Aktualności

Maszyny obserwujące maszyny: wykorzystanie stacjonarnych kamer termowizyjnych do monitorowania sprzętu

Monitorowanie stanu maszyn polega na zapobieganiu nieplanowanym przestojom produkcyjnym i kosztownym awariom, zanim do nich dojdzie. Przez lata ekipy utrzymania ruchu używały ręcznych kamer termowizyjnych do badania krytycznego sprzętu mechanicznego pod kątem oznak zużycia oraz do zbierania danych o temperaturze, niezbędnych do skutecznych programów planowania rzetelnej i efektywanej konserwacji . Sprawdzają one elementy mechaniczne, takie jak silniki, łożyska, pompy i sprzęgła w poszukiwaniu „gorących punktów”, które mogą wskazywać na przyszłe awarie. Ponadto, skanowanie termiczne kabli, paneli sterowania i innych elementów elektrycznych może szybko ujawnić problemy, takie jak brak równowagi obciążenia, luźne przewody lub skorodowane zaciski.

Dodanie ciągłego, zautomatyzowanego urządzenia do monitorowania stanu maszyn wypełnia potencjalną lukę w tych programach kontroli: systemy są stale obserwowane przez kamery termowizyjne, które albo oferują analizę na bieżąco i alarmy, albo są zintegrowane z istniejącym oprogramowaniem sieciowym.

Termowizja pomaga wykrywać problemy na wczesnym etapie, zanim przerodzą się one w kosztowne i potencjalnie krytyczne awarie sprzętu.

Ten typ stacjonarnej kamery termowizyjnej może dostarczyć niezbędnych danych do przewidywania i zrozumienia, kiedy sprzęt zużywa się zbyt szybko lub zbliża się do końca okresu eksploatacji, dzięki czemu załoga może zaplanować konserwację lub wymianę. Często te montowane na stałe kamery do automatyzacji mogą zidentyfikować niewielkie zmiany temperatury sprzętu z czułością do 45 mK, ilustrując subtelne zmiany wskazujące na zużycie, zanim wystąpią inne, bardziej oczywiste problemy, takie jak zmniejszona funkcjonalność czy awaria.

Dzięki połączeniu kamer termowizyjnych i wizualnych w małej, niedrogiej obudowie, kamery termowizyjne, takie jak FLIR A50/A70, zapewniają ciągłe monitorowanie temperatury krytycznych urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Dzięki rozdzielczości termicznej 640 × 480 pikseli, zakresowi temperatur do 1000°C i dokładności pomiaru ±2%, kamery A50/A70 pomagają użytkownikom uniknąć przerw w pracy i awarii sprzętu.

Kamery A50/A70 z konfiguracją inteligentny czujnik ( Smart Sensor ) oferują uproszczone, wbudowane narzędzia do pomiaru temperatury, które mogą wyzwalać alarmy i przekazywać dane do przemysłowych sieci sterowania i monitoringu przy użyciu powszechnie stosowanych protokołów. Te wytrzymałe, kompaktowe kamery mają wymiary zaledwie 107 × 67 × 57 mm (4,21 × 2,64 × 2,24 cala) i są zgodne ze stopniem ochrony IP66, dzięki czemu można je łatwo instalować w miejscach o ograniczonej przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o kamerach FLIR A50-A70 typu inteligentny czujnik lub skontaktuj się z ekspertem FLIR, aby uzyskać więcej informacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz