Aktualności

MUVE C360 na miejscu wykrywa wyciek gazu

Zwinny, mobilny robot Spot, firmy Boston Dynamics, wykrył ostatnio chmurę łatwopalnego gazu emitowanego z nieszczelności podczas autonomicznego spaceru w gazowni Midstream. Możliwość wykrycia anomalii, która jest tak mała, a jednocześnie niesie ze sobą ryzyko wybuchu, jest bezcenna dla bezpieczeństwa zakładu.

Fabryka Midstream wdrożyła robota Spot, firmy Boston Dynamics, do serii autonomicznych zastosowań, takich jak kontrola anomalii i odczytywanie wskaźników. Na Spocie zamontowano urządzenie Teledyne FLIR MUVE™ C360, monitor gazu w powietrzu z odczytami wskazującymi do 8 stężeń gazu w częściach na milion lub procentach. Dzięki zintegrowanemu interfejsowi API Teledyne FLIR MUVE C360, użytkownicy mogą ustawić próg LEL (dolnej granicy wybuchowości), który spowoduje, że Spot wyłączy się autonomicznie, zmniejszając ryzyko zapłonu w niebezpiecznych środowiskach.

Spot odbył w pełni autonomiczną misję wewnątrz zakładu Midstream, wykonując rundę po swoim standardowym kursie i zbierając odczyty na stacjach kompresorowych wewnątrz obiektu. Podczas misji robota, zamontowany na Spocie system Teledyne FLIR MUVE C360 wykrył pióropusz łatwopalnego gazu i Spot natychmiast się wyłączył w ramach standardowej procedury bezpieczeństwa. Zespół bezpieczeństwa wkroczył do akcji, aby zidentyfikować wyciek na pobliskim obiekcie.

Operatorzy zakładu byli zachwyceni, widząc wydajność i precyzję Teledyne FLIR MUVE C360 w połączeniu ze Spotem i co to oznacza dla bezpieczeństwa ich zakładu.

„Integracja Spot i Teledyne FLIR MUVE C360 to autonomiczne rozwiązanie, które może uratować ludzkie życie” – mówi dyrektor ds. technologii MFE Jason Acerbi. „Nasze przyszłe działania integracyjne będą prawdopodobnie obejmować dodatkowe metody komunikacji, takie jak wiadomość tekstowa lub e-mail zawierający odniesienie lokalizacyjne dotyczące miejsca, w którym robot się wyłączył”.

„Jest to doskonały przykład wykorzystania bezzałogowej detekcji chemicznej w celu zmniejszenia ryzyka dla branży naftowej i gazowej, a także innych producentów przemysłowych” – powiedział Craig Crume, dyrektor ds. zarządzania produktami w dziale Detekcji w Teledyne FLIR. „Czujnik MUVE C360 na pokładzie Spot sprawia, że niezawodne i skuteczne, zdalne wykrywanie gazu staje się rzeczywistością”.

„Spot od lat służy branży Oil & Gas, a to świetny przykład wielu sposobów, w jaki nasza unikalna i rozszerzalna platforma dodaje wartości klientom” – powiedział Chris McCasky, Boston Dynamics Oil & Gas Commercial Lead. „Wykorzystując najnowsze i najbardziej zaawansowane, dostępne technologie automatycznej inspekcji, nasi klienci mogą utrzymać bezpieczeństwo i wydajność swoich obiektów”.

Na potrzeby tej inspekcji Spot został wyposażony w szereg czujników, w tym Enhanced Autonomy Payload System (EAP), który jest jednym z podstawowych ładunków użytecznych Spot’a z zespołem LiDAR, aby zwiększyć możliwości autonomicznej nawigacji robota, modem LTE do stałej komunikacji, Spot CAM+IR oraz czujnik Teledyne FLIR C360 MUVE do wykrywania i analizy gazu.

Stacja dokująca Midstream Plant Autowalk

Stacja dokująca Spot’a zapewnia punkty początkowe i końcowe misji, jak również centralny punkt ładowania, pozwalając Spot’owi na autonomiczne ładowanie i przejście do następnej misji, czy to termografii, odczytywania wskaźników, czy też zupełnie innej misji z punktami kontrolnymi. Stacja dokująca zapewnia robotowi możliwość ponownego naładowania w razie potrzeby, co pozwala mu na poruszanie się po całym 40-hektarowym obiekcie.

Trzy interfejsy detekcyjne dla pojazdów bezzałogowych

teledyne-flir-muve-c360

Seria zdalnych czujników Teledyne FLIR MUVE obejmuje trzy oferty: MUVE C360, MUVE B330 i MUVE R430. W czerwcu firma przedstawiła ładunek MUVE B330 dla dronów, który może być wykorzystywany do wykrywania śmiertelnych czynników biologicznych i innych zagrożeń biologicznych w powietrzu. Dołączył on do detektora wielogazowego MUVE C360, używanego do ciągłego monitorowania zagrożeń chemicznych w czasie rzeczywistym, który może być wdrożony zarówno w Teledyne FLIR, jak i komercyjnych systemach UAS i robotach. Wreszcie, MUVE R430 jest najnowszym ładunkiem użytecznym do wykrywania promieniowania na platformach bezzałogowych.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz