Aktualności

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie rejestrowały kamery FLIR

Kamery Machine Vision (maszynowe widzenie) firmy FLIR rejestrują materiał w wysokiej rozdzielczości przedstawiający lądujący na Marsie łazik Perseverance wysłany przez NASA.

18 lutego NASA z powodzeniem wylądowała łazikiem Perseverance na Marsie. Nie jest to pierwsza misja na Marsa, ale był to pierwszy przypadek, kiedy wejście, zejście i lądowanie statku kosmicznego zostało sfilmowane i transmitowane na żywo, aby publiczność mogła oglądać i wirtualnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. 6 kamer machine vision firmy FLIR rejestrowało, pod różnymi kątami, całe zdarzenie, dokumentujących wszystkie etapy ekscytującego przyziemienia. Materiał, który trwa tylko kilka minut, pomógł już inżynierom ocenić, jak dobrze wykonali swoją pracę w kosmosie i zainspirował miliony widzów na całym świecie.

Obejrzyj oficjalne wideo opublikowane przez NASA z opadania i przyziemienia:

Wejście, zejście i lądowanie (EDL) łazika może trwać tylko kilka minut, ale w ciągu tych kilku minut wiele się dzieje. Oto zestawienie tego, co widzisz i pod jakim kątem.

Po wejściu w atmosferę Marsa spadochron rozkłada się około 7 mil (11 kilometrów) od powierzchni. Tuż przed tym momentem trzy skierowane do góry kamery rozpoczęły nagrywanie, rejestrując materiał z naddźwiękowego otwarcia najbardziej masywnego spadochronu, jaki kiedykolwiek został wysłany w kosmos:

Pięć mil nad ziemią osłona termiczna (używana do ochrony łazika podczas wejścia w atmosferę Marsa) spada i odsłania kamerę skierowaną w dół, pokazując część z intensywnej podróży łazika do krateru Jezero na Marsie:

Następnie łazik odpada od tylnej skorupy (i spadochronu). Stamtąd zejście jest sterowane przez napędzany rakietą stopień zwany „SkyCrane”. Oto widok łazika uchwycony przez skierowaną w dół kamerę na SkyCrane:

Potem jest przyziemienie! Oto widok (z kamery na łaziku), jak SkyCrane zostaje porwany, gdy łazik dotyka powierzchni Marsa, aby rozpocząć swoją misję:

Kamery, które zarejestrowały ten materiał, to kamery wizyjne FLIR RGB i obejmują pięć kamer o rozdzielczości 1,3 megapiksela i jedną kamerę USB o rozdzielczości 3,1 megapiksela. „Nasze kamery są przeznaczone do pracy na Ziemi, a nie do pracy w kosmosie” – powiedział Sadiq Panjwani, wiceprezes działu Integrated Imaging Solutions (IIS) w firmie FLIR. „Byliśmy więc bardzo podekscytowani, że NASA wystawiła je na próbę”.

NASA rozpoczęła kontakt z FLIR w 2015 roku w celu zbadania odpowiednich kamer dla systemu EDL (Entry, Descent Landing). Inżynierowie szukali komercyjnego sprzętu z półki (COTS), z naciskiem na niski koszt i łatwość integracji systemu.

Po raz pierwszy kamery widzenia maszynowego FLIR zostały poddane działaniu ekstremalnych temperatur lub dużych sił grawitacyjnych występujących podczas lądowania na Marsie. Wszyscy zaangażowani w inżynierię i produkcję kamer w firmie FLIR są zachwyceni tym świadectwem ich trwałości i wydajności. I oczywiście z zachwytem mogą powiedzieć, że ich praca dotarła na Marsa!

Gratulacje dla zespołu NASA i wszystkich zaangażowanych w urzeczywistnienie tego historycznego kamienia milowego.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz