Aktualności

Featured Video Play Icon

Obrazowanie termiczne do wykrywania podwyższonej temperatury ciała

Czy można używać kamer termowizyjnych do wykrywania wirusa lub infekcji?

Szybka odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, ale kamery termowizyjne można wykorzystać do wykrywania podwyższonej temperatury ciała. Kamery termowizyjne FLIR były używane w miejscach publicznych – takich jak lotniska, terminale kolejowe, firmy, fabryki i koncerty – jako skuteczne narzędzie do pomiaru temperatury powierzchni skóry i identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą ciała (EBT).

W świetle globalnego wybuchu koronawirusa (COVID-19), który obecnie jest oficjalnie pandemią, społeczeństwo jest głęboko zaniepokojone rozprzestrzenianiem się infekcji i szukaniem narzędzi, które pomogą spowolnić i ostatecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Chociaż żadna kamera termowizyjna nie może wykryć ani zdiagnozować koronawirusa, kamery FLIR mają długą historię wykrywania EBT w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu poprzez szybkie indywidualne badanie.

Jeśli temperatura skóry w kluczowych obszarach (szczególnie w kąciku oka i czoła) jest wyższa niż średnia temperatura, można wybrać osobę do dodatkowego badania przesiewowego. Identyfikacja osób za pomocą EBT, które mogą być dalej badane za pomocą testów diagnostycznych specyficznych dla wirusów, może pomóc w zmniejszeniu lub dramatycznym spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusów i infekcji.

Kamera termowizyjna musi być w stanie zobrazować wewnętrzny kącik (tearduct) oka podczas badania pod kątem EBT. Poproś badanych o usunięcie okularów lub innych przeszkód oka przed badaniem.

Zalety wykorzystania kamery termowizyjnej

Korzystając z kamer termowizyjnych, urzędnicy mogą być bardziej dyskretni, wydajni i skuteczni w identyfikowaniu osób, które wymagają dalszego badania przesiewowego za pomocą testów specyficznych dla wirusów. Różnorodne instytucje, w tym agencje transportowe, firmy, fabryki i osoby udzielające pierwszej pomocy, stosują badania przesiewowe jako metodę wykrywania EBT oraz w ramach ochrony zdrowia i badań przesiewowych (EH&S).

W szczególności porty lotnicze aktywnie wykorzystują kamery termowizyjne FLIR w ramach kontroli bezpieczeństwa pasażerów i załóg lotniczych. Procedury kontroli bezpieczeństwa wdrożone na lotniskach i w innych miejscach publicznych to tylko pierwszy krok w wykrywaniu możliwej infekcji: to szybki sposób kontroli bezpieczeństwa dla każdego, kto może być chory, i zawsze muszą być kontynuowane dalsze kontrole, zanim władze zdecydują poddać osobę kwarantannie.

Podczas kontroli pod kątem EBT za pomocą kamery termowizyjnej FLIR ważne jest, aby monitorować jedną osobę na raz, stojącą nie dalej niż 1-2 metry od kamery. (dopisek własny: twarz powinna zajmować 75-80% monitora, chybaże kamera ma lepszy detektor = wyższą rozdzielczość).

Jakie kamery FLIR są używane do ekranowania termicznego?

Podczas gdy rządy poza Stanami Zjednoczonymi mogą wybierać spośród wielu różnych kamer, FLIR posiada akceptację  (dokumentacja 510 (k) (K033967))  amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dla wybranych modeli kamer do wykorzystania jako bezkontaktowe narzędzia przesiewowe do wykrywania różnic temperatury powierzchni skóry. Do tych kamer należą seria FLIR Exx, seria FLIR T i Extech IR200.

Kamery przenośne do badania ciała ludzkiego

Opcja monitorowania w kamerach termowizyjnych FLIR

Można z niej korzystać np. na lotniskach, aby wykrywać pasażerów z podwyższoną temperaturą ciała, co może być objawem gorączki. Tryb monitorowania włączy prostokąt pomiarowy i wyświetli odpowiednie dane w tabeli wyników.

Temperatura średnia próbki.
Temperatura alarmowa.
Zmierzona temperatura.

Alarm zostanie włączony, gdy w prostokącie pomiarowym znajdzie się temperatura wyższa od alarmowej. Ta z kolei jest sumą zdefiniowanego dopuszczalnego odchylenia i temperatury średniej próbki.

Średnia temperatura próbki wyznaczana jest automatycznie po zebraniu pomiarów z twarzy 10-ciu zdrowych pacjentów/osób. Średnia + histereza tworzą poziom alarmu. Zaleca się dodawać raz na jakiś czas (np. co 10-tą osobę zdrową)  do wartości średniej, dzięki czemu średnia wartość jest aktualizowana i podąża za zmianami warunków zewnętrznych, które mają odzwierciedlenie na twarzach badanych osób.

Można jako dodatkowy alarm aktywować izotermę i ustawić ją na innym poziomie niż alarm z opcji monitorowania co jeszcze bardziej zwiększy efektywność detekcji.

Detekcja anomalii za pomocą izotermy
Dodatkowa detekcja anomalii za pomocą izotermy.

Źródło: https://www.flir.com/discover/public-safety/thermal-imaging-for-detecting-elevated-body-temperature/

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

Zostaw komentarz