Aktualności

Co to jest korekcja niejednorodności (NUC)?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego obraz termiczny czasami się zawiesza, a kamera wydaje odgłosy kliknięcia, nie musisz się martwić, wykonuje korekcję nierównomierności. Dlaczego to robi?

Korekta nierównomierności (NUC) dostosowuje się do niewielkiego dryftu detektora, który występuje, gdy zmienia się sceneria i środowisko. Zasadniczo ciepło własne kamery może zakłócać odczyt temperatury. Aby poprawić dokładność, kamera mierzy promieniowanie IR z własnego układu optycznego, a następnie dostosowuje obraz na podstawie tych odczytów. NUC dostosowuje wzmocnienie i przesunięcie (gain i offset) dla każdego piksela, zapewniając lepszą jakość i dokładność obrazu.

Podczas NUC migawka aparatu opuszcza się między układem optycznym a detektorem, wydając dźwięk kliknięcia, chwilowo zamrażając strumień obrazu. Migawka działa jako płaskie źródło odniesienia dla detektora, aby go skalibrować i ustabilizować termicznie.

Dzieje się tak regularnie w niechłodzonych kamerach na podczerwień, ale zdarza się to także czasami w chłodzonych modelach na podczerwień. Jest to również określane jako FFC (korekcja pola płaskiego = Flat Field Correction).

Kiedy aparat wykona NUC?

Przy pierwszym uruchomieniu kamera często wykonuje NUC. Gdy urządzenie nagrzeje się i osiągnie stabilną temperaturę roboczą, NUC będzie rzadszy. Chociaż obraz termiczny można uzyskać około 20 sekund po włączeniu urządzenia, większość kamer termicznych potrzebuje co najmniej 20 minut czasu nagrzewania w stabilnym otoczeniu, aby uzyskać najlepszą dokładność pomiaru temperatury.

Urządzenie automatycznie (samodzielnie) wykonuje NUC, ale można również ręcznie użyć tej funkcji przed zmierzeniem ważnej temperatury lub zarejestrowaniem krytycznego obrazu. Pomoże to zapewnić największą dokładność.

Czy mogę kontrolować NUC, aby nie pojawiał się w niewłaściwym czasie?

Jak wspomniano powyżej, NUC jest ważny dla poprawy odczytów temperatury. Bez NUC istnieje ryzyko uzyskania niestabilnych odczytów temperatury. Funkcji NUC nie można wyłączyć w większości kamer ręcznych, ale w większości urządzeń do automatyki i nauki NUC można przestawić z trybu automatycznego na ręczny. Pozwoli to Użytkownikowi, za pomocą sygnałów programowych lub sprzętowych, dokładnie kontrolować, kiedy kamera wykonuje korekcję niejednorodności. Dowiedz się więcej o tym, jak ustawić tryb ręczny.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

Zostaw komentarz