Aktualności

Kamera termowizyjna chroni przed pożarem

Aktywna termografia FLIR gasi pożary przed ich wybuchem w brytyjskim FCG dzięki w pełni zautomatyzowanemu systemowi bezpieczeństwa pożarowego.

Wiodący zakład pozyskiwania energii z odpadów w Irlandii Północnej (FCG) wykorzystuje termografię FLIR do ochrony zasobów i zapobiegania pożarom – czasami jeszcze zanim zdążą one wybuchnąć.

Generując energię wystarczającą dla ponad 21 000 gospodarstw domowych i odzyskując energię z odpadów wytwarzanych przez ponad 155 000 domów w Irlandii Północnej, obiekt o wartości 107 milionów funtów jest sporą inwestycją w infrastrukturę zarządzania zasobami w regionie – ale co by się stało, gdyby wszystko poszło z dymem?

Jest to poważny problem. Biorąc pod uwagę rozkładającą się materię, potencjalnie łatwopalne produkty i odpady chemiczne, miejsca zarządzania odpadami są szczególnie podatne na wybuch pożarów. Biorąc pod uwagę skalę odpadów, niewielki pożar może szybko przerodzić się w poważny problem, którego usunięcie może kosztować miliony.

Nie gadaj bzdur: aktywna termografia zwalcza pożary przed ich wybuchem

FLIR współpracował z obiektem i integratorami systemów wizyjnych Bytronic Vision Intelligence, aby wdrożyć w pełni zautomatyzowany system bezpieczeństwa pożarowego.

System łączy w sobie kamery FLIR o wysokiej rozdzielczości, oprogramowanie do monitorowania lokalizacji i potężne automatyczne armatki wodne, umożliwiając płynne gaszenie pożarów, czasem jeszcze przed ich wybuchem. Jak to działa?

Używając kamery termowizyjnej FLIR A300, firma Bytronic współpracowała z oprogramowaniem FLIR, które dokonuje dokładnych odczytów termicznych w czasie rzeczywistym i identyfikuje obszary, które nagrzewają się i mogą wkrótce ulec zapłonowi.

Po przekroczeniu ustawionego progu temperatury aktywowane są oscylujące kanony wodne.

Po ugaszeniu pożaru i schłodzeniu temperatury, armatki wodne automatycznie przestają działać – co zapewnia, że nadmiar wody nie jest marnowany, ponieważ system zużywa tylko tyle wody, ile jest konieczne do ugaszenia pożaru.

Od systemów tryskaczowych po rozwiązania wysokociśnieniowe

Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego systemu FLIR, brytyjski zakład uniknął pracochłonnych i czasochłonnych wad ręcznej kontroli.

Kierowany przez termografię FLIR system zapobiegania pożarom jest responsywny, niezawodny i wydajny. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań przeciwpożarowych, nie ma potrzeby wyzwalania alarmu, zanim będzie można zareagować; zamiast tego sprawna termografia może zobaczyć wzrost temperatury, zanim operator lub ręczna inspekcja będą w stanie to zrobić.

Zamiast być wyzwalanym przez dym, system ten może widzieć przez niego – dokonując dokładnych odczytów termicznych, niezależnie od przeszkód, które mogą zasłaniać widok ręcznemu operatorowi lub obiektywowi.

Zakład produkujący energię z odpadów zyskuje teraz na mniejszym marnotrawstwie wody, mniejszym zanieczyszczeniu środowiska i wymiernym zmniejszeniu liczby aktywów utraconych w wyniku pożaru w porównaniu z konwencjonalnymi systemami przeciwpożarowymi – wszystko dzięki technologii FLIR stanowiącej podstawę tego potężnego zestawu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz