Aktualności

Poprawa jakości życia zwierząt w zoo dzięki obrazowaniu termowizyjnemu FLIR

Zoo Omuta City szczyci się tym, że jest „ogrodem zoologicznym, które przekazuje informacje o dobrostanie zwierząt”, koncentrując się na dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne zwierząt, a także na zapewnieniu im harmonijnego życia w swoim środowisku. Zoo podejmuje różnorodne codzienne zajęcia, aby utrzymać zwierzęta w zdrowiu i zachęcić odwiedzających do zastanowienia się nad dobrostanem zwierząt.

W ramach tego programu dobrostanu zoo niedawno wprowadziło kamerę termowizyjną FLIR E6-XT. Dzięki kamerze termowizyjnej opiekunowie zoo mogą lepiej zrozumieć warunki zdrowotne i środowisko zwierząt.

Darowizny od społeczności umożliwiły zakup

„W ostatnich latach wprowadzanie kamer termowizyjnych stało się trendem wśród ogrodów zoologicznych” – mówi dr Kanako Tomisawa, rzecznik Omuta City Zoo. Pierwotnie zoo w Omatu City zamierzało wykorzystywać ich kamery termowizyjne wyłącznie do zabiegów weterynaryjnych.

„Na przykład” – wyjaśnia – „przypuśćmy, że zwierzę ciągnęło nogi. Nie mogliśmy określić, w jakim jest stanie, chyba że krwawiło lub było zranione. Kamery termowizyjne, przez pomiar temperatury, pozwalają nam dowiedzieć się o stopniu zapalenia dotkniętych części ”. Dodaje: „Mamy również zwierzęta, których temperatury ciała nie można zmierzyć bezpośrednio w samym zoo. Ziemia ma tendencję do bycia  bardzo zimną zimą i tradycyjnie nie mogliśmy ocenić, czy temperatura ich ciała była utrzymywana na poziomie palców u stóp”.

red-panda-foto-widzialne

Panda ruda

Kiedy jednak zrozumieli, co może zrobić kamera termowizyjna, zoo zdecydowało się użyć jej również do oceny reakcji zwierząt na wybieg oraz jako narzędzia do nadzorowania ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Opierając się na tym, czego się nauczyli, opiekunowie zoo mogliby ulepszyć środowisko i czynności związane z utrzymaniem zdrowia zwierząt, poprawiając jakość ich życia.

Zoo Omuta City zakupiło kamerę za darowizny zebrane przy głównej bramie. Zbiórka pieniędzy otrzymała ogromne wsparcie ze strony społeczności, a po konsultacji z FLIR Systems w sierpniu zoo wprowadziło kamerę FLIR E6-XT i rozpoczęło działalność.

amur-leopard-foto-widzialne

Lampart amurski

Nowe odkrycia ujawnione dzięki obrazowaniu termowizyjnemu

W odpowiedzi na prośby odwiedzających zoo przesyła na YouTube filmy przedstawiające Kuri-chan, leniwca dwupalczastego z zoo. Dr Tomisawa mówi: „Wiele aspektów z ekologii leniwców jest nieznanych, więc korzystając z kamery termowizyjnej, spodziewamy się, że możemy dokonać wielu nowych odkryć”.

Istnieją również ważne zastosowania weterynaryjne. Na przykład opiekunowie zauważyli, że jedna z dwóch żyraf w zoo czasami ciągnęła nogi w zimie, ale nie miała widocznego stanu zapalnego ani obrzęku. Dr Tomisawa wspomina: „Wierząc, że temperatura ciała stóp mogła spaść z powodu obniżonej temperatury otoczenia, zmodyfikowaliśmy parę butów transportowych dla koni, nałożyliśmy je na przedmiotową żyrafę i stwierdziliśmy, że problem jest rozwiązany. W ten sposób doszliśmy do wniosku, że obniżona temperatura otoczenia wpływa na temperaturę ciała, a teraz używamy kamery termowizyjnej do sprawdzania temperatury ciała żyraf ”.

Dodaje: „Używając kamery termowizyjnej do regularnego sprawdzania temperatury od lata do zimy, staramy się zidentyfikować wszelkie przyczyny konkretnych problemów”.

giraffes-feet-foto-widzialne

Nogi żyrafy

Poprawa zrozumienia zwierząt przez zoo i społeczność

Stosując kamerę termowizyjną w szerokim zakresie badań na zwierzętach, podobnie jak w przypadku leniwców, zoo promuje również jej wykorzystanie w codziennym zarządzaniu zdrowiem zwierząt. Gromadząc takie dane, ogród zoologiczny może zrozumieć normalne warunki poszczególnych zwierząt. Jeśli wydarzy się coś nienormalnego, zoo może szybko znaleźć źródło problemu i naprawić go, zanim wpłynie to na zwierzęta. To z kolei zaowocuje dalszymi przydatnymi badaniami na zwierzętach.

Dr Tomisawa mówi: „Jako zastosowanie dla kamery termowizyjnej, oprócz samych zwierząt, chcemy zwrócić uwagę na otoczenie zwierząt, takie jak temperatura gruntu i ogrodzenia pomieszczeń. Nawet jeśli jest przestrzeń, która pozwala zwierzętom odpocząć, czy to naprawdę dla nich wygodne miejsce? czy w zależności od pory roku zachodzą jakieś zmiany? sprawdzając takie rzeczy możemy lepiej zrozumieć i ulepszyć środowisko chowu zwierząt ”.

kangaroo-foto-widzialne

Kangur

Jedną z zalet FLIR E6-XT jest to, że oferuje ulepszenie obrazu MSX®, w którym szczegóły z obrazu  kamery wizyjnej są dodawane do obrazu termowizyjnego, aby poprawić rozdzielczość i perspektywę. Technologia ta pomaga widzowi natychmiast zrozumieć warunki, w jakich zostało zrobione zdjęcie. E6-XT nagrywa również wideo termowizyjne i oferuje komunikację Wi-Fi, ułatwiając przesyłanie zdjęć i filmów do komputera.

„Filmy z pewnością przyciągają dużą uwagę” – mówi dr Tomisawa, opisując ich oczekiwania dotyczące szerszego zakresu zastosowań kamery termowizyjnej. „Mamy wielką nadzieję, że w przyszłości o wiele więcej obiektów, takich jak ogrody zoologiczne lub akwaria, może promować nie tylko poprawę zdrowia zwierząt i ich środowiska, ale także lepsze zrozumienie dobrostanu zwierząt, na którym się skupiamy”.

guinea-pigs-foto-widzialne

Świnka morska

Zoo w Omuta

Miejskie zoo, zlokalizowane w Omuta City w Japonii, zostało założone w 1941 roku. Zgodnie z koncepcją „zoo, które komunikuje o dobrostanie zwierząt”, skupiało się na wzbogacaniu środowiska i poprawie warunków życia zwierząt. Zoo Omuta City wdrożyło szereg inicjatyw mających na celu poprawę dobrostanu zwierząt, takich jak szkolenia hodowlane, które pomagają zwierzętom uczyć się czynności niezbędnych do sprawowania nad nimi opieki.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz