Wszyscy użytkownicy kamer popełniają błędy, zwłaszcza na początku. Jest to część procesu uczenia się i dlatego szkolenie z kamerą termowizyjną jest niezbędne. Oto pięć najczęstszych błędów, jakie widzimy u nowych adeptów, zwłaszcza tych, którzy nie są odpowiednio przeszkoleni i nie mają odpowiednich certyfikatów.
5. Słabe dostrojenie / ostrość obrazu
Nieostry obraz jest nie tylko trudny do zinterpretowania, ale także wyświetla nieprawidłową temperaturę. Ostrość musi być idealna za każdym razem PRZED zapisaniem obrazu. Jeśli chodzi o dostrojenie ostrości, nie ma czegoś takiego jak „wystarczająco dobre”. Albo jest w centrum uwagi, albo nie.
Temperatura bezpiecznika wygląda diametralnie inaczej po wyostrzeniu obrazu.
4. Nieprawidłowe parametry temperatury
Mówiąc o pomiarach temperatury, ustawienie, w kamerze, właściwej emisyjności i wartości pozornej temperatury odbitej ma zasadnicze znaczenie dla dokładności. Emisyjność, pozorna temperatura odbita i inne parametry obiektu muszą być odpowiednio ustawione, w przeciwnym razie pomiary będą niewłaściwe – w niektórych przypadkach bardzo znacząco.
Temperatura tego złącza w podstacji zewnętrznej jest mierzona przy użyciu trzech różnych emisyjności, powodując, że wynikowa maksymalna pozorna wartość temperatury mieści się w zakresie od 118 F do 194 F.
3. Niezrozumienie zasad promieniowania
Kamery termowizyjne są pasywne, co oznacza, że wykrywają całe promieniowanie podczerwone pochodzące od celu. Oznacza to, że to, co widzimy przez kamerę, nie ogranicza się do ciepła emitowanego przez obiekt, ale może być również wynikiem energii odbitej na powierzchni, na którą patrzymy ale pochodzącej od innych źródeł. Może to spowodować, że powierzchnia będzie wyglądać na cieplejszą lub chłodniejszą niż jej rzeczywista temperatura.
Z boku tego domu nie jest tak naprawdę zimno, a to elektryczne połączenie szynowe naprawdę nie jest gorące. Te fałszywe odczyty są spowodowane odbiciami temperatur otoczenia.
2. Likwidowanie małych różnic temperatur
Wiele programów, podczas oceny wagi problemu, wykorzystujących podczerwień opiera się na pomiarach różnicy temperatur jako punktach odniesienia. Robią to jednak, nie zdając sobie sprawy, że to, co widzą, może być znacznie gorętsze niż to, co jest wyświetlane w ich aparacie. Na przykład błyszczące powierzchnie metalowe mają bardzo niską emisyjność i mogą dawać fałszywe pozorne odczyty temperatury.
To, co wygląda na niewielką różnicę temperatur między dwoma kawałkami miedzi, jest w rzeczywistości znacznie większe, co ujawnia pasek taśmy o wysokiej emisyjności.
1. Nie kupowanie wystarczająco dobrej kamery
Mamy to na pierwszym miejscu, ponieważ wydaje się, że jest to największy błąd popełniony przez tych, którzy są nowicjuszami w tej technologii: nie kupują wystarczająco dobrego urządzenia. Na dłuższą metę może to kosztować znacznie więcej. Z pewnością kuszący jest zakup samej ceny, ale nie wszystkie kamery na podczerwień są takie same. Rozdzielczość to świetny przykład. Przy inspekcjach przegród zewnętrznych budynku brak wystarczającej rozdzielczości oznacza, że można przeoczyć mniejsze wady izolacji lub obszary przecieków powietrza.
Te dwa obrazy termiczne tego samego domu zostały zarejestrowane dwiema różnymi kamerami na podczerwień. Po lewej stronie znajduje się tablica 80 x 60, po prawej 640 x 480. Więcej pikseli oznacza więcej szczegółów do wykrywania małych, ale ważnych różnic temperatur.
Jeśli Twoje pomiary odbywają się na zewnątrz, wymagana jest wyższa rozdzielczość. Po lewej stronie jest to, co widzimy z matrycą detektorów 80 x 60 z obiektywem szerokokątnym. Po prawej układ 1024 x 768 ze standardowym obiektywem. Widzimy wyraźnie problem na jednym obrazie, ale z pewnością nie na drugim.
Nie oznacza to, że nigdy nie powinieneś brać pod uwagę taniego aparatu. Kamera klasy podstawowej ma wiele świetnych zastosowań, ale niektóre aplikacje wymagają po prostu lepszych specyfikacji.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dowiedz się więcej o tym jak dobrać kamerę termowizyjną i napisz do nas.