Aktualności

Ekologiczne opakowania – kamera termowizyjna i kontrola kleju

Globalny przemysł napojów produkuje miliony produktów każdego dnia. Otwarte lub uszkodzone opakowania mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a także być przyczyną skarg klientów lub wycofywania produktów z rynku.

W miarę jak wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju nabierają tempa, a coraz więcej producentów dąży do ograniczenia plastiku w produkcji, wyzwanie polegające na zapewnieniu stabilności opakowań i palet dzięki zrównoważonym alternatywom wymaga nowego podejścia do zautomatyzowanej kontroli jakości.

Brytyjski integrator Bytronic zainstalował niedawno nowy zautomatyzowany system kontroli wizyjnej na linii montażowej wielopaków bez plastiku w globalnej firmie piwowarskiej, wykorzystując kamery termowizyjne Teledyne FLIR.

Zapobieganie przestojom i wadliwym opakowaniom przy jednoczesnym wyeliminowaniu opakowań plastikowych było dużym wyzwaniem.

System – o nazwie Hotspot – łączy inteligentną kamerę termowizyjną Teledyne FLIR A50 (wcześniej A35) z inteligentnym oprogramowaniem do kontroli nakładania kleju topliwego na kartonowe opakowania zbiorcze.

Gwarantowanie stabilności opakowań bez tworzyw sztucznych dzięki kontroli termicznej

Kamera Teledyne FLIR A50 (wcześniej A35) Smart Sensor jest przeznaczona do monitorowania stanu. Dzięki wbudowanym funkcjom analitycznym w kamerze, pomiar i analizę temperatury można łatwo przeprowadzić bez użycia komputera.

Poprzez przechwytywanie obrazu termicznego przez karton, system HotSpot identyfikuje położenie kleju, aby pokazać, czy klej został prawidłowo nałożony; odpowiednia ilość, we właściwym miejscu i we właściwej temperaturze.

Ostrzega operatorów o wszelkich odchyleniach w nakładaniu kleju, dzięki czemu wady mogą zostać wykryte przed opuszczeniem linii, zapobiegając zapadaniu się opakowań lub pęknięciom na miejscu lub podczas transportu.

Zapobieganie wycofywaniu produktów z rynku

Linie butelkowania często pracują w sposób ciągły – w tym przypadku produkując do 60 wielopaków na minutę. Tak szybkie operacje wymagają najnowszych metod kontroli dużych prędkości.

Tradycyjne ręczne kontrole w określonych odstępach czasu pozostawiają miejsce na ucieczkę produktu w wyniku naturalnego błędu ludzkiego.

Korzystając z kamer termowizyjnych Teledyne FLIR umieszczonych nad linią w celu sprawdzenia każdego zgrzewu na każdym opakowaniu, HotSpot zapewnia szybki i nieniszczący test integralności opakowania na linii produkcyjnej.

HotSpot odniósł taki sukces, że w ciągu niespełna dwóch lat został rozszerzony z pojedynczej próby do pięciu linii produkcyjnych – zarówno nowych, jak i zmodernizowanych. System jest obecnie standardowo instalowany na każdej nowej linii produkcyjnej.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz