Aktualności

Czy palenie na stacji benzynowej jest naprawdę tak niebezpieczne?

Palenie na stacji benzynowej może wywołać katastrofalny w skutkach pożar – mit czy rzeczywistość? Okazuje się, że znaki zakazu palenia, które można zobaczyć przy dystrybutorze paliwa, są tam nie bez powodu. Prawdziwym niebezpieczeństwem związanym z paleniem na stacji benzynowej nie są wycieki ropy ani nic innego, co można zobaczyć, ale zagrożenie całkowicie niewidoczne dla ludzkiego oka: opary benzyny.

Używając kamery FLIR Optical Gas Imaging, możemy zobaczyć pełny obraz tego, co dzieje się podczas pompowania paliwa:

Opary benzyny, widoczne na filmie jako czarna chmura, są wysoce łatwopalne i w każdej chwili gotowe do zapłonu. Chociaż wiele stacji benzynowych stosuje środki mające na celu zmniejszenie ilości oparów, które mogą się ulotnić podczas tankowania, ich ilość w powietrzu nigdy nie jest równa zeru. Łatwopalne opary są również jednym z powodów, dla których warto wyłączyć silnik podczas tankowania, ponieważ samochód pracujący na biegu jałowym zwiększa ilość oparów w powietrzu.

Jeśli chodzi o stacje benzynowe, praktykuj bezpieczne tankowanie i trzymaj papierosy, zapalniczki i wszelkie inne potencjalne źródła zapłonu z dala od dystrybutora paliwa.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach optycznego obrazowania gazów FLIR: chłodzone vs niechłodzone optyczne kamery do obrazowania gazów

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz