Aktualności

Termowizja i badanie efektywności energetycznej budynków

Zarządcy obiektów i właściciele domów korzystają z regularnych inspekcji termicznych, aby potwierdzić, że nie wydają pieniędzy na marnowanie energii. Każdy rodzaj budynku będzie stopniowo pogarszał swoje właściwości izolacyjne lub będzie narażony na wnikanie wilgoci i uszkodzenia w miarę upływu czasu, ale wiedza o tym, co dzieje się za ścianą, staje się trudna. Obrazowanie termowizyjne jest potężnym narzędziem do znajdowania tych słabo działających lub zdegradowanych obszarów oraz do śledzenia zużycia energii zarówno na ogrzewanie, jak i klimatyzację. Zwykłe uszczelnienie szczelin w obszarach, w których często występują problemy, może zaoszczędzić do 20% rocznie na rachunkach za energię.

Nawet bez żadnego przeszkolenia kamery na podczerwień zapewniają obraz, który wyraźnie pokazuje, gdzie dom lub budynek komercyjny wymaga uwagi. Centrum wsparcia FLIR jest również dostępne, aby zapewnić bardziej szczegółowe informacje dla profesjonalistów lub każdego, kto chce zapewnić jak najlepsze wykorzystanie swojej kamery.

Izolacja

Pierwszym miejscem, w którym każdy może rozpocząć inspekcję izolacji, jest sprawdzenie uszczelnienia wokół okien i drzwi. Okna i drzwi są zwykle częstymi problematycznymi obszarami utraty energii, czy to z powodu starych, rozpadających się uszczelek, czy też z powodu złej oryginalnej instalacji. Materiały uszczelniające mają tendencję do kurczenia się, gdy na zewnątrz robi się zimno, pozostawiając szczeliny wystarczająco duże, aby powietrze mogło przepływać, obciążając system ogrzewania lub HVAC bardziej niż powinno. Wykrycie słabej izolacji pozwala na bardziej efektywne przygotowanie domu do sezonu zimowego i skupienie się na konserwacji okien i drzwi, które mogą powodować największe straty ciepła.

Zimne powietrze dostaje się tam, gdzie powinna je chronić uszczelka.

Obrazowanie termowizyjne jest szczególnie przydatne do wykrywania brakującej izolacji lub miejsc, w których izolacja się przesunęła. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn degradacji izolacji ścian; szkodniki mogą dostać się do środka, przesuwając materiał lub wilgoć może go z czasem obciążyć. Niezależnie od przyczyny słabej izolacji, przed rozpoczęciem naprawy należy ją najpierw znaleźć. Przy różnicy temperatur wynoszącej 6K (20°F) między wnętrzem budynku a otoczeniem zewnętrznym, słaba izolacja może zostać wykryta natychmiast.

Brakująca izolacja zaznaczona na fioletowo na obrazie termowizyjnym.

Obrazowanie termiczne jest również świetne do podwójnego sprawdzania pracy podczas instalacji izolacji. Na poniższym zdjęciu izolacja jest początkowo dostatecznie uszczelniona, ale obrazowanie termowizyjne ujawnia, że nadal przepływa powietrze.

Wilgotność

Wilgoć przedostająca się do budynku jest tak samo prawdopodobną przyczyną zimnych punktów, jak wycieki powietrza i jest tak samo wykrywalna za pomocą termowizji. Każdy doświadczony właściciel domu lub inspektor budowlany wie, jak ważne jest sprawdzenie wilgoci i problemów, które mogą z tego wyniknąć.

Łazienki, kuchnie, pralnie, piwnice, strychy i ściany zewnętrzne są regularnie narażone na działanie wilgoci i są podatne na uszkodzenia spowodowane długotrwałą wilgocią. Wilgoć może przedostawać się przez pęknięcia w ścianach zewnętrznych, nieszczelne rury, wadliwe systemy HVAC, kondensację i inne. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do rozwoju pleśni, co może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji i problemów zdrowotnych, co oznacza, że bardzo ważne jest, aby sprawdzić potencjalne obszary problemowe i interweniować, zanim naprawa stanie się kosztowna.

Wilgoć pełzająca po ścianie.

Obrazowanie termowizyjne doskonale nadaje się do wykrywania oznak uszkodzeń spowodowanych przez wodę, ale nie powinno być używane samodzielnie do inspekcji. Mierniki wilgotności powinny być używane w połączeniu z kamerą termowizyjną, aby dokładnie ocenić obecność wody. Dokładną inspekcję można łatwo przeprowadzić za pomocą narzędzia takiego jak FLIR MR265, które łączy w sobie zarówno obrazowanie termiczne, jak i pomiar wilgotności w jednym urządzeniu.

FLIR MR265 zapewnia obrazowanie termowizyjne oraz wykrywanie wilgoci metodą wgłębną (za pomocą) pinów i powierzchniową (bez pinów).

Narzędzia do pracy

Do przeprowadzenia prawidłowej inspekcji domu lub budynku potrzebne są odpowiednie narzędzia. FLIR produkuje szeroką gamę produktów dostosowanych do wszystkich poziomów użytkowania. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym właścicielem domu, profesjonalnym inspektorem, czy kimś pomiędzy, FLIR ma odpowiednie urządzenie dla Twojego poziomu doświadczenia.

FLIR ONE Edge Pro

Ta niewielka kamera termowizyjna łączy się ze smartfonem, zapewniając potężną wizję termowizyjną w dłoni. FLIR ONE oferuje zarówno kamery termowizyjne, jak i światła widzialnego i jest wyposażona w VividIR™, zaawansowaną funkcję przetwarzania obrazu z kamery, która obejmuje łączenie wielu obrazów w celu uzyskania większej ilości danych termicznych. Dodatkowy kontekst zapewniany przez VividIR™ umożliwia każdemu rozpoczęcie polowania na przecieki powietrza i inne problemy, takie jak brakująca izolacja lub inne typowe problemy, które napotykają właściciele domów, w tym wnikanie wody lub powszechne szkodniki, które budują domy w ścianach, przestrzeniach pełzających, a nawet bocznicy.

FLIR C5

Kamera termowizyjna FLIR C5, będąca alternatywą dla FLIR ONE®, to wytrzymała, kieszonkowa kamera termowizyjna. C5 jest szczególnie przydatna do inspekcji starszych, nieefektywnych energetycznie domów dzięki możliwości sprawdzania gorących bezpieczników, wycieków powietrza, problemów hydraulicznych i innych. Kamera ta posiada funkcję 1-Touch Level/Span, zakres temperatur od -20 do 400°C (-4 do 752°F), może być upuszczana z dwóch metrów i posiada stopień ochrony IP-54, dzięki czemu jest odporna na kurz, brud i warunki atmosferyczne. Chmura FLIR Ignite jest również dostarczana z FLIR C5, umożliwiając przechowywanie i organizowanie obrazów online w celu łatwego dostępu.

Seria FLIR Ex-Pro

Seria Ex-Pro doskonale nadaje się do diagnozowania problemów elektrycznych, mechanicznych i budowlanych dla profesjonalnych inspektorów. Ta seria kamer jest wyposażona w detektor termowizyjny o rozdzielczości 320 × 240 pikseli, usprawnione raportowanie dzięki wbudowanemu mikrofonowi do adnotacji głosowych i jest w pełni kompatybilna z FLIR Ignite, dzięki czemu wszystkie pliki są archiwizowane i dostępne w chmurze. Seria Ex-Pro umożliwia użytkownikowi wskazanie niewidocznych problemów z wydajnością, zanim staną się one problemami, umożliwiając zespołom konserwacyjnym proaktywną optymalizację wydajności energetycznej firmy.

Niezależnie od tego, co chcesz skontrolować i jaki jest Twój poziom umiejętności w zakresie termografii, FLIR ma dla Ciebie rozwiązanie. Od inspekcji izolacji i usuwania izolacji po wykrywanie wilgoci, kamery termowizyjne mogą zapewnić szeroki zakres informacji podczas kontroli stanu budynku. Każdy, kto chce uzyskać więcej informacji na temat swojego domu lub obiektu, może wziąć kamerę termowizyjną i rozpocząć poszukiwania.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz