Przetrzymywanie niektórych materiałów na składowiskach odpadów, w magazynach, na stosach paliwa i w podobnych miejscach stwarza ryzyko samozapłonu, spowodowanego wzrostem ciśnienia lub niewidocznymi reakcjami zachodzącymi w składowanych materiałach. Na przykład, w zakładach przetwarzających odpady, które organizują materiały w stosy „puchu” (kombinacje tkanin, plastiku, metalu i gumy – wszystkie potencjalnie nasycone olejami), odpowiednia mieszanka puchu, chemikaliów i warunków środowiskowych może wywołać szybko rozprzestrzeniające się pożary. Zapobieganie takim pożarom to nie tylko kwestia bezpieczeństwa personelu i środowiska: to także kwestia ekonomii. Jednak większość systemów przeciwpożarowych jest zaprojektowana w taki sposób, aby powstrzymać pożar po jego powstaniu, co nie zawsze jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. System, który pozwala firmom unikać pożarów lub zatrzymywać je na ich drodze, może uratować życie, zaoszczędzić pieniądze i zapobiec przestojom.
Spontaniczne spalanie może być spowodowane przez szybki wzrost ciepła w materiałach łatwopalnych. Kamera termowizyjna zamontowana na stałe do kontroli materiałów łatwopalnych może obserwować wzrost temperatury, wyłapując rosnące ciepło, zanim cel ulegnie zapaleniu.
Magazyn pełen beczek z chemikaliami wykazuje oznaki nagrzewania.
Stosy biopaliw widoczne w termowizji.
Ponieważ kamery te wykorzystują podczerwień zamiast światła widzialnego, ten rodzaj systemu może zapewnić ochronę przeciwpożarową w dzień i w nocy, niezależnie od warunków oświetleniowych. Wiele systemów opartych o kamery termowizyjne zapewnia szybką aktualizację danych dotyczących temperatury, które mogą wyzwalać alarmy w przypadku niebezpiecznego wzrostu temperatury, umożliwiając firmom zabezpieczenie materiałów lub wyłączenie sprzętu, który mógłby spowodować lub rozprzestrzenić pożar.
Duża sterta zrębków drewnianych wykazująca oznaki żaru.
Kamera termowizyjna FLIR A50 -kompaktowy – inteligentny czujnik, zaprojektowana z myślą o wczesnym wykrywaniu pożarów, oferuje wbudowane funkcje analityczne i alarmowe, jak również wewnętrzne oprogramowanie, które może wyodrębnić interesujące nas obszary i raportować zakresy temperatur z tych obszarów.
Konfiguracja inteligentnego czujnika oznacza, że kamera A50 może wykonywać podstawowe analizy potrzebne do zgłaszania skoków temperatury, a dzięki zgodności ze standardem ONVIF S oferuje jednoczesną integrację wideo i alarmu z systemem VMS. Ta kompaktowa kamera o wymiarach zaledwie 107 x 67 x 57 mm mieści się w dowolnym miejscu, a jej obudowa o klasie szczelności IP66 jest wystarczająco odporna na trudne warunki panujące w pomieszczeniach i na zewnątrz.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o kamerach FLIR A50/A70 – czujnik inteligentny lub skontaktuj się z ekspertem FLIR, aby uzyskać więcej informacji.