Aktualności

Utrzymanie włączonych świateł i zapobieganie awariom dzięki FLIR Si124

SPI Inspections zapewnia swoim klientom najwyższej klasy inspekcje systemów użyteczności publicznej i infrastruktury, opierając się na swoim bogatym doświadczeniu w tej dziedzinie i zaawansowanej technologii do jej wykonywania. Zespół korzysta z dronów, kamer termowizyjnych FLIR i innego zaawansowanego technologicznie sprzętu, aby dostarczać wykwalifikowane usługi inspekcyjne i niezależną weryfikację standardów budowlanych oraz monitorować systemy energetyczne.

Ostatnio zespół SPI Inspections testował nową kamerę FLIR Si124 do obrazowania akustycznego. Zbudowana ze 124 mikrofonów, Si124 wytwarza precyzyjny obraz akustyczny, który wyświetla informacje ultradźwiękowe, w czasie rzeczywistym, na obrazie z kamery cyfrowej. Pozwala to użytkownikowi na wizualne wskazanie źródła dźwięku.

Założyciele SPI Inspections mają ponad 100 lat łącznego doświadczenia w pracy z systemami użyteczności publicznej, od budowy linii energetycznych do kontroli podstacji. „Byliśmy już kilka razy w tym samym miejscu”, mówi Elton Hunter, kierownik terenowy w SPI. „Nasze zaplecze to przede wszystkim energia, od miejsca jej wytworzenia w zakładzie wytwórczym do miejsca, w którym znajduje się licznik – albo licznik w Twoim domu, albo licznik w Twojej firmie”.

FLIR Si124 to lekkie, obsługiwane jedną ręką rozwiązanie, które pozwala identyfikować problemy nawet 10 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod.

„Naprawdę pomagamy naszym klientom” – mówi Hunter. „Naszym celem jest sprawienie, aby ich systemy działały lepiej, bezpieczniej i były bardziej niezawodne”. Zespół SPI Inspections uznał FLIR Si124 za nieoceniony atut w wykrywaniu częściowych rozładowań, oznaki zbliżającej się lub nieuchronnej awarii w infrastrukturze energetycznej.

Narzędzia kontroli

Droga energii elektrycznej z elektrowni do żarówki w domu stwarza wiele możliwości awarii, jeśli infrastruktura nie jest właściwie utrzymywana. SPI, wspomagając się zaawansowaną technologią, wykorzystuje swoje bogate doświadczenie, aby rozpoznać, kiedy dany element wymaga konserwacji. „Wnosimy do branży wiele narzędzi technologicznych” – mówi Hunter.

Wśród narzędzi w ich arsenale jest kamera FLIR GF77 do wykrywania gazu, która pozwala im wykryć wycieki sześciofluorku siarki (SF6) w instalacjach elektrycznych, a także wykryć gorące punkty. GF77 jest kamerą o wielu zastosowaniach, która może wykrywać różne gazy poprzez wymianę obiektywu. Po wyposażeniu w obiektyw HR kamera może wizualizować sześciofluorek siarki, natomiast obiektyw LR pozwala zobaczyć metan, etylen, amoniak i inne związki lotne. Kamera jest również skalibrowana do pomiaru temperatury, więc działa jak standardowa kamera termograficzna używana do ujawniania szerokiego zakresu problemów użytkowych.

FLIR GF77 oferuje zarówno pomiar temperatury, jak i możliwość wykrywania szerokiej gamy gazów poprzez prostą zmianę soczewek.

Zespół SPI, który w poprzednich inspekcjach korzystał z kamer FLIR do wykrywania gazu, był podekscytowany możliwością skorzystania z Si124 i sprawdzenia jej możliwości. Chociaż kamery do obrazowania akustycznego są często używane do lokalizowania nieszczelności w systemach sprężonego powietrza, Si124 jest również bardzo skutecznym narzędziem do wykrywania częściowych wyładowań w systemach wysokiego napięcia.

Wyładowania częściowe – spowodowane przerwaniem izolacji elektrycznej – można wykryć, gdy powietrze wokół przerwania staje się zjonizowane, tworząc zjawisko zwane „koroną”. Korona może być szybko wykryta przez obrazowanie akustyczne, identyfikowane przez „marker” dźwięku w obrazie. „Dla nas jest to nieocenione” – mówi Hunter.

Zespół wcześniej używał technologii ultrafioletowej do wykrywania korony i z zadowoleniem stwierdził, że Si124 osiąga mniej więcej taki sam rezultat za jedną piątą ceny. „Si124 zasadniczo wykonuje tę samą pracę i jest bardzo łatwy w użyciu” – wyjaśnia Brett Fleming, Corporate Manager w SPI Inspections.

Niemal niewidoczne problemy z elektrycznością są szybko wykrywane przez Si124.

Intuicyjne i przystępne funkcje

Ponieważ większość pracy wykonują w terenie, dla zespołu SPI Inspections ważne jest, aby ich narzędzia były gotowe do pracy. „Jest bardzo przyjazny dla użytkownika” – mówi Hunter o Si124. „W ciągu pół tuzina godzin byliśmy bardzo pewni siebie pracując z tym urządzeniem”.

„Kamera ma dla nas wspaniałą wyrazistość w terenie” – kontynuuje Hunter. Powiedział, że jego zespół docenił jakość obrazów, łatwość pobierania do laptopa lub chmury oraz funkcjonalność interfejsu użytkownika. „Jesteśmy facetami, którzy pracują w budownictwie od ponad 40 lat – mamy artretyzm i duże spuchnięte grube dłonie uderzające młotkami i innymi rzeczami. Interfejsy użytkownika – klawisze, panele dotykowe – są bardzo przyjazne dla użytkownika. Bardzo łatwo nam się z nimi pracuje”.

Kamera Si124 znacznie ułatwiła wykrywanie awarii z ziemi. Podczas testowego uruchomienia kamery wykryto awarię linii energetycznej na wysokości 220 stóp w powietrzu, co jest trudne do wykrycia. „Z naszymi dronami moglibyśmy, ale musielibyśmy wiedzieć, gdzie szukać” – mówi Hunter. „Ze względu na nasze doświadczenie w terenie byliśmy w stanie to wyłowić i powiększyć obraz, wtedy wiedzieliśmy, że tam w górze jest jakiś problem”.

„To awaria za 25 milionów dolarów na linii, która ma zaledwie pięć lat” – zauważa. Dzięki systemowi Si124 udało się wcześnie wychwycić problem, zanim koszt naprawy stał się niemal tak wysoki.

Czujnik Si124 może wykrywać problemy w odległości do 100 m (328 stóp), dzięki czemu inspektorzy pozostają na ziemi i nie są narażeni na niebezpieczeństwo.

Bezpieczne wychwytywanie problemów, zanim staną się katastrofami

Podstacje elektryczne i inne obiekty użyteczności publicznej stanowią liczne zagrożenia dla pracowników i inspektorów. Kiedy zespół stanął w obliczu szczególnie niebezpiecznego obszaru wewnątrz podstacji, gdzie spadła bateria kondensatorów, musiał pozostać poza ogrodzeniem z siatki łańcuchowej. Z przyjemnością odkryli, że Si124 może patrzeć przez ogrodzenie, aby ocenić sytuację.

„Mogliśmy podejść i spojrzeć przez ogrodzenie z siatki. Ponieważ z przodu kamery znajdują się 124 mikrofony, a następnie jedna mała kamera”, wyjaśnia Hunter, „kamera była w stanie spojrzeć przez ten kwadrat o wymiarach dwa na dwa cale i zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom, co jest dla nas ogromną zaletą w terenie”.

"Jeśli dobrze wykonujemy swoją pracę, nikt nie wie, że tam jesteśmy."

Elton Hunter, kierownik terenowy w SPI

Celem firmy SPI, podczas inspekcji, jest wychwycenie problemów, zanim dojdzie do ich nadmiernej eskalacji. Wczesne wykrywanie wyładowań niezupełnych i koronowych za pomocą narzędzi takich jak Si124 pomaga im przewidywać awarie i zapewniać klientom dostęp do światła. „Pozwala nam to z wyprzedzeniem prognozować, co dzieje się w naszej linii energetycznej” – mówi Hunter. „Więc zamiast katastrofalnej awarii, a następnie przerwy w dostawie prądu i naprawy, możemy wejść z wyprzedzeniem i powiedzieć im, 'hej, będziecie mieli z tym problem, jeśli tego nie naprawicie'”.

Nieplanowanym przestojom można zapobiec dzięki regularnej kontroli i konserwacji.  „Jeśli wykonujemy naszą pracę prawidłowo, nikt nigdy nie wie, że tam jesteśmy. Klient nie wie, że tam jesteśmy; idziemy wykonać naszą pracę, przedstawiamy zalecenia, a następnie poprzez planowane przestoje lub regularną konserwację mogą coś naprawić.”

SPI Inspections działa w Kanadzie i Chinach – dowiedz się więcej o oferowanych przez nich usługach tutaj: www.spiinspections.com/ , i dowiedz się więcej o FLIR Si124: www.kameryir.com.pl/kamera-soniczna-flir-si124-do-wizualizacji-wyladowan

Źródło artykułu i fotografii: https://www.flir.com/discover/industrial/keeping-the-lights-on-and-preventing-failures-with-the-flir-si124/

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz