Aktualności

Badania kamerą termowizyjną – bezpieczeństwo COVID-19

Ponieważ większość krajów luzuje obostrzenia dotyczące pandemii należy spodziewać się efektu tak zwanej inercji. Ludzie zamknięci w swoich domach, bez dostępu do ośrodków kultury i rozrywki zapomną o zagrożeniu i fakcie, że wirus dalej jest wśród nas. Prawdopodobnie pojawi się (oby nie) kolejna fala zachorowań. Może nawet większa niż pierwsza. Już teraz widać coraz większą skalę ignorowania obowiązku robienia zakupów w rękawiczkach i noszenia maseczek (ciągle) w zamkniętych pomieszczeniach.

Może to spowodować wtórny wzrost zainteresowania kamerami termowizyjnymi, których instalacja we właściwym miejscu i poprawne użycie dają szanse wykrycia osoby o podwyższonej temperaturze skóry (EST = elevated skin temperature).

Dla przypomnienia  zamieszczam informacje o podstawowych wymaganiach jakie zebrano w formie norm ISO dla takiego urządzenia oraz kilka słów o nowym oprogramowaniu kamer firmy FLIR, które spełnia te wymagania.

Wybrane zalecenia  normatywne:

  1. Obszar ostrości: oko wewnętrzne, inne obszary „zawodne”
  2. Okulary, włosy nie powinny zasłaniać twarzy (brak nakrycia głowy – dopisek autora)
  3. Twarze muszą być równoległe do aparatu
  4. Temperatura otoczenia musi być kontrolowana, upewnij się, że nikt się nie poci
  5. Unikaj jasnych świateł, przeciągów klimatyzacji, innych źródeł ciepła / zimna
  6. Ludzie powinni być badani pojedynczo
  7. Twarz powinna zajmować 240×180 pikseli monitora (czyli ok 70-80% ekranu – dopisek autora)

Oczywiście zaleca się również stabilność warunków w jakich robi się pomiary, wysoką dokładność sprzętu, można stosować inteligentne systemy rozpoznania twarzy, referencyjne ciało czarne itd.

Ale to co jest najistotniejsze w tym, to fakt, że ludzi należy badać pojedynczo a nie całą grupę.

Nowy firmware kamer firmy FLIR został specjalnie dostosowany do tych zaleceń i do oferowania  poziomu dokładności pomiaru rzędu ±0,3°C, pod warunkiem obserwacji jedynie człowieka (żadnych innych źródeł ciepła w polu widzenia) i stabilności warunków środowiskowych (temperatura w pomieszczeniu, wilgotność itd.).

Aby móc badać ludzi przychodzących z różnych warunków atmosferycznych należy kamerę skalibrować do danego dnia badawczego. Robi się to przez zbieranie 10 próbek (10 pomiarów zdrowych osób).

Wraz z aktualizacją limitu alarmu zanika czerwony kolor i zmienia się liczba próbek pozostałych do pobrania.

Po ustawieniu limitu alarmu, histerezy i dźwiękowego alarmu przekroczenia możemy wybrać odpowiednią pozycję osoby badanej względem kamery. Wybór ten zależy od rozdzielczości detektora kamery. Te z większym detektorem, mając mniejsze piksele mogą mierzyć z dalszych odległości te z mniejszym detektorem powinny mierzyć człowieka z mniejszej.  W obu przypadkach, dzięki naniesionej masce pozycji, uzyskujemy wysoką powtarzalność pomiaru, a przecież chodzi o to, aby temperatura była jedyną zmienną.

Maska do bliższego pomiaru
Maska do dalszego pomiaru

Kamery przypominają również o konieczności aktualizacji limitu alarmu (konieczność pobrania pomiaru od np. co 10-ej, kolejnej osoby), co zapewnia zmianę limitu alarmu zgodnie ze zmianami warunków atmosferycznych.

Reasumując:

Tylko odpowiednia kamera i odpowiednia metodyka gwarantują sukces! Fizyki nie da się oszukać. Oszukać można jedynie siebie!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli interesuje Cię temat optymalnego pomiaru człowieka kamerą termowizyjną napisz do nas.

Zostaw komentarz