Aktualności

Coronavirus – jaka kamera termowizyjna?

Od dłuższego czasu przyglądam się w internecie i mediach informacjom na temat nowej pandemii.

W większości z nich kamera termowizyjna pokazywana jest jako jedno z podstawowych narzędzi do wykrywania podwyższonej temperatury ciała ludzkiego (głównie lotniska i przejścia graniczne). Z żalem muszę stwierdzić, że jeżeli użytkownicy kamer robią badania tak jak pokazują zdjęcia to efekt będzie taki sam (patrz mierny) jak podczas poprzednich pandemii.

Istnieją normy ISO, które mówią o tym jakie kamery termowizyjne powinny być wykorzystane, jak je sprawdzać oraz sugestie jak wykonywać badania, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Ponieważ jest to w naszym wspólnym interesie, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na olbrzymią skalę postanowiłem napisać tych kilka słów licząc, że może uda się przypomnieć podstawowe zasady oraz spowodować, że zdjęcia będą pokazywały właściwe procedury, a nie to co do tej pory:

 1. Kamera musi mieć min 240×180 pikseli
 2. Czułość i stabilność powinny być jak najlepsze
 3. Kamera powinna być włączona min 1 godzinę przed pierwszym pomiarem (nalepiej włączona na stałe, aby elektronika była stabilna)
 4. Emisyjność skóry ludzkiej ustawiona na 0,98
 5. Twarz badanego skierowana przodem, bezpośrednio na kamerę!!!! (zdjęcia pod kątem są złe)
 6. Twarz powinna zajmować 80% termogramu/monitora
 7. Badane powinny być komórki łzawne oczu bo te najlepiej oddają temperaturę ciała ludzkiego czyli gorączki
 8. Żadnej maseczki na twarzy, bo wydychając powietrze dogrzewamy nasze oczodoły
 9. Żadnych okularów bo zasłaniają oczodoły
 10. Wartość wyjściowa powinna być średnią do 10 zdrowych pacjentów.

Lata temu zrobiono mnóstwo badań, zatrzymano wiele osób ale osiągnięto prawie zerowy wynik. Obwiniano kamery, ale zła była metoda badania! Nie popełniajmy więcej takich błędów.

Za daleko / okulary

Za daleko

Dobre zdjęcie

Zdjęcie wykonane za daleko może obniżyć odczytywaną temperaturę min >0,5° C

Poprawny pomiar temperatury kamerą termowizyjną

Kamery termowizyjne do pomiaru temperatury ciała.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

2 comments

 1. Punkt nr 7 nie jest prawdziwy tak jak nie do końca jest prawidłowy prawy termogram. Mogę to łatwo udowodnić.
  Pzdr.

  1. Jeśli chodzi o zdjęcie po prawej to masz rację. Jesteś drugą osobą, która to skomentowała. Zdjęcie zostało specjalnie zrobione z punkami, aby zbadać czy i kto zauważy ten błąd. Oczywiście mierzymy obszarem z punktem maks i możemy dodać jeszcze izotermę. Pokazałem to w filmie, który zamieściłem na Facebook i LinkedIn

   Jeśli chodzi o punkt 7 to chętnie zobaczę Twoje argumenty. Jest to wymóg postawiony przez lekarzy i komitet ISO na bazie doświadczeń z Singapuru, który swego czasu jako jedyny robił te badania poprawnie i na podstawie własnych badań robionych w Polsce a statystycznie opracowywanych przez Uniwersytet Glamorgan w Walii UK.

   Było wiele przypadków nawet dzieci, które normalnie są bardzo rozpalone, (jak gorączkują) gdzie czoło i policzki były chłodniejsze niż komórki łzawne oczu. Miejsce badania wynika również z faktu (tak twierdzą lekarze), że komórki te otrzymują temperaturę z wnętrza ciała (tzw. core temperature), a reszta twarzy zmienia ją szybko zależnie od warunków zewnętrznych, obciążenia itd.

Zostaw komentarz