Aktualności

Środki zaradcze w przypadku powodzi i wycieków

Upewnij się, że jesteś gotowy do pokonania szkód spowodowanych burzą

Po dużej burzy wycieki i przenikanie wilgoci mogą spowodować poważne szkody w domach i firmach. I chociaż łatwo zauważyć powódź, wilgoć może również przesiąkać pod podłogą, ściekać wzdłuż parapetów i za płytami gipsowo-kartonowymi oraz zbierać się pod okapem. Ta ukryta wilgoć może być trudna do wykrycia, ale dopóki nie jest za późno należy próbować.

Korzystanie z miernika wilgotności, zwłaszcza takiego wyposażonego w kamerę termowizyjną, może pomóc profesjonalistom w śledzeniu wycieków wody i problemów z wilgocią do źródła bez konieczności cięcia ścian lub podnoszenia podłóg.

Skuteczne śledzenie wilgoci

Podczas gdy w sezonie burzowym specjaliści obawiają się szkód spowodowanych deszczem i powodzią, prawda jest taka, że istnieje wiele źródeł wilgoci w budynkach. Należą do nich sezonowa wilgotność, przecieki rur, śnieg, a nawet kondensacja spowodowana oddychaniem ludzi i zwierząt.

Tę ukrytą wilgoć można zlokalizować na dwa sposoby: za pomocą czujnika zaprojektowanego specjalnie do wykrywania wilgoci lub za pomocą kamery termowizyjnej. Chociaż kamery termowizyjne w rzeczywistości nie „widzą” wilgoci, mogą wykryć subtelne różnice temperatur i wzory, które ujawniają obecność wody. Po znalezieniu różnicy temperatur użytkownicy mogą następnie potwierdzić obecność wody za pomocą miernika wilgotności.

Ponieważ kamery termowizyjne mają szerokie pole widzenia, oferują szybki i skuteczny sposób określenia, które obszary w pomieszczeniu lub wzdłuż ściany należy przetestować pod kątem wilgoci. Mierniki wilgoci zapewniają możliwości pomiarowe potrzebne do ilościowego określenia wilgotności i określenia zakresu uszkodzeń.

Narzędzia do rozważenia

Ręczne kamery termowizyjne zapewniają szerokie pole widzenia podczas renowacji, a specjaliści budowlani mogą szybko zbadać duże obszary pod kątem oznak wycieków wody, kondensacji, pleśni i innych problemów z wilgocią. Eliminuje to zgadywanie przy określaniu miejsca rozpoczęcia pomiaru za pomocą wilgotnościomierza. Kamery termowizyjnej można również użyć do inspekcji budynku, aby znaleźć ukryte wycieki powietrza, brak izolacji, problemy z systemami wentylacji i klimatyzacji (HVAC) i nie tylko.

Mierniki wilgotności firm FLIR i Extech oferują wiele opcji wykrywania , praktycznie dla każdego zastosowania; kilka modeli oferuje nawet wbudowaną kamerę termowizyjną. Zwykle wilgotnościomierze dzielą się na trzy kategorie: mierniki pinowe, bezpinowe i kombinowane.

Wilgotnościomierze pinowe zapewniają wymierne pomiary i są niezawodną, nisko kosztową opcją, ale wymagają włożenia szpilek w badany materiał. Jeśli sprawdzasz wiele lokalizacji na ścianach, listwach i podłogach, może to prowadzić do dziur, wyglądających jak po ukąszeniu przez węża, które będą wymagały naprawy. Mierniki pinowe lepiej nadają się zatem do szybkich kontroli wyrywkowych i płytkich pomiarów.

Mierniki bezpinowe zapewniają pomiary wilgotności względnej bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń. Te nieniszczące mierniki wykorzystują technologię wykrywania elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości do wykrywania i wyświetlania odczytów wilgotności do 4 cm pod powierzchnią.

Kombinowane mierniki wilgotności: to urządzenia z dwoma czujnikami (pinowe + bezpinowe), które często oferują również wbudowaną kamerę termowizyjną, co oznacza, że są bardzo przydatne do lokalizowania miejsc podejrzanych o wilgoć i ilościowego określania wyników na podobnych materiałach. Miernik pinowy może być użyty do uzyskania pomiaru podstawowego lub materiału ewentualnie do znalezienia znanego suchego obszaru, który możemy wykorzystać do kalibracji. Gdy użytkownik przechwyci wymierne pomiary za pomocą miernika pinowego, może przejść do pomiaru innych obszarów wykonanych z tych samych materiałów za pomocą szybszego miernika bez pinów.

Ucz się więcej

Potrzebujesz więcej informacji o wilgotnościomierzach FLIR? Obejrzyj ten film, aby uzyskać bardziej dogłębną wiedzę na temat wilgotnościomierzy pinowych i bezpinowych.

Pobierz kompletny przewodnik po wilgotnościomierzach firmy FLIR!

Pobierz przewodnik

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru wilgoci i wilgotnościomierze FLIR to napisz do nas.

Zostaw komentarz