W świecie produkcji samochodów z wyższej półki wszelkie problemy z jakością lub osiągami mogą poważnie wpłynąć na zyski i reputację. Gdy konsumenci płacą za samochód cenę premium, oczekują, że będzie on odpowiadał tej cenie.
Niemiecki integrator aku.automation otrzymał niedawno zadanie opracowania systemu kontroli jakości podgrzewanych przednich szyb samochodowych dla jednej ze światowych marek samochodów premium.
Wykorzystując kamery termowizyjne Teledyne FLIR, wraz z komputerami PC i dedykowanym oprogramowaniem, firma aku.automation zaprojektowała i zbudowała kompletne rozwiązanie, zapewniające stałą jakość i zapobiegające kosztownym reklamacjom.
Wykorzystanie termowizji do kontroli obwodów drukowanych
Klient aku.automation, Pilkington Automotive, część NSG Group, jeden z wiodących światowych producentów szkła i produktów szklanych, dostarczający podgrzewane szyby przednie do wszystkich głównych producentów samochodów na całym świecie.
Pilkington Automotive przeprowadzał ręczne kontrole jakości każdego produktu, ale szukał zaawansowanego systemu testowania jakości, aby jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność.
Specjalista w dziedzinie wizji maszynowej, aku.automation, miał za zadanie wykryć gorące punkty na obwodach drukowanych, które tworzą system ogrzewania w przednich szybach,. Hotspot wskazuje, że system ogrzewania jest wadliwy i może nie działać prawidłowo po zainstalowaniu.
Firma aku.automation wysłała zespół techniczny do fabryki Pilkington Automotive w celu skonfigurowania małego systemu testowego. Umożliwiło to zespołowi rejestrowanie obrazów na linii produkcyjnej, aby upewnić się, że aplikacja będzie działać. Po pomyślnym zakończeniu testów rozwiązanie zostało zaprezentowane klientowi.
Skuteczne wykrywanie usterek i poprawa jakości
System obejmował instalację kamery Teledyne FLIR A700 nad linią produkcyjną i połączenie jej z komputerem PC oraz uruchomionym aku.visionManager®. aku.visionManager® to oprogramowanie, które umożliwia integrację niezależnych od producenta bibliotek, komponentów i interfejsów, a tym samym oferuje jednolitą koncepcję operacyjną, która zapewnia największą możliwą oszczędność czasu i kosztów. Oprogramowanie to przetwarza dane i wyświetla wynikowe obrazy termiczne z grafiką błędów na monitorze dla operatorów.
Podczas robienia zdjęć przez obwody przepuszczane jest niewielkie napięcie. Jeśli system grzewczy działa prawidłowo, obwód będzie równomiernie oświetlony. Jeśli jednak obwód jest uszkodzony, na obrazie termowizyjnym pojawi się gorący punkt.
Wszelkie wadliwe szyby przednie można łatwo zidentyfikować i usunąć z linii. Ponadto, wzorzec błędów może być analizowany w celu dalszej optymalizacji procesu produkcyjnego w przyszłości.
Profesjonalna kamera termowizyjna Teledyne FLIR A700, którą wybrała firma aku.automation, posiada funkcję poprawy obrazu MSX®, radiometryczną transmisję danych przez WiFi i obiektyw o dużym zbliżeniu do dokładnych pomiarów termicznych, nawet w przypadku małych elementów.
A700 pozwolił aku.automation na użycie konfiguracji inspekcji z jedną kamerą z polem widzenia od 300 do 400 mm. Obszar, który należało skontrolować, znajduje się na górnej krawędzi przedniej szyby w obszarze mocowania lusterka wstecznego, więc 24-calowy obiektyw close-up dla kamery A700 był idealny do pomiaru stosunkowo niewielkiego obszaru.
A dzięki detektorowi o rozdzielczości 640×480 pikseli – najwyższej rozdzielczości termicznej spośród wszystkich kamer stacjonarnych z serii FLIR Axxx – zapewniała operatorom wyraźny obraz potencjalnych usterek.
Dostarczanie rozwiązań w ramach partnerstwa
Aby znaleźć właściwe rozwiązanie problemu kontroli jakości, firma Pilkington Automotive najpierw zwróciła się do Teledyne FLIR, która przekazała zadanie aku.automation; zaufanemu niemieckiemu partnerowi w dziedzinie automatyzacji.
Martin Stengel, kierownik sprzedaży w AKU, powiedział: „Teledyne FLIR ma doświadczenie, jeśli chodzi o samą kamerę, a my wiemy, jak wdrożyć system automatycznej inspekcji z algorytmami przetwarzania obrazu. Po szeroko zakrojonych badaniach zaoferowaliśmy kompletne rozwiązanie i firma Pilkington Automotive je zamówiła. Na początku ubiegłego roku rozpoczęliśmy wdrażanie i testowanie systemu. Dziś system działa w produkcji, a klient jest zadowolony i wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami”.
„Mamy umowę partnerską z Teledyne FLIR – oznacza to, że przekazują oni prośby do firm takich jak my o dostarczenie rozwiązań w środowisku automatyki przemysłowej. Robimy to od trzech lub czterech lat. Kamery termowizyjne nie są obecnie naszą główną działalnością, ale widzimy coraz więcej interesujących zastosowań w tym obszarze. Z niecierpliwością czekamy na realizację podobnych projektów w ścisłej współpracy z Teledyne FLIR w przyszłości”.