Aktualności

Efektywność energetyczna domów

Dwie trzecie domów w Wielkiej Brytanii „nie osiąga celów w zakresie efektywności energetycznej”

Eksperci twierdzą, że Wielka Brytania musi modernizować domy, aby były energooszczędne

Według danych analizowanych przez BBC prawie dwie trzecie domów w Wielkiej Brytanii nie osiąga długoterminowych celów w zakresie efektywności energetycznej. Ponad 12 milionów domów znajduje się poniżej klasy C według świadectw charakterystyki energetycznej (EPC) od A-G. Oznacza to, że właściciele domów wydają więcej na rachunki za energię i pompują więcej CO2 do atmosfery niż to konieczne. Rząd powiedział, że musi „pójść znacznie dalej i szybciej”, aby poprawić wydajność energetyczną domów. Eksperci twierdzą, że potrzebne są środki modernizacyjne, ponieważ tyle domów zbudowano przed 1990 rokiem.

Dr Tim Forman, pracownik naukowy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Cambridge, powiedział teraz, że tylko krajowy projekt na skalę niespotykaną od drugiej wojny światowej wystarczy, aby pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu celu zerowej emisji dwutlenku węgla na 2050 r. podpisany w czerwcu 2019 r.

EPC mierzą wydajność domu, sprawdzając, jak dobrze nieruchomość jest izolowana, oszklona lub stosuje alternatywne środki w celu zmniejszenia zużycia energii.

Domy otrzymują ocenę od A do G. Im bliżej A, tym bardziej wydajny jest dom, co oznacza, że ​​powinien on mieć niższe rachunki za energię i mniejszy ślad węglowy. Klasa G znajduje się na drugim końcu skali. C jest nieco powyżej średniej.

Miliony domów poniżej celów w zakresie efektywności energetycznej
Udział domów ocenionych jako D-G na świadectwach charakterystyki energetycznej

Źródło: dane certyfikacyjne EPC / krajowe ankiety mieszkaniowe

Rząd postawił sobie za cel podniesienie do 2035 r. Jak największej liczby domów do klasy C „tam, gdzie jest to praktyczne, opłacalne i niedrogie”, i dla wszystkich ubogich w paliwo gospodarstw domowych, a dla jak największej liczby wynajmowanych domów, aby osiągnąć ten sam standard do 2030 r. 

Krytycy twierdzą jednak, że dążenie do osiągnięcia tego, „może być mało opłacalne”

Departament Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej powiedział, że inwestuje „ponad 6 miliardów funtów” w te ulepszenia, a także „bada, w jaki sposób zmniejszyć o połowę koszty modernizacji nieruchomości i zainwestować ponad 320 milionów funtów w pomoc w ogrzewaniu domów za pomocą alternatywnych paliw o niższej emisji węgla, takich jak sieci cieplne i pompy ciepła ”.

Podkreślił, że od kwietnia właściciele nie mogą wynajmować mieszkania lub domu w nowej dzierżawie lub odnowieniu, chyba że nieruchomość ma ocenę E lub wyższą.

Według danych rocznych emisji gazów cieplarnianych 65,9 mln ton CO2 wyprodukowanych w brytyjskich domach w 2018 r. stanowiło większy udział niż z elektrowni, które wytwarzały nasze dostawy energii.

„Musimy skoncentrować na tym wszystkie nasze siły [efektywność energetyczna]” – powiedział dr Forman.

„Istnieje desperacka potrzeba zrobienia czegoś, nie za 10-15 lat, ale teraz”.

Jednostka współdzielonych danych BBC przeanalizowała oceny przyznane ponad 19,6 milionom domów w Wielkiej Brytanii od czasu ich wprowadzenia w 2007 roku.

Wszystkie władze lokalne w Anglii i Walii wobec których odnotowano największą średnią emisję CO2 na gospodarstwo domowe były odpowiedzialne za obszary wiejskie.

Władze lokalne o największej emisji
Średnia emisja CO2 na nieruchomość rocznie (tony)

Źródło: dane certyfikacyjne EPC / krajowe ankiety mieszkaniowe

Chcesz wiedzieć więcej?

Dowiedz się więcej o termowizji i kamerach termowizyjnych. Napisz do nas.

Zostaw komentarz