Aktualności

Kamery termowizyjne FLIR gwarancją bezpieczeństwa zbiorników ropy naftowej

Firma zajmująca się magazynowaniem ropy naftowej polega na FLIR, aby uniknąć niszczycielskich pożarów

Przechowywanie węglowodorów, takich jak ropa naftowa, nafta i olej napędowy, zawsze wiąże się z ryzykiem pożaru lub wybuchu. Aby zminimalizować to ryzyko, francuska firma zajmująca się rurociągami i magazynami ropy naftowej Société du Pipeline Sud Européen (SPSE) wdrożyła innowacyjny system wykrywania pożaru w swoim magazynie zbiorników na południu Francji. Monitorując łączny obszar 160 hektarów, system detekcji wykorzystuje sprawdzone w terenie kamery termowizyjne firmy FLIR do wykrywania pożarów na jak najwcześniejszym etapie.

SPSE jest właścicielem i operatorem South European Pipeline, systemu rurociągów ropy naftowej biegnącego od Fos-sur-Mer we Francji do Karlsruhe w Niemczech. Spółka prowadzi również terminal morski w Fos-sur-Mer, na który składa się 40 zbiorników o łącznej pojemności 2,26 mln m sześć.

Wykrywanie pożaru w krytycznym miejscu

SPSE twierdzi, że konsekwentnie koncentruje się na bezpiecznych operacjach i poszanowaniu środowiska. Mają ku temu wszelkie powody: węglowodory są niebezpiecznymi, wysoce łatwopalnymi substancjami, wydzielającymi opary, które mogą łatwo się zapalić, gdy w pobliżu znajduje się źródło zapłonu. Przechowywanie benzyny i innych węglowodorów jest również objęte przepisami wymagającymi od firm takich jak SPSE posiadania niezawodnych środków ochrony przeciwpożarowej.

„Zakład SPSE znajduje się w pobliżu portu Fos-sur-Mer i pośrodku dużego zakładu przemysłowego” – wyjaśnia Thibaud Berardi, kierownik projektu w SPSE. „Dodajmy fakt, że przechowujemy niebezpieczne węglowodory w tym miejscu i można śmiało powiedzieć, że wysokowydajny system wykrywania pożarów jest absolutną koniecznością”.

Kiedy dochodzi do pożaru, gorące punkty są wyraźnie widoczne na termicznych obrazach wideo (symulacja wybuchu pożaru).

Ekonomiczne rozwiązanie do wykrywania

Zanim zdecydowano się na termiczny system wykrywania pożaru, firma SPSE najpierw zbadała inne opcje. Zbadali możliwość rozmieszczenia liniowego systemu wykrywania ciepła na dachach zbiorników, który jest w stanie wykryć pożar w dowolnym miejscu na całej długości kabla.

„Eksperymentowaliśmy z tym systemem kabli liniowych w jednym z czterdziestu zbiorników w naszym zakładzie” – mówi Berardi. „Chociaż ten typ wykrywania działał dobrze, szybko zdaliśmy sobie sprawę, że taki system byłby o wiele za drogi. Aby być skutecznym, musielibyśmy zainstalować kabel na każdym z czterdziestu zbiorników. Ponadto kablowe, liniowe wykrywanie oznacza, że po wystąpieniu pożaru kabel detekcyjny ulega zniszczeniu i trzeba go wymienić. Z punktu widzenia kosztów nie byłoby to trwałe rozwiązanie ”.

Termowizyjna detekcja pożaru

W 2019 roku z firmą SPSE skontaktował się Exavision, francuski dystrybutor i producent wysokiej klasy systemów wizyjnych i opartych na czujnikach do zastosowań przemysłowych, obronnych i bezpieczeństwa. Wśród wielu innych rozwiązań Exavision jest producentem NEMOSYS Fire, systemu kamer przeciwpożarowych do monitorowania rurociągów, który wykorzystuje kamery termowizyjne FLIR.

NEMOSYS Fire to system kamer obrotowo-uchylnych, który może wykryć wybuch pożaru na wczesnym etapie poprzez ciągłe skanowanie rozległego obszaru w trybie 360°. System wykorzystuje kamery FLIR A310 do pomiaru temperatury każdego piksela w polu widzenia kamery i generuje ostrzeżenie, gdy zostanie przekroczony określony próg temperatury.

Mając tylko trzy systemy kamer, SPSE może automatycznie skanować każdy z czterdziestu zbiorników przez co minuty przez 50 sekund.

„Zorganizowaliśmy demonstrację systemu NEMOSYS w lokalizacji Fos-sur-Mer i od razu mogliśmy przekonać SPSE o wydajności systemu” – mówi Cedric Perez, kierownik techniczny w Exavision. „Fakt, że FLIR jest światowym liderem w dziedzinie obrazowania termicznego i że integrujemy kamery FLIR z naszymi systemami wizyjnymi od wielu lat, ostatecznie upewnił pracowników SPSE, żeby zakupić na nasz system termiczny”.

3 systemy kamer na 160 hektarów

Trzy instalacje NEMOSYS Fire, zainstalowane na 30-metrowych słupach, skanują teraz cały obszar o powierzchni 160 hektarów w trybie 24/7. Dwa systemy obejmują 13 zbiorników, a jeden 14 zbiorników. Cała instalacja jest tak skonfigurowana, aby upewnić się, że dach każdego zbiornika na miejscu jest automatycznie skanowany co trzy minuty przez 50 sekund. Każdy system NEMOSYS wykorzystuje dwie kamery FLIR A310: jedna kamera A310 jest wyposażona w obiektyw 25° do monitorowania dachów zbiorników z dużej odległości (300 metrów), a druga ma obiektyw 90 ° do wykrywania pożarów w pobliżu słupa kamery.

Personel SPSE może teraz monitorować całą lokalizację z jednego miejsca za pomocą zastrzeżonego oprogramowania monitorującego VIGISENS firmy Exavision, które zostało opracowane przy pomocy zestawu narzędzi programistycznych FLIR Atlas. W przypadku pożaru oprogramowanie VIGISENS wyraźnie pokazuje „gorące punkty”  na obrazach termowizyjnych i natychmiast ostrzega personel nie tylko za pomocą alarmów wizualnych, ale także telefonicznie lub SMS-em.

Ponadto VIGISENS stale rejestruje pomiary temperatury i rozpoznaje trendy, co pozwala SPSE przewidzieć, kiedy nastąpi pożar. W przypadku niestandardowego wzrostu temperatury pomiędzy kolejnymi cyklami PTZ (głowica uchylno-obrotowa), personel SPSE zostanie ostrzeżony, aby mógł odpowiednio zareagować i zapobiec pogorszeniu się sytuacji.

„Zamiast instalować kable detekcyjne na każdym zbiorniku, mamy teraz opłacalny system wykrywania pożaru, który pozwala nam przeskanować cały obszar za pomocą zaledwie trzech kamer” – mówi Berardi.

Zespół SPSE może monitorować cały obszar na jednym obrazie i z jednej lokalizacji. Mogą wybrać interesujące obszary na zbiornikach dachowych, które muszą monitorować, i są natychmiast powiadamiani w przypadku wzrostu temperatury w tym obszarze. SPSE może również kontrolować ruchy kamery, aby lepiej zarządzać zdarzeniami.

Kamera termowizyjna FLIR A310

Kamery termowizyjne FLIR A310 mierzą temperaturę każdego piksela w polu widzenia i generują alarm w przypadku przekroczenia progu temperatury.

„Początkowo martwiliśmy się, jak duże odległości musi pokonać nasz system wykrywania pożarów” – mówi Berardi. „Ponadto, będąc blisko morza, często musimy radzić sobie z silnymi wiatrami, które mogą wpływać na działanie aparatu. Na szczęście żadne z tych obaw nie były konieczne. System firm FLIR i Exavision okazał się bardzo solidny i skuteczny, nawet w trudnych warunkach środowiskowych”.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych do automatyzacji procesów. Napisz do nas.

Zostaw komentarz