Aktualności

Kamery termowizyjne do wykrywania koronawirusa

Tak jak w przypadku SARS, świńskiej grypy czy ptasiej grypy ludzkość próbuje zastosować najnowsze osiągnięcia techniki (patrz kamery termowizyjne) do bezkontaktowego wykrywania osób o podwyższonej ciepłocie ciała.

I tak jak w przypadku tamtych problemów, większość zdjęć i filmów jakie można odnaleźć w internecie prezentują, że jest to robione w sposób fatalny!

Są dwie normy ISO, które omawiają jak należy sprawdzać sprzęt przed i w trakcie jego wykorzystywania i jakie są minimalne parametry sprzętu gwarantujące poprawność wykrycia.

Ale to nie wystarcza. Należy jeszcze wiedzieć jaką zastosować metodykę badania aby, tak jak przednio nie zatrzymać 1 mln osób, z których kilka miało gorączkę.

To nie sprzęt był zły tylko metoda wynikająca z braku wiedzy! Jak widać po prezentowanych w mediach i internecie obrazach teraz może być podobnie!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

2 comments

  1. A jak ustawić Flir E50 zeby czytał dobrze temperaturę ciała? Emisja na 0.98 a dalej pokazuje 34 st.C

    1. Panie Rafale,

      czy inne parametry są ustawione poprawnie? Temperatura powietrza, odległość, T odbita i RH?
      Jeśli tak to nie widzę problemu. Człowiek ma temperaturę 36,6 na pewno pod pachą, jeśli nie jest chory. Często aby określić właściwą temperaturę na twarzy należy oddać człowieka adaptacji 20-30 minut w warunkach normalnych, czyli pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze 18-22 stopni i wilgotności ok 50%.
      Poniżej 18°C będziemy mieli gęsią skórkę a powyżej 22°C zaczynamy się pocić. Obie rzeczy zakłócają pomiar.
      Proszę o dokładniejszy opis jak Pan zmierzył tę osobę i może jej termogram wysłany na mój adres?

      Pozdrawiam

      Paweł

Zostaw komentarz