Zakłady energetyczne borykają się ze starzejącą się infrastrukturą, co zwiększa ryzyko spadków napięcia – prowadzących do przerw w dostawie prądu – lub awarii systemu – powodujących przerwy w dostawie prądu. Nieplanowana konserwacja tych systemów jest kosztowna, co skłania wiele firm do poszukiwania sposobów wykrywania zbliżających się awarii, zanim do nich dojdzie. Dzięki ciągłemu monitorowaniu stanu, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą wcześnie wykrywać problemy i odpowiednio planować konserwację, poprawiając niezawodność systemu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
Wykorzystanie stacjonarnej kamery termowizyjnej do monitorowania krytycznego sprzętu w podstacjach i całej sieci elektrycznej może pomóc ekipom konserwacyjnym reagować na problemy wcześnie, gdy łatwiej je naprawić. Na przykład wycieki płynu z transformatora lub uszkodzenie izolacji wewnętrznej powodują przegrzanie, które może prowadzić do kaskady awarii, ale wiele zakładów energetycznych nie ma zautomatyzowanych systemów wykrywania termicznego, które ujawniają te problemy. Rezultatem może być masowa awaria zasilania wpływająca na firmy komercyjne, produkcję, roboty publiczne i systemy kontroli ruchu. Oczywiście zakład energetyczny może stracić ogromne kwoty przychodów i ponieść ogromne koszty związane z przywróceniem sprawności swoich systemów.
Urządzenia wysokiego napięcia mają tendencję do nagrzewania się przed awarią; ciągłe monitorowanie stanu za pomocą stacjonarnej kamery termowizyjnej może pomóc przedsiębiorstwom energetycznym wykryć zbliżające się awarie, zanim do nich dojdzie.
Komponenty podstacji, które nagrzewają się jako prekursor awarii obejmują:
• Transformatory mocy (poziom oleju i działanie pompy)
• Przełączniki zaczepów (poziom oleju, inne problemy wewnętrzne)
• Ograniczniki wyładowań atmosferycznych (degradacja dysków z tlenku metalu)
• Wyłączniki automatyczne (wyciek oleju lub SF6)
• Rozłączenia mechaniczne (złe połączenia, zanieczyszczenie)
• Szafy sterownicze (zużycie wentylatorów, pomp i innych podzespołów)
Wykrywanie wzrostu temperatury w tych komponentach za pomocą kamer termowizyjnych pozwala na prewencyjne działania konserwacyjne, zanim dojdzie do nieplanowanego przestoju z powodu awarii. Podczas gdy większość zakładów energetycznych używa już ręcznych kamer termowizyjnych do regularnego badania sprzętu podstacji, wiele z nich instaluje teraz stacjonarne systemy kamer termowizyjnych, aby zapewnić całodobowy monitoring. Inteligentne kamery zaprojektowane z przetwarzaniem brzegowym do alarmów i analiz, takie jak FLIR A70 Advanced Smart Sensor Camera, oferują uproszczone rozwiązanie.
Systemy te wykorzystują zaawansowaną technologię czujników i pomiarów, metody sterowania i komunikację cyfrową. Mogą one przewidywać, wykrywać i szybko powiadamiać ekipy konserwacyjne o wszelkich zbliżających się problemach, zmniejszając w ten sposób ryzyko awarii systemu, przerw w dostawie prądu i utraty produktywności.
Tylko jeden przykład: duża europejska firma użyteczności publicznej odkryła gorący pręt tulei w transformatorze podstacji i naprawiła go za około 1400 USD. Podobny problem, który wystąpił przed wprowadzeniem programu termowizji, spowodował katastrofalną awarię, która kosztowała ponad 2,7 miliona dolarów.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o kamerach stacjonarnych FLIR A50/A70 Smart Sensor.