Aktualności

Warto wiedzieć – termowizja widzi więcej

Zobacz zwykłe przedmioty okiem kamery termowizyjnej.

Pandemia zmusiła nas do zaprzestania działalności gospodarczej lub do przeniesienia pracy do tzw. biura domowego. Jakby na to nie patrzeć jesteśmy ciągle w domu i mamy więcej czasu na sprawy, które planowaliśmy.

Wiele lat temu zrobiłem zdjęcie kuchenki gazowej i stwierdziłem, że wielospektralna fotografia (foto + podczerwień) idealnie tłumaczy, że świat nie do końca jest taki jakim widzimy go oczami. Zrozumiałem również, że nasze dzieci, im młodsze tym jest to bardziej zasadne, nie mając naszej wiedzy i doświadczenia postrzegają wszelkie zjawiska tylko tak jak widzą je oczami, co w efekcie naraża je na niebezpieczeństwo. Od lat zamierzałem pokazać 7 podstawowych „zagrożeń” domowych, które tłumaczymy naszym pociechom, ale o ile lepiej byłoby im to pokazać!

Idealna sytuacja to taka, w której szkoła ma swoje narzędzia i może przeprowadzać wiele multispektralnych doświadczeń, ale może wystarczy jak my, właściciele kamer termowizyjnych i innych urządzeń, nawiążemy kontakt ze szkołą/przedszkolem naszego dziecka i zaoferujemy tygodniowe wypożyczenie, aby takie doświadczenia mogły być przeprowadzone.

Poniżej przedstawiam siedem podstawowych informacji, które mogą tłumaczyć czemu nasze dzieci nie zachowują należytej ostrożności w sytuacji, w której my oczekujemy od nich takiego dystansu.
ONE PO PROSTU NIE WIEDZĄ I NIE WIDZĄ JAK WYGLĄDA PRAWDA!
W efekcie sytuacje te doprowadzają do poparzeń, które niejednokrotnie zostawiają trwały ślad na resztę ich życia.

Herbata i kawa

Pijemy te trunki cały rok, ale większe natężenie występuje w drugiej połowie jesieni i trwa aż do połowy wiosny. W okresie tym dochodzi do największej ilości wypadków wśród dzieci.

Obraz foto pokazuje dwie herbaty oraz dwie kawy:

Dwie herbaty
Dwie kawy

Jak jest w rzeczywistości (dzieci tego nie wiedzą i nie widzą).

Dwie herbaty z czego jedna zimna.
Dwie kawy z czego jedna zimna.

Woda

Która z nich jest gorąca?

Kamerą termowizyjną zobaczymy to w sekundę i bez problemu:

Kuchenka gazowa

Moim zdaniem dzieci postrzegają płomień gazowy tak jak go widzą. Na zdjęciu włączony jest jeden ze średnich palników. Wielkość płomienia ok 2 cm. Termogram z boku pokazuje, że efektywna strefa, w której może dojść do poparzenia to 40 cm!

Płyta grzejna (indukcyjna)

Nowoczesne płyty pokazują, który palnik był używany (na czerwono), starsze informują prezentując przez jakiś czas literę H (hot), ale ile nowoczesnych płyt jest w użyciu? Pamiętajmy również, że dziecko nie widzi instalacji tak jak dorosły z poziomu >160 cm!

Czajnik

Dla naszych oczu, zimny czy gorący wygląda tak samo. W podczerwieni NIE! Widzimy dwa czajniki a pod spodem ich odpowiadające termogramy.

Kominek

Coraz częściej spotykane „urządzenie” w naszych domach. Otwarty lub zamknięty. Tak czy inaczej niebezpieczny dla dzieci.

Zdjęcie pokazuje, że kominek jest wygaszony, termogram, że jest dalej niebezpieczny!

Żelazko

Podobnie jak czajnik, zimne czy gorące wygląda tak samo, ale w podczerwieni wyraźnie widać jak niebezpieczne może być przy jakimkolwiek dotyku.

Przed użyciem
Po użyciu

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

Zostaw komentarz