Aktualności

Światowy lider rynku izolacji z wełny mineralnej poleca kamery termowizyjne FLIR

Producent materiałów izolacyjnych, firma Rockwool, posiada placówki na całym świecie i przez wielu uważana jest za lidera rynku globalnego w branży izolacyjnej. Niedawno firma Rockwool Germany rozpoczęła projekt termografii, polecając kamery termowizyjne FLIR. „Jako lider rynku izolacji z wełny mineralnej chcieliśmy współpracować z liderem rynku termowizji, dlatego zwróciliśmy się do firmy FLIR” – wyjaśnia Verena Pieper, kierownik marketingu odpowiedzialna za program termografii w firmie Rockwool.

Grupa ROCKWOOL jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i systemów opartych na wełnie skalnej. Grupa jest jednym z globalnych liderów w branży izolacyjnej. Wraz z innymi produktami związanymi z budownictwem, takimi jak sufity akustyczne, płyty okładzinowe i działalność doradcza BuildDesk, produkty izolacyjne ROCKWOOL zapewniają energooszczędne i bezpieczne pożarowo budynki o dobrej akustyce i komfortowym klimacie wewnętrznym.

Kierownik marketingu ROCKWOOL Verena Pieper dołącza do uczestników szkolenia ROCKWOOL.

Technologia termowizyjna jest idealnym narzędziem do określenia skuteczności materiału izolacyjnego, według  Pani Pieper. „Nowoczesne kamery termowizyjne zapewniają doskonałą jakość obrazu termicznego przy zachowaniu przystępnych kosztów”.

Rockwool promuje stosowanie termowizji

Dlatego ROCKWOOL chciał, aby jego klienci zapoznali się z tą technologią. „Chcemy promować wykorzystanie termowizji jako dokładnej metody określania skuteczności izolacji. Pomoże to specjalistom od izolacji określić, które części budynku wymagają dodatkowej uwagi, a także pozwoli im pokazać klientom efekt ich pracy.”

W tym celu ROCKWOOL opracował program szkoleniowy dla dealerów ROCKWOOL i innych profesjonalistów budowlanych, takich jak architekci i wykonawcy budowlani. Składa się on z dwóch dni szkolenia obejmującego zarówno teorię, jak i praktykę termografii, po którym następuje opcjonalny kurs zaawansowany, podczas którego uczestnicy mogą omówić trudne przypadki z innymi uczestnikami szkolenia oraz z ekspertami w dziedzinie termografii.

Daniel Jung – ekspert termografii

FLIR - doskonały wybór

Dla Rockwool wybór FLIR był oczywisty. „FLIR jest nie tylko światowym liderem na rynku technologii termowizyjnej. Kamery termowizyjne FLIR są uważane za najlepsze z dostępnych obecnie na rynku, według ekspertów w dziedzinie termografii, z którymi się konsultowaliśmy”.

Jednym z tych ekspertów jest Daniel Jung. Jest on ekspertem termografii od ponad 15 lat i pracował dla Infrared Training Center jako instruktor, zanim założył własny program szkoleniowy, który działa już od ponad 10 lat. „Kiedy zaczynałem, kamery termowizyjne, z którymi musiałem pracować, były dużymi, niewygodnymi urządzeniami z systemami chłodzenia i dużymi akumulatorami, które trzeba było nosić na pasku. Obecnie kamery termowizyjne bardziej przypominają nowoczesne aparaty cyfrowe: są kompaktowe, lekkie i łatwe w obsłudze.”

Ten obraz termiczny, który jest wykorzystywany w kursie termografii firmy Rockwool, pokazuje przykład uszkodzenia izolacji w budynku mieszkalnym.

Daniel Jung zgadza się z Pania Pieper, że kamery termowizyjne FLIR to doskonały wybór dla kursu szkoleniowego Rockwool. „Z mojego doświadczenia wynika, że kamery termowizyjne FLIR są bardzo przyjazne dla użytkownika. Są nie tylko kompaktowe, lekkie i dobrze zaprojektowane, ale także zapisują dane termowizyjne w pełni radiometrycznych plikach JPEG, a nie w jakimś zastrzeżonym formacie. Oznacza to, że do przeglądania obrazów termicznych nie jest potrzebne żadne specjalne oprogramowanie.”

„Potwierdzają to informacje zwrotne od uczestników naszych szkoleń” – dodaje Pani Pieper. „Niektórzy uczestnicy kursów przynoszą własne kamery termowizyjne, a dziewięć razy na dziesięć jest to kamera termowizyjna firmy FLIR Systems. Wszyscy są bardzo pozytywnie nastawieni zarówno do jakości kamer termowizyjnych, jak i do obsługi posprzedażowej ze strony FLIR. Uczestnicy, którzy nie posiadają jeszcze kamery termowizyjnej, zazwyczaj kończą kurs kupując kamerę termowizyjną FLIR serii B, którą im polecamy.”

'Więcej niż wskaż i kliknij'

Mimo że kamera termowizyjna FLIR jest łatwa w obsłudze, nie oznacza to, że termografia to tylko kwestia „wskaż i kliknij”, twierdzi Pani Pieper. „Dlatego właśnie w pierwszej kolejności rozpoczęliśmy ten projekt. Aby upewnić się, że kiedy nasi klienci korzystają z termografii, używają tej technologii we właściwy sposób.” Jung zgadza się. „Trzeba zrozumieć zarówno fizykę termiczną, jak i właściwości kamery. Innymi słowy: trzeba wiedzieć, co się robi.”

Dlatego FLIR oferuje szkolenia we współpracy z Infrared Training Center (ITC), wiodącym na świecie centrum edukacyjnym i szkoleniowym dla profesjonalistów w dziedzinie termowizji. ITC oferuje wysokiej jakości interaktywne szkolenia z termografii prowadzone przez najbardziej wykwalifikowanych międzynarodowych instruktorów termografii. ITC organizuje kursy szkoleniowe w prawie 50 krajach i w ponad 20 językach. Uznawany na całym świecie program certyfikacji ITC wskazuje poziom wyszkolenia użytkownika kamery jako Poziom 1, Poziom 2 lub Poziom 3.

Aby przyciągnąć więcej uczestników kursu, firma Rockwool uruchomiła również interaktywne wprowadzenie do inspekcji budynków z wykorzystaniem kamer termowizyjnych FLIR. Materiały  na stronie www.rockwool.de/services/thermografie-check.

Daniej Jung, który sam przez kilka lat był instruktorem ITC, nie ma zamiaru zastępować programów szkoleniowych ITC własnymi kursami. „Moje programy szkoleniowe, w tym moje działania na rzecz szkoleń ROCKWOOL, nie zastępują szkoleń z ITC, ale są użytecznym uzupełnieniem istniejącego programu nauczania ITC”.

Dzielenie się wiedzą z zakresu termografii

Celem projektu szkoleniowego firmy Rockwool jest nie tylko przeszkolenie uczestników kursu w zakresie obsługi kamery termowizyjnej, twierdzi Pani Pieper. „Oprócz zapewnienia uczestnikom szkoleń wiedzy z zakresu termografii, chcemy także stworzyć sieć kompetentnych pomiarowców w całych Niemczech, którzy będą mogli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od momentu rozpoczęcia projektu szkolimy średnio 30 osób rocznie, a obecnie łącznie ponad 100 kursantów. Staramy się osiągnąć optymalne rozproszenie w całych Niemczech.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz