Aktualności

Kamery termowizyjne mogą widzieć ciepło przez płomień

Czy Twoja technologia ogrzewania procesowego wymaga szybkiego, bezkontaktowego i nieniszczącego sposobu zbierania informacji jakościowych i ilościowych w celu zapobiegania lub minimalizowania przestojów? Oczywiście, że tak i właśnie dlatego należy rozważyć zastosowanie kamery termowizyjnej typu „through-flame”.

Jak widziano w magazynie Process Heating

Jeśli chodzi o piece przemysłowe, nagrzewnice i kotły stosowane w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i komunalnym, rzeczywiste projekty operacyjne są tak zróżnicowane, jak wiele jest ich zastosowań. Niektóre zakłady mają tylko dwie lub trzy nagrzewnice, podczas gdy większe zakłady mogą mieć ich ponad 50. Niektóre podgrzewacze po prostu dostarczają wsad o określonej temperaturze do następnego etapu procesu reakcji, podczas gdy inne przeprowadzają reakcje na wsadzie podczas jego przepływu przez rury.

 

Niezależnie od zastosowania, dokładna i efektywna kosztowo kontrola tych nagrzewnic procesowych, pieców i podgrzewaczy w działaniu stanowi wyjątkowe wyzwanie. Coraz częściej przemysłowe programy predykcji (PdM) i zewnętrzne firmy kontrolne zwracają się do kamer termowizyjnych wyposażonych w filtr widmowy zaprojektowany specjalnie do widzenia przez płomień, w temperaturach od -40 do 1500°F (-40 do 816°C) i więcej.

Podczerwień lokalizuje koks, zapewniając walidację temperatury

Temperatury rur metalowych są szczególnie ważne dla pracy pieca destylacyjnego. Podczas eksploatacji pieca w pobliżu maksymalnej dopuszczalnej temperatury metalu rurki, zmiany o mniej niż 200°F (111°C) mogą drastycznie skrócić żywotność rurek z trwałości znamionowej 100 000 godzin do zaledwie kilkuset godzin.

Obrazowanie termowizyjne w połączeniu z obrazami wizualnymi pozwala dostrzec warunki niewidoczne gołym okiem, a jednocześnie umieścić je w kontekście świata widzialnego. Wizualny obraz pękniętej rury (po lewej); wizualny obraz rury przez wziernik inspekcyjny (pośrodku); oraz niewidoczny wizualnie pożar wodoru w nieszczelnej rurze, powodujący przegrzanie sąsiednich rur (po prawej), zapewnia wgląd w wyposażenie procesowe. Obraz termiczny wykonano przy użyciu długofalowej kamery termowizyjnej, aby płomień był widoczny.

W piecach destylacyjnych podstawowym zadaniem jest określenie stopnia nagromadzenia się kamienia węglowego, czyli tworzenia się koksu. Obszary, w których odkłada się koks, uniemożliwiają równomierne pochłanianie ciepła przez produkt i mogą powodować zwiększenie szybkości wypalania pieca. W niektórych przypadkach nadmierne wypalanie może powodować temperatury przekraczające kryteria konstrukcyjne rur metalowych, a to w połączeniu z ciśnieniem wewnątrz zatkanej rury może spowodować jej pęknięcie i wyciek.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz