Dzięki kamerom termowizyjnym FLIR OGI niewidoczne emisje CO2 stają się widoczne
Niemiecki nadawca publiczny ZDF wyprodukował film dokumentalny na temat dwutlenku węgla (CO2) będącego gazem cieplarnianym i jego ceny dla globalnego magazynu biznesowego makro. Aby to zrobić, reporter ZDF Manfred Kessler i fotograf Armin Vater potrzebowali niezawodnej metody wykazania obecności CO2, który jest niewidoczny dla ludzi. Znaleźli właściwe rozwiązanie dzięki firmie FLIR Systems, światowemu liderowi rynku termowizyjnego, który produkuje kamerę specjalnie do wizualizacji CO2.
O 3SAT i makro
3sat to niemieckojęzyczna stacja telewizyjna bez reklam, prowadzona wspólnie przez ZDF, austriackiego nadawcę ORF, szwajcarskiego SRG SSR i regionalnych nadawców ARD. Prowadzona przez ZDF z centrum nadawczego w Moguncji stacja produkuje na miejscu wiele programów informacyjnych. Magazyn pokazuje makro, cotygodniowe raporty dotyczące globalnej ekonomii, zwracając uwagę na ludzi, szczegóły i ogólny kontekst globalny.
Kamerzysta Armin Vater i jego kolega Lasse Brünjes podczas kręcenia na lotnisku we Frankfurcie kamerą termowizyjną FLIR GF343.
Kamera termowizyjna FLIR GF343 w działaniu w niemieckiej TV
Reporter Manfred Kessler mówi, że zachęciło go do nawiązania współpracy z firmą FLIR Systems obejrzenie filmów pokazujących zdolność niektórych kamer termowizyjnych do wizualizacji CO2. „Na filmach można wyraźnie zobaczyć, jak kamera termowizyjna ze specjalnym filtrem wizualizuje emisje CO2 – na przykład pochodzące od ludzi lub zwierząt wydychających CO2. Ale ta kamera pokazuje również emisje z samochodów, samolotów czy zakładów chemicznych ”.
Komin w fabryce chemicznej wydaje się być nieaktywny gołym okiem. Ale FLIR GF343 pokazuje wyraźną smugę CO2.
Patrz wewnątrz kamery
FLIR GF343 posiada bardzo czuły detektor wykonany z antymonku indu (InSb), związku chemicznego pierwiastków indu (In) i antymonu (Sb), które są odpowiednimi materiałami do czujników podczerwieni w optoelektronice. Detektor ten został wyposażony w specjalny filtr, który umożliwia rejestrowanie obrazów w bardzo wąskim zakresie widmowym od 4200 nm do 4400 nm – i jest to dokładnie ten zakres widma w podczerwieni, w którym można wizualizować CO2. Jednak aby to zadziałało, sam detektor musi być bardzo zimny: -198 ° C. W tym celu w aparacie zainstalowana jest chłodziarka Sterlinga, która generuje ekstremalnie niskie temperatury. To wymaga czasu; po włączeniu chłodziarka działa przez około 5 minut do momentu, gdy detektor jest wystarczająco schłodzony i aparat będzie mógł być używany.
Dzięki specjalnemu, zimnemu filtrowi, kamera termowizyjna FLIR GF343 może wizualizować CO2.
Szkolenie, tryb HSM i wybór palety kolorów
Fotograf Armin Vater i jego kolega Lasse Brünjes zapoznali się, przed rozpoczęciem zdjęć, z obsługą kamery FLIR GF343 firmy FLIR Systems we Frankfurcie. Nauczyli się nie tylko typowych funkcji obsługi aparatu (nagrywanie wideo lub zdjęć, zmiana ustawień, wymiana baterii itp.), Ale także kilku specjalnych funkcji, które są ważne w termografii: na przykład wybór odpowiedniego koloru palety. Kamery FLIR oferują wybór palet, które przypisują gamę kolorów do intensywności promieniowania podczerwonego, dzięki czemu to niewidoczne widmo jest widoczne dla ludzkiego oka. Paleta może być po prostu monochromatyczna, przedstawiając zimne obszary jako ciemne szarości i kolor czarny, a ciepłe obszary jako jasnoszare i barwę białą. Takie palety są często wybierane do kamer termowizyjnych stosowanych w sektorze bezpieczeństwa, ponieważ proste odcienie kolorów ułatwiają wykrycie osoby z daleka jako jasnej białej kropki w ciemniejszym otoczeniu. Jednak aparat ma również inne palety, takie jak paleta tęczy lub paleta kolorów żelaza, która waha się od białego / żółtego do ciemnoczerwonego / fioletowego. Specjalny tryb wysokiej czułości (HSM) umożliwia szczególnie wyraźne wyświetlanie emisji gazów, co może być pomocne w przypadku ruchomych obrazów wideo.
Praca z tą kamerą termowizyjną wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. Na przykład nie można patrzeć przez szybę za pomocą kamery termowizyjnej, dlatego nie ma ona szklanej soczewki, ale wykonaną z elementu germanowego. Nawiasem mówiąc, nie można również rozpoznać ludzi czy sygnatur ciepła przez ściany, jak czasami widzimy w filmach z Hollywood – to właściwie czysta fikcja.
FLIR GF343 wizualizuje emisje CO2 z zakładu chemicznego.
Ale to nie było to, co zespół filmowy makro chciał osiągnąć dzięki FLIR GF343. Zamiast tego kamerzysta Armin Vater i jego kolega Lasse Brünjes sfilmowali emisje samochodów na ruchliwym skrzyżowaniu, emisje CO2 z samolotów na lotnisku we Frankfurcie, kominy zakładów chemicznych i kominów budynków mieszkalnych – a także ludzi wydychających powietrze. Doprowadziło to do zaskakujących wniosków: chociaż komin w fabryce chemicznej wydawał się nieaktywny gołym okiem, FLIR GF343 pokazał wyraźną smugę CO2.
Zespół dokumentalistów nie ujawniłby więcej swoich ustaleń na potrzeby tego raportu, ale końcowa transmisja zapewnia lepszy wgląd w emisje CO2 z produkcji, podróży i innych branż. Epizod makro wyemitowany w grudniu 2019 na 3Sat i będzie dostępny do wglądu on-line w makro media center do 12 grudnia 2023. Aby uzyskać więcej informacji na temat FLIR GF343, kliknij w przycisk poniżej.
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeżeli interesuje Cię temat wykrywania CO2 oraz innych gazów to napisz do nas.