Aktualności

Zobacz życie, ocal życie: Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2021

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, 3 marca 2021 r.

Globalne obchody promujące zachowanie cennych siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, na naszej planecie, krytycznych dla dzikiej przyrody. Technologia i rozwiązania FLIR odgrywają istotną rolę w różnych zastosowaniach związanych z ochroną przyrody, które wspierają utrzymanie flory, rozwiązywanie konfliktów między ludźmi i dziką przyrodą, promowanie działań społecznościowych i wspomaganie działań przeciwdziałających kłusownictwu. Z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2021 dzielimy się trwającymi inicjatywami na rzecz ochrony, od wspierania walki z kłusownictwem nosorożca czarnego w Kenii, przez ochronę źródeł wody dzikiej przyrody w Zambii, po monitorowanie w Kalifornii zapłodnienia jaj kondora zagrożonego wyginięciem w Stanach Zjednoczonych.

Ochrona przed kłusownictwem i wsparcie społeczności

Ol Pejeta Conservancy, Nanyuki, Kenia

Projekt Kifaru Rising, oznaczający wdrożenie technologii FLIR na najszerszą skalę do ochrony przyrody, w 11 parkach i rezerwatach w Kenii , stanowi ważny krok w kierunku ratowania zagrożonych gatunków, takich jak nosorożec czarny. W 2020 roku Ol Pejeta Conservancy, odbiorca Kifaru Rising i dom dla największej populacji czarnych nosorożców w Afryce Wschodniej, z powodzeniem zainstalował kamery bezpieczeństwa FLIR do ochrony granic w dzień i w nocy.

Oprócz rutynowych patroli naziemnych strażników, kamery zapewniają dodatkową możliwości ochrony: monitorowanie granic rezerwatu pod kątem niechcianych intruzów i obserwacja zachowania zwierząt, aby uniemożliwić im opuszczenie granic parku. W związku z tym infrastruktura projektu, kopanie rowów pod kable światłowodowe, energia słoneczna i instalacja masztów w 23 poszczególnych miejscach parku stworzyły ponad 100 lokalnych miejsc pracy, co stanowi kolejny, korzystny sposób na połączenie dzikiej przyrody z lokalnymi społecznościami.

„Technologia FLIR odgrywa dużą rolę w ochronie przyrody i dobrobytu społeczności w Ol Pejeta Conservancy” – powiedział Colby Loucks, wiceprezes ds. Ochrony przyrody w World Wildlife Fund – Stany Zjednoczone. „Najnowocześniejsza technologia nie tylko chroni zwierzęta przed kłusownikami, ale także zmniejsza ryzyko konfliktu między człowiekiem a dziką przyrodą, który tradycyjnie ma miejsce, gdy zwierzęta wędrują poza granice rezerwatu. W połączeniu z narzędziami analitycznymi umożliwiającymi identyfikację człowieka w porównaniu ze zwierzęciem operatorzy kamer mogą szybko ostrzegać strażników patrolowych o potencjalnych zagrożeniach ze strony zwierząt wobec sąsiednich społeczności ”.

Monitoring jeziora Itezhi-Tezhi pod kątem nielegalnego połowu ryb i kłusownictwa

Park Narodowy Kafue, Zambia, Kenia

Park Narodowy Kafue o powierzchni 22 400 km2 jest największym parkiem w Zambii w Afryce. Wzdłuż wschodniego krańca Kafue leży jezioro Itezhi-Tezhi – ogromne jezioro wykorzystywane przez dzikie zwierzęta, takie jak słonie, jako krytyczne źródło wody w porze suchej, ale także przez lokalne społeczności jako cenne źródło ryb i dochodów. Jednak w nocy kłusownicy często przebierają się za miejscowych rybaków i nielegalnie podróżują przez jezioro do parku, gdzie gromadzą się dzikie zwierzęta.

Aby pomóc w walce z nielegalnym kłusownictwem, World Wildlife Fund (WWF) i lokalni partnerzy Game Rangers International i Departament Parków Narodowych i Dzikich Zwierząt Zambii zainstalowali kamery do ochrony firmy FLIR na czterech masztach po drugiej stronie jeziora, tworząc „cyfrowy trójkąt”, który pozwala strażnikom monitorować cały ruch łodzi do i z parku. Dodatkowo łódź patrolowa strażników została wyposażona w elektronikę Raymarine i wieloczujnikową  głowicę obrotową serii FLIR M, która pomaga w nocnych patrolach na jeziorze.

W 2020 roku park zgłosił 84 zaaresztowania, odzyskanie 9 sztuk broni palnej i konfiskatę 49 nielegalnych sieci rybackich. Ponadto nie było doniesień o kłusowaniu słoni w pobliżu jeziora Itezhi-Tezhi. WWF przewiduje, że wraz z zaznajomieniem się strażników z systemami i utrzymaniem ich w pełnym wymiarze godzin, a także utrzymaniem nowej częstotliwości nocnych patroli na jeziorach, poziom kłusownictwa i nielegalnych połowów powinien znacznie spaść.

Program odtworzenia kondora kalifornijskiego

Zoo Oregon, Portland, Oregon, Stany Zjednoczone

W 1982 r. Na wolności pozostały tylko 22 kondory kalifornijskie, największy północnoamerykański ptak lądowy. Czynniki przyczyniające się do upadku kondorów obejmowały kłusownictwo, niszczenie siedlisk i zatrucie ołowiem. Do 1987 roku pozostałe dzikie kondory trafiły pod opiekę ludzi, próbujący przywrócić gatunek będący na progu wyginięcia.

W skrócie: program California Condor Recovery – w tym wysiłki w Jonsson Center for Wildlife Centre w Oregońskim Zoo – dramatycznie zwiększył populację do około 500 ptaków, z których większość latała na wolności. Aby pomóc w odtworzeniu populacji,  wizyjne kamery do ochrony firmy FLIR zapewniają całodobową obserwację kondorów w zoo w Oregonie, co jest szczególnie ważne w okresie lęgowym. Dzięki kamerom zapewniającym  obserwację  przez całą dobę opiekunowie mogą monitorować zachowanie kondorów z bezpiecznej odległości, aby nie zakłócać odtwarzającej się natury. Minimalizacja kontaktu kondorów z ludźmi zwiększa ich szanse na przeżycie i rozmnażanie się na wolności.

Jak dotąd w tym roku kondory z ogrodu zoologicznego w Oregonie złożyły dziewięć jaj – osiem z nich w styczniu – co jest najszybszym początkiem trwających 18 lat wysiłków ogrodu zoologicznego mających na celu przywrócenie gatunku. Programy hodowlane kondorów odbywają się również w parku dzikich zwierząt w zoo w San Diego, w zoo w Los Angeles oraz w Światowym Centrum Ptaków Nocy w Idaho należącym do funduszu Peregrine Fund. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź oregonzoo.org/condors.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz