Aktualności

Termowizja zapobiega awariom i przestojom linii produkcyjnych

Seria Insights from the Field zawiera spostrzeżenia ekspertów FLIR, którzy na co dzień polecają, wdrażają i wykorzystują technologię termowizyjną. Dołącz do nas, aby omówić różnorodne zastosowania technologii termowizyjnej w ochronie, bezpieczeństwie i ochronie sprzętu infrastruktury krytycznej.

Kamery termowizyjne wykorzystywane nie tylko do ochrony mienia i ludzi, ale także do ochrony sprzętu o krytycznym znaczeniu. W zakładach produkcyjnych zespoły ds. konserwacji chcą gromadzić dane, aby stale oceniać stan zasobów i wiedzieć, czy one bliskie awarii. Kierownicy produkcji chcą wychwycić anomalie procesu, które skutkują wadliwymi produktami lub opakowaniami zanim produkty te opuszczą linię produkcyjną. Menedżerowie ds. bezpieczeństwa muszą wykrywać nadmierne nagrzewanie się paliwa, materiałów niebezpiecznych i komponentów elektrycznych, zanim dojdzie do spalania i wybuchu pożaru. Wdrażając kamery termowizyjne do monitorowania stanu, kontroli procesów i zapobiegania pożarom, kierownicy zakładów zapewniają maksymalny czas pracy i unikają katastrofalnych zdarzeń.

Dlaczego termiczne?

Ponieważ zmiany temperatury mogą być wczesnym wskaźnikiem uszkodzenia sprzętu, niejednolitych profili temperaturowych produktów lub obszarów gorących, kamery termowizyjne są najlepszym wyborem dla kierowników zakładów. Radiometryczne kamery termowizyjne podają wartość temperatury dla każdego piksela obrazu i wyraźnie wizualizują różnice temperatur w badanym obszarze. Po przekroczeniu określonego progu temperatury kamera termowizyjna wysyła alarm lub, jeśli jest zintegrowana z innymi procesami sterowania, uruchamia działanie mające na celu deeskalację sytuacji.

Kamery FLIR Automation w akcji

FLIR oferuje szereg radiometrycznych kamer termowizyjnych, które są wysoce skutecznymi rozwiązaniami automatyzacji. Oto trzy przykłady tego, w jaki sposób kamery FLIR do automatyzacji odmieniły krytyczne obiekty w sektorze przemysłowym.

  • Huta stali i monitorowanie stanu: Niewiele awarii sprzętu jest tak niebezpiecznych i szkodliwych, jak pęknięcie kadzi lub obudowy torpedy w hucie stali, które powoduje wylanie setek ton stopionego żelaza o temperaturze 1400°C (2552°F) na podłogę zakładu. Ponieważ gorące punkty mogą pojawić się na tych maszynach w czasie krótszym niż minuta, firma ANT Automation świadcząca usługi inżynieryjne zapewnia swoim klientom z hut stali platformę ciągłej analizy w podczerwieni (CIRA). Kamieniem węgielnym rozwiązania CIRA jest niezawodne obrazowanie termiczne z kamery do automatyzacji firmy FLIR, która monitoruje całą powierzchnię kadzi i torped; dostarcza historyczne dane temperaturowe, aby odróżnić typowe rozpryski od gorących punktów i wysyła alarm do personelu, aby działał po wykryciu prawdziwego gorącego punktu. W rezultacie klienci ANT Automation doświadczają zwiększonej ochrony sprzętu, niższych składek ubezpieczeniowych i większego spokoju ducha.
  • Papiernia i kontrola procesu: W papierniach kalandrowanie – czyli proces przepuszczania wstęgi papieru przez twarde walce dociskowe w celu wygładzenia papieru – jest bardzo ważne. Jednak nadmiar wilgoci może pojawić się na wstędze papieru między wałkami, uszkadzając pokrywy wałków i powodując przestoje. Jeden z północnoamerykańskich producentów papieru doświadczał średnio 30 zdarzeń związanych z wilgocią rocznie, a każde z nich równało się 100 000 dolarów strat. Aby zaradzić tej sytuacji, producent zwrócił się do Eigen, dostawcy rozwiązań wizyjnych opartych na sztucznej inteligencji. Eigen dostarczył platformę, która obejmowała kamery FLIR do automatyzacji, urządzenie do przetwarzania brzegowego i oprogramowanie analityczne. Kamery FLIR stale monitorują wstęgę papieru przed jej wejściem do maszyny kalandrującej, a po wykryciu zimnych smug uruchamiają alarm rozładunku, dzięki czemu stosy kalendarzy są twierane i czyszczone są pokrywy rolek. Firma Eigen szacuje, że jej zautomatyzowane rozwiązanie zaowocuje 300 rozładunkami przy łącznych oszczędnościach w wysokości 1,2 miliona dolarów.

Rozwiązania do monitorowania termicznego pomagają uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń na rolkach kalandra i uszkodzeń systemów przetwarzania papieru.

  • Zakład utylizacji odpadów i zapobieganie pożarom – Ecologica Tredi z siedzibą w mieście Legnago w północnych Włoszech prowadzi zakład o powierzchni 11 000 metrów kwadratowych, który specjalizuje się w odzyskiwaniu i przetwarzaniu odpadów specjalnych, niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. W przypadku zapalenia się materiału i spowodowania pożaru w zakładzie, konsekwencje obejmują niepożądane zanieczyszczenia uwalniane do środowiska, uszkodzony sprzęt i długie przerwy w działalności. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy i zapewnić zgodność z przepisami, Ecologica Tredi nawiązała współpracę z firmą Thermostick Elettrotecnica, która specjalizuje się w niekonwencjonalnych systemach wykrywania pożarów. Firma Thermostick Elettrotecnica dostarczyła kompleksowy system monitorowania, kontroli i alarmowania oparty na kamerach automatyki FLIR. Kamery FLIR monitorują obszary robocze i magazynowe, a po wystąpieniu określonych zdarzeń alarmowych mogą aktywować tryskacze lub armatki. Thermostick Elettrotecnica wdrożyła również kamerę FLIR AX8 do monitorowania materiału na przenośniku taśmowym wychodzącym z rozdrabniacza. Po zidentyfikowaniu nienormalnie wysokiej temperatury taśma zatrzymuje się. Po zakończeniu audytu zakładu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że Ecologica Tredi jest jednym z najlepiej wyposażonych zakładów w zakresie zapobiegania pożarom.

To tylko kilka wdrożeń, które pokazują, jak rozwiązania automatyzacji, takie jak kamera FLIR A400/A700 Smart Thermal Sensor, mogą być wykorzystane do uniknięcia nieplanowanych przestojów, przestoje linii produkcyjnych, pożary i inne „niespodziewane” zdarzenia, które powodują znaczne zakłócenia i straty finansowe.

Zalecenia dotyczące wdrażania

Oceniając sposób wdrożenia kamer termowizyjnych do aplikacji automatyzacji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto kilka zaleceń na początek.

  1. Wybór dokładnej kamery: Dla automatyzacji kluczowe znaczenie mają dokładne radiometryczne obrazy termowizyjne. Wybierz radiometryczną kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości, która zapewnia ostry obraz i bogactwo szczegółów. FLIR oferuje dwie optymalne matryce detektorów termicznych, 320 × 240 lub 640 × 480, które zapewniają dokładność do ±2°C w zakresach temperatur od -40°C do 2000°C.
  2. Wybierz oprogramowanie analityczne: Łatwa integracja kamer FLIR z preferowanym oprogramowaniem analitycznym. Niektóre z programów, z którymi obecnie integrują się kamery FLIR, to Cognex Designer Pro, NI Software, Pleora Ebus, Teledyne i Spinaker SDK.
  3. Określenie obszarów zainteresowania i ustawień alarmów: Określ krytyczne obszary, które mają być badane pod kątem gorących punktów lub wahań temperatury. Podczas wdrażania kamer FLIR można wybrać do 10 obszarów zainteresowania. Wystarczy użyć internetowego okna konfiguracji na urządzeniu mobilnym lub komputerze, aby wybrać punkty, narysować pola lub utworzyć niestandardowe obszary. Utwórz parametry alarmu, a także żądaną reakcję, definiując typ wyjścia akwizycji danych.
  4. Integracja z procesami sterowania: W celu usprawnienia interwencji należy zintegrować kamery termowizyjne z innymi procesami sterowania. W tym celu należy upewnić się, że kamera jest zgodna z protokołami komunikacyjnymi, takimi jak GigE Vision, RTSP, MQTT, RESTful API, MODBUS TCP & Master, Ethernet IP i FTP.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz