Aktualności

Kompaktowa kamera termowizyjna firmy FLIR nieustannie monitoruje jakość opakowań

Wygląd i dostawa są krytycznymi elementami jakości produktu. Firma Recochem, kanadyjski producent i dystrybutor produktów chemicznych i płynów, rozumie to aż za dobrze. Dlatego też wykorzystuje termowizję do ciągłego monitorowania jakości zgrzewania opakowań.

Recochem jest kanadyjską, prywatną firmą o globalnej reputacji dzięki wysokiej jakości produktów i doskonałej obsłudze klienta. Oddział Recochem Americas Division odpowiedzialny jest produkcję, formowanie, pakowanie i hurtową dystrybucję produktów chemii gospodarczej i płynów samochodowych z pięciu lokalizacji w Kanadzie.

Opakowanie a jakość produktu

„Opakowanie to coś, co jest bardzo ważne z punktu widzenia jakości i bezpieczeństwa produktu” – mówi Adam Wolszczan, kierownik techniczny zakładu w Recochem. „Nasze płyny do szyb samochodowych są dostarczane w dzbankach, które z kolei są umieszczane w kartonowych pudełkach. Integralność tych kartonów, które opakowują i chronią nasze produkty, musi być zachowana przez cały czas.”

Jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów zaklejania kartonów jest stosowanie kleju topliwego na klapach kartonów. Jednakże, w procesie produkcji online, klej może być czasami nakładany niedokładnie lub nieodpowiednio. Dlatego firma Recochem potrzebowała rozwiązania, które umożliwiłoby sprawdzenie, czy klej został nałożony i czy został nałożony we właściwym miejscu.

Kontrola jakości

„W przeszłości integralność kartonów była określana poprzez okresowe pobieranie kartonów z linii produkcyjnej i niszczenie ich w celu dalszej kontroli” – mówi Adam Wolszczan. „Było to nie tylko bardzo czasochłonne, ale i kosztowne”.

Poszukując skutecznego rozwiązania do monitorowania kleju, firma Recochem zdecydowała się wypróbować jednopunktowy czujnik podczerwieni. „Ponieważ klej jest podgrzewany, możemy wykorzystać informacje o temperaturze do kontroli miejsc klejenia” – mówi Adam Wolszczan. „Jednak nie udało nam się zainstalować czujników podczerwieni w pozycji, w której mogłyby one patrzeć na dolne klapy kartonu. Ponadto czujnik podczerwieni był w stanie obserwować tylko klej nałożony na otwarte klapy.

Urządzenie FLIR TG165 udowodniło firmie Recochem, że kamery termowizyjne mogą widzieć przez karton i sprawdzać wzór i wielkość naniesionych miejsc kleju. Oznaczało to, że nie było już konieczności niszczenia pudełek w celu ich sprawdzenia.

Jeśli spojrzysz na obrazy termowizyjne AX8, wyraźnie zobaczysz gorętsze miejsca, w których został nałożony klej. Za każdym razem, gdy pistolet do klejenia jest opóźniony, widać zmianę położenia gorących punktów, więc od razu wiadomo, czy coś jest nie tak.

Termowizja widzi przez tekturę

Poszukiwania firmy Recochem w zakresie skutecznego rozwiązania do monitorowania w końcu doczekały się przełomu dzięki termowizji. „Znałem już termowizję jako technologię” – mówi Adam Wolszczan. „Firma zatrudnia wykonawcę do konserwacji dachów i kontroli naszych paneli elektrycznych, więc wiedziałem, że technologia ta może być skutecznie wykorzystywana do poszukiwania wilgoci, brakującej izolacji i wielu innych rzeczy. Zakupiłem kamerę termowizyjną FLIR TG165, aby sprawdzić, czy technologia ta będzie odpowiednia do naszych celów. I rzeczywiście tak było!”.

Adam Wolszczan użył TG165, aby przyjrzeć się niektórym pudełkom, które schodzą z linii produkcyjnej, a kamera wyraźnie pokazała mu, gdzie znajdują się miejsca po gorącym kleju. Co więcej, kamera termowizyjna FLIR TG165 była w stanie „zobaczyć” przez karton i sprawdzić wzór i rozmiar nałożonego kleju termotopliwego. Oznaczało to, że nie trzeba już było niszczyć pudełek w celu ich sprawdzenia. Przekonało to Adama Wolszczana, że technologia termowizyjna jest właściwą drogą, którą należy podążać: „Skontaktowaliśmy się z firmą FLIR Systems i znaleźliśmy odpowiednie rozwiązanie w postaci czujnika termowizyjnego FLIR AX8. AX8 jest bardzo przystępny cenowo i bardzo kompaktowy: dokładnie taki, jakiego potrzebowaliśmy do naszego zastosowania.”

Kompaktowa i łatwa w instalacji

Kamera AX8 jest teraz skonfigurowana do oglądania wstępnie zdefiniowanych obszarów klap, na których należy nakładać klej, oraz do sprawdzania wielkości plamek i ich temperatury. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom czujnik termowizyjny AX8 można zainstalować w taki sposób, aby patrzył na dno kartonu. A ponieważ AX8 widzi ciepło przez karton, nie ma już potrzeby niszczenia kolejnych kartonów w celu inspekcji. Uzyskane obrazy wideo mogą być przeglądane przez operatora na specjalnym ekranie.

Kamera AX8 jest ustawiona w taki sposób, że patrzy na predefiniowane obszary płatów, na które należy nałożyć klej, i sprawdza wielkość plamek oraz ich temperaturę.

„Jeśli spojrzeć na obrazy termowizyjne AX8, wyraźnie widać gorętsze miejsca, w których został nałożony klej. Za każdym razem, gdy pistolet z klejem jest opóźniony, widać zmianę położenia gorących punktów, więc od razu wiadomo, czy coś jest nie tak. To bardzo proste i bardzo skuteczne rozwiązanie.”

Lepsza jakość produktów

„Dużą zaletą jest to, że termowizja pozwala nam teraz znacznie szybciej i skuteczniej wykrywać problemy z jakością” – mówi Adam Wolszczan. „Obraz termiczny jest bardzo wygodny dla naszego operatora, podczas gdy jednopunktowy czujnik podczerwieni daje tylko sygnał włączenia/wyłączenia, gdy pudełko przesuwa się wzdłuż czujnika, bez żadnych dodatkowych informacji”.

„Jesteśmy w stanie nie tylko zaoferować naszym klientom lepszy produkt; oszczędzamy również dużo czasu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcześniej nasi operatorzy musieli niszczyć pudełko co 10-15 minut w celu przeprowadzenia dalszej kontroli, a wiemy, że nasza linia produkcyjna działa pięć dni w tygodniu przez znaczną część roku, to widać, że ilość czasu i pieniędzy, które oszczędzamy, jest bardzo znacząca.”

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz