Sto nowych kamer termowizyjnych FLIR Scion OTM zostanie wkrótce rozmieszczonych na terenie Kenii jako narzędzie pomagające położyć kres nielegalnemu kłusownictwu. A to dzięki darowiźnie przekazanej World Wildlife Fund (WWF) przez firmę Teledyne FLIR. Firma współpracuje z WWF od 2016 r., wspierając Kenya Wildlife Service (KWS) i strażników z regionalnych rezerwatów, aby powstrzymać nielegalne kłusownictwo w kenijskich parkach dzikiej przyrody. Działania te obejmują projekt Kifaru Rising, współpracę pomiędzy Teledyne FLIR i WWF w 2019 r., której celem jest wykorzystanie milionów dolarów technologii termicznej FLIR, wiedzy i wsparcia, aby położyć kres kłusownictwu nosorożców w 11 parkach i rezerwatach w Kenii. Widząc sukces programu, który pomógł powstrzymać kłusownictwo nosorożców w Kenii w 2020 roku, firma Teledyne FLIR z radością ogłasza kontynuację tej współpracy poprzez najnowszą darowiznę.
Darowizny pomagają zrekompensować straty w turystyce spowodowane przez COVID-19
Jedną z podstawowych metod finansowania KWS i lokalnych rezerwatów jest turystyka, która, co nie jest zaskoczeniem, mocno ucierpiała od początku pandemii COVID-19. Ponieważ KWS jest organizacją quasi-rządową – co oznacza, że nie jest w całości finansowana przez rząd kenijski i częściowo opiera się na opłatach generowanych przez turystykę – wsparcie WWF, w tym darowizny technologii, takich jak kamery termowizyjne FLIR, wraz z ciągłym szkoleniem i wsparciem technicznym, ma kluczowe znaczenie dla wysiłków na rzecz ochrony zagrożonych dzikich zwierząt i ograniczenia konfliktów między ludźmi a zwierzętami.
Colby Loucks, wiceprezes ds. ochrony dzikiej przyrody w WWF, mówi, że dodanie technologii termicznej do patroli w parku było rewelacją. „Sposób działania strażników KWS polegał na tym, że siedzieli oni w nocy w ciszy i czekali, aż zobaczą lub usłyszą kłusowników” – wyjaśnia Loucks. „Gdy tylko strażnicy usłyszeli coś, co brzmiało jak człowiek lub kłusownik, włączali latarki i robili zasadzkę. To wszystko było chaotyczne”.
Termowizja ma szeroki zakres zastosowań dla strażników KWS, szczególnie dla tych, którzy patrolują w nocy. Początkowe darowizny kamer FLIR, które rozpoczęły się sześć lat temu, obejmowały stacjonarne kamery bezpieczeństwa, kamery termowizyjne montowane na pojazdach, a także ręczne kamery termowizyjne. Jednak urządzenia OTM Scion zapewniają większą przejrzystość, funkcjonalność i trwałość niż poprzednie generacje ręcznych kamer termowizyjnych. Ta ulepszona technologia umożliwia strażnikom patrolującym busz widzieć dalej i dokładniej, dzięki czemu mogą oni lepiej chronić siebie, dziką przyrodę, a nawet potencjalnych kłusowników.
Na pytanie, w jaki sposób Sciony pomagają w realizacji misji ochrony przyrody WWF, Loucks nie spieszył się z odpowiedzią. „To, co jest w nich atrakcyjne, to fakt, że są wytrzymałe i mobilne. (Sciony FLIR) mogą być używane jako sprzęt, który strażnicy mogą nosić przy sobie”.
Oprócz trwałości, Eric Becker, główny inżynier ds. ochrony przyrody WWF, mówi, że funkcja geotagowania Scionów ma kluczowe znaczenie. „Patrząc przez wizjer, strażnicy mogą uzyskać informacje o swojej lokalizacji. Niezależnie od tego, na co patrzą, pomaga im to zamknąć pętlę i powiedzieć innym strażnikom, co się dzieje i gdzie znajduje się to, na co patrzą”.
Teledyne FLIR oferuje zdalne szkolenia
KWS nie spieszy się jednak z wprowadzeniem Scionów do użytku; nigdy wcześniej nie używano tej konkretnej technologii i chce mieć pewność, że strażnicy zostaną przeszkoleni przed wprowadzeniem ich w teren. WWF rozpoczęło „szkolenia trenerów”. Ekspert Teledyne FLIR zdalnie łączy się z placówkami KWS znajdującymi się pół świata dalej, aby przeszkolić 15 instruktorów, którzy następnie będą uczyć resztę personelu KWS. Po zakończeniu szkolenia obie grupy planują wypuścić wszystkie 100 systemów w całym kraju, zaczynając od Parku Narodowego Lake Nakuru.
Strażnicy, gdy zostaną w pełni rozmieszczeni w terenie późną wiosną tego roku, będą mogli nosić to dodatkowe narzędzie przy sobie, co poprawi bezpieczeństwo ich samych, dzikich zwierząt i potencjalnych kłusowników.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.