Aktualności

Kamery termowizyjne FLIR na składowisku odpadów

Kamery termowizyjne FLIR chronią składowisko odpadów Ecologica Tredi przed pożarami

Stałym problemem branży utylizacji niebezpiecznych odpadów jest możliwość wybuchu pożarów w przechowywanych lub przetwarzanych materiałach z powodu takich czynników, jak samozapłon, obecność szmat wchodzących w kontakt z rozpuszczalnikami oraz wyrzucane do odpadów baterie litowe.

Ecologica Tredi, z siedzibą w Legnago koło Werony, została założona w 1998 roku w celu utworzenia zakładu odzysku filtrów oleju pochodzących z konserwacji pojazdów. Dzisiaj Ecologica Tredi, zatrudniająca 27 pracowników i posiadająca ponad 11 000 metrów kwadratowych powierzchni – z czego połowa jest pokryta – odgrywa wiodącą rolę w odzyskiwaniu i przetwarzaniu odpadów specjalnych, niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.

Duży obiekt utylizacji odpadów w Ecologica Tredi

Jak wyjaśnia Luca Checchinato, dyrektor administracyjny firmy: „W naszej branży pożary są szczególnie poważnym zagrożeniem, przede wszystkim z punktu widzenia ochrony środowiska – odpady niebezpieczne uwalniają zanieczyszczenia – ale także dlatego, że ponowne uruchomienie zakłóconej instalacji może zająć dużo czasu czasu, wiążą się z wysokimi kosztami zarządzania i powodują poważne niedogodności dla naszych klientów ”.

Niedawno Ecologica Tredi zdecydowała się poprawić bezpieczeństwo obiektu, instalując skuteczny system kierowania ogniem oparty na pomiarowych kamerach termowizyjnych. Było to częścią ciągłych wysiłków firmy w celu opracowania zrównoważonego modelu organizacji, zarządzania i kontroli dla swojej działalności, a także utrzymania zgodności z certyfikatem UNI EN ISO 14001: 2015, który ma chronić pracowników firmy, klientów i otaczające środowisko. Zainstalowane, w Ecologica Tredi, kamery uzupełniają istniejącą w obiekcie instalację gaśniczą obejmującą spryskiwacze obwodowe, armatki wodne i pianowe.

Firma współpracowała z Thermostick Elettrotecnica, specjalistą od niekonwencjonalnych systemów wykrywania pożarów, w celu zaprojektowania kompletnego systemu monitoringu, sterowania i alarmowania opartego na kamerach termowizyjnych FLIR A35 i A65. System umożliwia wczesne wykrywanie źródeł ognia, co pozwala uniknąć kosztownych przestojów i chronić środowisko.

Rozwiązanie

Thermostick Elettrotecnica zdecydował się zainstalować modele z rodziny FLIR A35 / A65, ponieważ są one radiometryczne (skalibrowane do pomiaru temperatury) i mogą być podłączone do wspólnego systemu za pomocą dedykowanego oprogramowania.

Kamery termowizyjne zostały zainstalowane w najwyższych punktach obiektu, aby mieć lepszy widok na chroniony obszar i zostały umieszczone w zewnętrznych obudowach o stopniu ochrony IP67. Technologia IP POE umożliwiła podłączenie kamer jednym kablem sieciowym Cat.6, który również zapewnia zasilanie.

Zarówno stosy odpadów, jak i sprzęt mogą być monitorowane pod kątem potencjalnych oznak zagrożenia pożarowego

System stale monitoruje odpowiednie obszary z częstotliwością pięć razy na sekundę i wysyła dane w czasie rzeczywistym do oprogramowania zarządzającego i przetwarzającego, które w przypadku przekroczenia ustawionych parametrów generuje serię wyzwalaczy poprzez styki włączania / wyłączania, które mogą być używane do interakcji z innymi urządzeniami.

„Ponieważ pracujemy osiem godzin dziennie z maszynami wytwarzającymi ciepło i poruszającymi się pojazdami w kontrolowanym obszarze, musieliśmy ustawić dwa różne tryby pracy: jeden pracujący z działającymi systemami i wyższymi progami alarmowymi, a drugi nocny z niższymi progi dla lepszej reakcji systemu ”- wyjaśnia Luca Checchinato. „Musieliśmy również zróżnicować progi w zależności od obszaru przechowywania, ponieważ różne materiały wymagają różnej czułości”.

Firma Thermostick Elettrotecnia musiała dostosować oprogramowanie systemu sterowania kamerami do potrzeb Ecologica Tredi, aby spełnić wymagania operacyjne zakładu i zapewnić określoną ochronę dla każdego indywidualnego obszaru zakładu.

Realizacja

Budowa systemu rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy firma zainstalowała cztery kamery termowizyjne FLIR A35 jako pierwszy system. Obecnie w całym dużym obiekcie rozmieszczonych jest dziesięć kamer termowizyjnych, które monitorują cały obszar roboczy i magazynowy.

Oprócz tych dziesięciu kamer termowizyjnych firma zainstalowała kamerę termowizyjną FLIR AX8 do monitorowania materiału na przenośniku taśmowym wychodzącym z niszczarki. Aby zapewnić szybką reakcję, firma połączyła kamerę termowizyjną bezpośrednio z panelem elektrycznym przenośnika taśmowego, aby zatrzymać taśmę, jeśli wykryje nienormalną temperaturę materiału.

„W magazynach skonfigurowaliśmy system w taki sposób, aby w trybie automatycznym pierwszy alarm – spowodowany nieprawidłową temperaturą wykrytą przez kamery termowizyjne – wyzwalał spryskiwacze umieszczone wzdłuż zewnętrznych ścian zakładu” – kontynuuje Checcinato. „Drugi sygnał alarmowy uruchamia armaty, automatycznie po 60 sekundach, jeśli nie ma reakcji człowieka. Oprogramowanie, które zarządza całym systemem, umożliwia nam ustawienie działania automatycznego, mieszanego lub ręcznego w zależności od różnych obszarów i wymagań zakładu ”.

Kamera termowizyjna FLIR Ax8 zainstalowana na przenośniku taśmowym

Rozwiązanie zaprojektowane przez Thermostick Elettrotecnica oparte na technologii FLIR współdziała z centrum operacyjnym Ecologica Tredi, które również odbiera sygnały. Dane są przesyłane e-mailem i SMS-em do menadżerów (na przyszłych zdjęciach również zostaną uwzględnione), a także do domu właściciela i biura stróża nocnego. Strażnik wykonuje również zaplanowane nocne patrole z przenośną kamerą termowizyjną.

Wyniki

W lutym 2019 grupa zadaniowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wraz z Regionalną Agencją Ochrony Środowiska i Strażą Pożarną przeprowadziła audyt w siedzibie Ecologica Tredi, uznając ją za jedną z najlepiej wyposażonych, w regionie Veneto, w zakresie zapobiegania przeciwpożarowego.

Od 2016 r. Do chwili obecnej system kilkakrotnie wyzwalał alarmy, zarówno w trybie alarmu wstępnego, jak i alarmu, pomagając personelowi zapobiegać wielu potencjalnie niebezpiecznym pożarom.

„Nowy system monitorowania i alarmowania umożliwił nam zapobieganie tym prawdziwym katastrofom” – mówi Checchinato. „Niematerialną, ale nieocenioną korzyścią jest wreszcie świadomość, że możemy spokojnie spać nawet zarządzając biznesem wysokiego ryzyka, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby chronić firmę, naszych pracowników i zdrowie osób mieszkających w pobliżu”.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz