyfikacji nieszczelności i wyładowań niezupełnych do 10 razy szybciej niż w przypadku metod tradycyjnych.

Wykrywanie wycieków sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest najdroższym źródłem energii we wszystkich zakładach. Jednak nawet jedna trzecia tego sprężonego powietrza jest tracona przez nieszczelności i nieefektywność. Ludzkie ucho może czasem usłyszeć wyciek powietrza w cichym otoczeniu, ale w typowym środowisku przemysłowym usłyszenie nawet większych wycieków jest niemożliwe ze względu na głośne tło. Na szczęście FLIR Si124 odfiltrowuje hałas przemysłowy, umożliwiając profesjonalistom „wizualizację” dźwięku nawet w głośnym otoczeniu.

Wyładowania częściowe w układach wysokiego napięcia

W systemach elektrycznych wyładowania częściowe mogą prowadzić do awarii sprzętu i nieplanowanych przestojów. Dzięki kamerze Si124 profesjonaliści mogą bezpiecznie wykrywać problemy z odległości do 130 metrów i analizować wzorce wyładowań. Kamera klasyfikuje trzy typy wyładowań częściowych, w tym wyładowania powierzchniowe, ślizgowe wyładowania pływające i wyładowania w powietrzu (ulotowe, koronowe). Znajomość typu i stopnia wyładowania umożliwia zakładowi zaplanowanie konserwacji w celu zminimalizowania awarii i przestojów.

Tym, co jeszcze bardziej odróżnia Si124 od innych kamer do obrazowania akustycznego, jest nasze oprogramowanie. Korzystając z bezpłatnej usługi chmurowej FLIR Acoustic Camera Viewer, obrazy są szybko przesyłane przez Wi-Fi, a następnie natychmiast analizowane, co dostarcza użytkownikowi dogłębnych informacji, takich jak rozmiar i koszt energii wycieku sprężonego powietrza lub klasyfikacja wyładowań częściowych, ocena ciężkości i działania naprawcze. Ponadto użytkownicy otrzymują 8 GB pamięci masowej i możliwość bezprzewodowego przesyłania danych, dzięki czemu udostępnianie zdjęć i danych jest proste i efektywne.

Dedykowane oprogramowanie komputerowe FLIR Thermal Studio może być używane w taki sam sposób jak przeglądarka w chmurze, ale z dodatkową korzyścią w postaci możliwości włączenia obrazowania termicznego i akustycznego do tego samego raportu. Ta dwufunkcyjność usprawnia decyzje dotyczące konserwacji oraz oszczędza czas i koszty związane z nauką wielu platform oprogramowania.

Si124 wymaga minimalnego przeszkolenia i może być obsługiwany jedną ręką. Dzięki regularnym zabiegom konserwacyjnym specjaliści mogą szybko identyfikować problemy, co pomaga zakładom energetycznym utrzymać ciągłość zasilania i ciągłość produkcji. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę https://www.kameryir.com.pl/kamera-soniczna-flir-si124-wycieki/.

Źródło artykułu i fotografii: https://www.flir.eu/discover/industrial/visualizing-sound-with-the-flir-si124-acoustic-imaging-camera/

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz