Szacuje się, że wartość globalnego nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami wynosi do 23 miliardów dolarów rocznie, napędzając kłusownictwo niektórych z najbardziej znanych i zagrożonych gatunków Afryki, takich jak nosorożce. Populacja afrykańskiego nosorożca czarnego znacznie spadła w XX wieku do mniej niż 2500 w 1995 roku. Dzięki wytrwałym działaniom na rzecz ochrony w całej Afryce ich liczba przekracza obecnie 5000 osobników.
Dziesięciolecia sukcesu w ochronie przyrody spowodowały, że w Kenii żyje nieco ponad 700 czarnych nosorożców, pomimo ciągłemu zagrożeniu kłusownictwem. Kłusownicy działają głównie w nocy, podkradając się do parków i prywatnych rezerwatów pod osłoną ciemności. Wyposażeni w niewiele więcej niż latarki strażnicy parków praktycznie nie mają szans na ich przechwycenie. Aby sprostać temu wyzwaniu, World Wildlife Fund (WWF) pracuje nad wyposażeniem strażników parków w technologię nocnej obserwacji.
Od 2016 roku WWF i FLIR Systems połączyły siły, aby wyposażyć strażników w Kenii w technologię termowizyjną, która mogłaby chronić strażników, nosorożce i inne dzikie zwierzęta w Parku Narodowym Lake Nakuru i Rezerwacie Narodowym Masaai Mara. W ciągu ostatnich ponad 4 lat zatrzymano ponad 250 kłusowników, a w miejscach, w których działały kamery termowizyjne FLIR, nie skrzywdzono żadnego nosorożca.
Opierając się na tym sukcesie, w 2019 roku WWF i FLIR uruchomiły Kifaru Rising – ambitny program rozszerzenia zastosowania technologii termowizyjnej do ochrony nosorożców w Kenii z dwóch do 11 parków i rezerwatów. W ramach wsparcia powstania Kifaru (w kiswahili Kifaru oznacza „nosorożec”) firma FLIR przeznaczyła ponad 3 miliony dolarów na technologię termowizyjną, aby pomóc zabezpieczyć nosorożce w Kenii. W następstwie COVID-19, który spowodował, że kraje afrykańskie straciły prawie 55 miliardów dolarów dochodów z podróży i turystyki z powodu pandemii – niezbędnej do wspierania ochrony dzikiej przyrody – narzędzia takie jak technologia termowizyjna stały się jeszcze ważniejsze do ochrony nosorożców i innych przedstawicieli dzikiej przyrody.
Pilotażowy program technologii termowizyjnej w Ol Pejeta Conservancy
Ol Pejeta Conservancy jest domem dla największej populacji czarnych nosorożców w Afryce Wschodniej, co sprawia, że jest to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc występowania czarnych nosorożców w Kenii, ale także w całej Afryce. WWF wybrał Ol Pejeta jako jeden z pierwszych parków do programu Kifaru Rising, a na przełomie 2019 i 2020 roku powstała znacząca infrastruktura, panele słoneczne oraz sprzęt komunikacyjny i sieciowy Cisco, który wspierał instalację termowizyjnych kamer FLIR dalekiego zasięgu zamontowanych wzdłuż obwodu parku.
W lutym tego roku zespół technologiczny WWF odwiedził Ol Pejeta, aby zainstalować pierwszy zestaw kamer FLIR, uruchomić system i przeszkolić personel w zakresie obsługi i użytkowania systemu. Wybuch COVID-19 i związane z nim ograniczenia w podróżowaniu opóźniły ostateczną instalację kamer FLIR. Niemniej jednak WWF, Ol Pejeta i nasi lokalni partnerzy dostosowali się, aby projekt posuwał się naprzód. Na przykład skonfigurowaliśmy kamery FLIR, oprogramowanie zabezpieczające i serwery oraz dodatkowy sprzęt sieciowy poprzez liczne szkolenia internetowe (Zoom) i (długie) rozmowy WhatsApp z personelem IT Ol Pejeta, a także inżynierami FLIR i Cisco na całym świecie.
Patrząc w przyszłość
WWF, FLIR i nasi partnerzy z Kenii będą nadal wykorzystywać swoje sukcesy w ochronie dzikich zwierząt, ich siedlisk i lokalnych społeczności dotkniętych kłusownictwem i COVID-19 w Kenii. Projekt Kifaru Rising reprezentuje wdrożenie tego rodzaju technologii na największą skalę i jest obietnicą pomocy w rozwoju populacji nosorożców.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.