Aktualności

Jaki typ miernika wilgotności jest dla mnie odpowiedni?

Chcesz dodać miernik wilgotności do swojej torby narzędziowej? Oto, co musisz wiedzieć, aby znaleźć odpowiednie narzędzie dla siebie.

Mierniki wilgotności występują w dwóch odmianach: pinowe i bezpinowe. Wilgotnościomierz szpilkowy może dostarczyć wymiernych wyników, ale aby wykonać pomiary, musi przebić powierzchnię; Wilgotnościomierz bez pinów jest szybszy i nieniszczący, ale zapewnia tylko względny odczyt.

Szpilkowy miernik wilgotności

Szpilkowy pomiar wilgotności  wymaga fizycznego włożenia dwóch sond  do ściany (lub danego materiału). Następnie między dwiema sondami przepływa prąd elektryczny, a zawartość wilgoci w materiale jest określana przez pomiar rezystancji prądu. Woda z rozpuszczonymi solami i zanieczyszczeniami przewodzi prąd, podczas gdy materiały budowlane, takie jak drewno, nie, co oznacza, że suche ściany i podłogi zapewniają większą oporność. Im bardziej wilgotny materiał, tym bardziej przewodzi prąd.

Ponieważ mierniki szpilkowe są wrażliwe na temperaturę i rodzaj mierzonego materiału, dobry miernik powinien być wyposażony w opcje kompensacji napotkanej temperatury i materiału. Na przykład FLIR MR55 ma wbudowaną bibliotekę 11 różnych grup materiałów i automatycznie kompensuje temperaturę otoczenia.

Do zapamiętania: wilgotnościomierze szpilkowe zapewniają wymierny pomiar procentowej zawartości wilgoci w materiale, ale wymagają pewnego uszkodzenia mierzonego materiału.

Bezpinowe mierniki wilgotności

Zaletą mierników wilgotności bez szpilek jest to, że nie uszkodzą one ścian – ale jest pewien haczyk. Miernik bez pinów to „względne” lub bez jednostkowe urządzenie pomiarowe. W przeciwieństwie do szpilkowego miernika wilgotności, który mierzy rezystancję, miernik bezpinowy mierzy właściwość elektryczną materiału zwaną przenikalnością względną.

Aby w pełni zrozumieć ten pomiar, należy go porównać ze znaną suchą próbką tego samego materiału. Najlepszym sposobem na użycie miernika bez pinów jest wykonanie pomiaru materiału o znanej suchości, a następnie wykonanie pomiaru przedmiotu z tego samego materiału, grubości i konstrukcji.

Każdy wzrost odczytu wskazuje na wilgoć lub obecność innego przewodnika lub materiału o wysokiej przenikalności (na przykład metalowy kołek za ścianą dałby wysokie odczyty). Z tego powodu zdecydowanie zaleca się wykonanie wielu pomiarów na podejrzanym obszarze.

Wilgotnościomierze bez pinów mogą mieć płaski czujnik, który należy umieścić równo na powierzchni materiału lub mogą mieć sondę kulkową, taką jak FLIR MR59, która umożliwia łatwe mierzenie w rogach i wokół listew przypodłogowych.

Jeśli uważasz, że do swojej pracy potrzebujesz zarówno miernika pinowego, jak i bezpinowego, to FLIR MR60 zapewnia zarówno zintegrowany czujnik bez szpilek, jak i zewnętrzną sondę szpilkową.

Pomiar wspomagany podczerwienią

Inną cechą, którą warto rozważyć w przypadku wilgotnościomierza, jest obrazowanie termiczne. Mierniki FLIR wyposażone w kamery termowizyjne (IGM) wykorzystują obrazowanie termiczne, aby pomóc szybko zlokalizować potencjalne problemy z wilgocią. Zamiast szukać ukrytych wycieków lub oznak wilgoci, możesz przeskanować duże obszary, aby wizualnie zidentyfikować problem, a następnie zweryfikować go za pomocą wbudowanego miernika bez szpilek lub dodatkowej sondy pinowej.

Korzystając z kamery termowizyjnej, można wykryć ukryte problemy z wodą i wilgocią.

Mierniki wilgoci wspomagane podczerwienią

FLIR MR 277

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o wilgotnościomierzach. Napisz do nas.

Zostaw komentarz